16. Καλαϊτζής Κ.,
17. Παπαδόπουλος

ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 3-2

Κρίμα κι άδικο!

TSAKMAKIDIS_KOSTASΕίναι από τις δυσκολοχώνευτες ήττες, αλλά δεν παύει να είναι παρά μόνο μία ήττα. Η 1η μάλιστα ήττα στη σεζόν ήρθε μετά από 12 επίσημα ματς για την Προσοτσάνη, η οποία είδε τον Άγιο Αθανάσιο όπως και πέρυσι να επικρατεί στο συγκεκριμένο γήπεδο (σ.σ. χωράφι στην κυριολεξία), με τους γηπεδούχους να σκοράρουν πρώτοι στο ματς και να διαχειρίζονται αυτό τους το προβάδισμα.

Παρουσία περίπου 200 φιλάθλων οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Λάλα πήραν από νωρίς στα πόδια τους την μπαγκέτα του ρυθμού αλλά στην 1η ουσιαστικά επίσκεψη των παικτών του Δημήτρη Βασιλειάδη στα καρέ του Καρίπη ευτύχησαν να μπουν αυτοί στη θέση του οδηγού. Εκμεταλλευόμενοι μάλιστα οι γηπεδούχοι τα αμυντικά λάθη των αντιπάλων τους κατάφεραν σχεδόν άμεσα να θέσουν σοβαρή υποψηφιότητα – όπως κι έγινε εν τέλει – για το τρίποντο, ενώ μετά την ανόητη αποβολή του Σαββίδη πριν το ημίωρο περιορίστηκαν σε καθαρά παθητικό ρόλο περιμένοντας τους αντιπάλους τους πέριξ της περιοχής του σταθερού Κιουμουρτζή.

Η Προσοτσάνη μέχρι το κλείσιμο του ημιχρόνου έψαξε τους τρόπους για να βάλει ένα γκολ ούτως ώστε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας ψαλιδίσει τη διαφορά στο εις βάρος της 2-0, αλλά πότε η ατυχία στο δοκάρι του 39ου λεπτού και πότε ο αντίπαλος τερματοφύλακας της στέρησαν αυτή τη δυνατότητα.

Στην επανάληψη με την είσοδο του Κωταΐδη οι φιλοξενούμενοι εγκαταστάθηκαν για τα καλά στο μισό του γηπέδου προς τα καρέ του Αγίου Αθανασίου, αλλά ουσιαστικά μετά το 1ο 20λεπτο όπου κατάφεραν επιτέλους να μειώσουν έγιναν απειλητικοί προς τα αντίπαλα καρέ. Μάλιστα απέκτησαν περισσότερη επιθετική πνοή αφότου πάτησε χορτάρι ο αειθαλής Σαμαράς και ήταν ηλίου φαεινότερο πως στο τελευταίο 10λεπτο η Προσοτσάνη ήταν πιο κοντά στην ισοφάριση παρά ο Άγιος σε ένα 3ο γκολ. Ήρθε όμως το φάουλ-μαχαιριά του Δεληκωστίδη για να βάλει τέλος στα «κυανόλευκα» όνειρα έστω για τη διατήρηση του φετινού αήττητου. Παρότι οι παίκτες του Γιώργου Λάλα δεν τα παράτησαν κατάφεραν μεν να μειώσουν μπαίνοντας το ματς στις καθυστερήσεις, ωστόσο η κλεψύδρα του χρόνου είχε πλέον αδειάσει…

Λεπτό προς λεπτό:

10’: ο Καλαϊτζής βγάζει μέσα στην περιοχή την μπαλιά στον Τσακμακίδη που επιλέγει το…δεξί διάδρομο που του αφήνει ο Τερτλίδης, αλλά σουτάρει από καλή θέση άουτ.

12’: κόρνερ του Σαββίδη από αριστερά δύσκολα κάτω από το οριζόντιο δοκάρι του ο Καρίπης παραχωρεί νέο κόρνερ.

16’ 1-0: Καμπούργλου και Παναγιώτου συνδυάζονται εκτός περιοχής με τον τελευταίο να περνάει την μπαλιά τρύπα για τον κινούμενο σε θέση κρυφού επιθετικού Δεληκωστίδη κι ο 1ος σκόρερ του Μέγα με ψύχραιμο πλασέ στην απέναντι γωνία νικάει τον Καρίπη ανοίγοντας το σκορ!

18’: ένα-δύο Καμπούργολου και Δεληκωστίδη, αυτή τη φορά το υπό πίεση πλασέ του κυργιώτη άσσου φτάνει εύκολα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Προσοτσάνης.

23’ 2-0: ο Σαββίδης πριν η μπάλα βγει εκτός τερέν την πατάει με «τακουνάκι» στον Σκάρογλου που σουτάρει σε 1ο χρόνο για να διώξει ο Καρίπης, ωστόσο η μπάλα φτάνει στον ίδιο και με νέο διαγώνιο πλασέ βάζει την ομάδα του δύο γκολ μπροστά!

28’: ατομική ενέργεια από αριστερά του Παπαδόπουλου που μπαίνοντας στην περιοχής απέφυγε Τουμαντζίδη και Τερτλίδη, συρτό σουτ ελάχιστα δίπλα στο δεξί δοκάρι του Κιουμουρτζή άουτ.

29’: με παίκτη λιγότερο λόγω 2ης κίτρινης κάρτας στο Σαββίδη μένει ο Άγιος Αθανάσιος.

34’: μακρινό σουτ του Ρούσσου στον κάθετο άξονα ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

36’: σέντρα του Καλαϊτζή με την άμυνα να διώχνει πάνω στο Ρούσσο που μαζεύει το ριμπάουντ όμως ο Κιουμουρτζής σε σωστή θέση μπλοκάρει εύκολα του συρτό σουτ.

39’: σουτ φάουλ του Παπαδόπουλου 12 μέτρα έξω από την περιοχή η μπάλα σταματάει χαμηλά στο δεξί δοκάρι και η άμυνα του Μέγα απομακρύνει στη συνέχεια.

44’: ο Παπαδόπουλος και πάλι πλαγιοκοπεί την άμυνα των γηπεδούχων, προχωράει μέχρι και τις παρυφές της μικρής περιοχής, ωστόσο και πάλι ο Κιουμουρτζής στη σωστή θέση βγάζει δύσκολα το πλασέ του σερραίου άσσου.

58’: σουτ φάουλ του Καλαϊτζή ελαφρώς δεξιά από τον κεντρικό άξονα μόλις άουτ.

61’: αντεπίθεση του Αγίου Αθανασίου με τον Παναγιώτου να φτάνει στο ημικύκλιο της περιοχής και να πλασάρει με το αριστερό πόδι δίπλα στα δοκάρια του Καρίπη που ήλεγχε την πορεία της.

64’ 2-1: υποδειγματικό σε δημιουργία κι εκτέλεση γκολ από πλευράς φιλοξενούμενων, όταν από δεξιά και τη ραμπόνα του Τσακμακίδη, η μπάλα άλλαξε τρία διαφορετικά «κυανόλευκα» πόδια (Γεωργιάδης-Καλαϊτζής-Αθανασιάδης Δ.), μέχρι να έρθει και πάλι ο Τσακμακίδης που κινήθηκε στη μικρή περιοχή και σε κενή εστία μείωσε στο σκορ!

72’: κόρνερ από αριστερά με τον Παπαδόπουλο, ο Κιουμουρτζής διώχνει με τις γροθιές πάνω στο νεοεισελθόντα Σαμαρά που σουτάρει χωρίς η μπάλα να σκάσει στο χόρτο άουτ.

84’: με πλάτη στην εστία ο Τσακμακίδης «πατάει» την μπάλα για τον Κωταΐδη που σουτάρει συρτά δίπλα στο δεξί δοκάρι του Κιουμουρτζή.

86’ 3-1: περίπου από 25 μέτρα ο Δεληκωστίδης αναλαμβάνει να εκτελέσει το φάουλ που κέρδισε νωρίτερα ο Ανδρεάδης, περνάει την μπάλα δίπλα στο ανθρώπινο τείχος των φιλοξενούμενων και κάτω από το σώμα του Καρίπη, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα της νίκης προς την πλευρά του Μέγα.

89’: ο Σαμαράς επιχειρεί σέντρα σουτ από δεξιά κι ο Κιουμουρτζής με τη βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού του παραχωρεί το κόρνερ.

91’ 3-2: σε φάση διαρκείας και σέντρα του Σαμαρά ο Αστερίου στρώνει με το κεφάλι στον Τσακμακίδη που σε 1ο χρόνο πλασάρει δύσκολα τον Κιουμουρτζή από πάνω, η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και σκάει εκτός γραμμής τέρματος, αλλά προλαβαίνει τον αντίπαλό του και σε κενή εστία με κεφαλιά διαμορφώνει το τελικό σκορ.

93’: σέντρα από δεξιά του Σαμαρά με την μπάλα να παίρνει κατεύθυνση προς τα δίχτυα, αλλά ο Κιουμουρτζής κάνοντας τα απαραίτητα γι αυτόν βήματα προς τα πίσω την μπλοκάρει σταθερά κρατώντας το τρίποντο για την ομάδα του.

Διαιτητής: Αχθοφορίδης Νικόλαος.

Α’ Βοηθός: Μαρμαρίδης Γεώργιος.

Β’ Βοηθός: Κετσιμπάσης Παναγιώτης, της ΕΠΣ Δράμας.

ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Δημήτρης Βασιλειάδης): 1. Κιουμουρτζής, 2. Τουμαντζίδης, 3. Ευθυμιάδης, 4. Τερτλίδης, 5. Δεληκωστίδης, 6. Αποστολίδης, 7. Καμπούρογλου (81’ – 17. Εξουζίδης), 8. Τσάμπλας, 9. Σαββίδης, 10. Παναγιώτου (76’ – 16. Ανδρεάδης) & 11. Σκάρογλου.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Παπαμιχαήλ (46’ – 14. Κωταΐδης), 3. Αθανασιάδης Δ., 4. Παλτζίδης (70’ – 12. Σαμαράς), 5. Αστερίου, 6. Αθανασιάδης Χ., 7. Καλαϊτζής, 8. Γεωργιάδης, 9. Τσακμακίδης, 10. Ρούσσος & 11. Παπαδόπουλος.

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Άγιος Αθανάσιος – Προσοτσάνη 3 – 2 (16’ & 86’ Δεληκωστίδης, 23’ Σκάρογλου / 64’ & 91’ Τσακμακίδης)
  2. Καλλίφυτος – Καλαμπάκι 0 – 3 (37’ & 54’ Τζιβανάκης, 81’ Πούλιος)
  3. Δοξάτο – Πανδραμαϊκός 0 – 2 (3’ Βάντσης, 75’ Πατένταλης)
  4. Προάστειο – Φωτολίβος 0 – 1 (51΄Δικταπανίδης)
  5. Κύργια – Ξηροπόταμος 4 – 0 (37’ & 58’ Βέργος, 42’ Μακρυγιάννης, 75’ Κασαπίδης)
  6. Καλός Αγρός – Περιθώρι 1 – 2 (10’ Χριστοφορίδης / 41’ Κατσακίδης, 80’ Polimerov)
  7. Πετρούσα – Χωριστή 1 – 2 (50’ Γεωργιάδης / 21’ Ουζούνης, 82’ Πετράς)
  8. Κάτω Νευροκόπι – Σιταγροί 0 – 3 (49’ Ευσταθιάδης, 90’ Γουνατίδης & 92’ Νικολαΐδης)