29η: ΓΣΠ-Καλαμπάκι
30ή: Βώλακας-ΓΣΠ

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 5-2

Έσω έτοιμη!

Εξαιρετική σχεδόν σε όλο το 90λεπτο – πλην του τετάρτου στην έναρξη του β’ μέρους – η Προσοτσάνη υπέταξε εύκολα με το ευρύ 5-2 την ΑΕ Αμπελοκήπων που μετέχει στον 1ο όμιλος της Β’ ΕΠΣ Δράμας, στο τελευταίο της φιλικό στο «Γεώργιος Μακρής», στη φετινή μακράς…διαρκείας προετοιμασία, μόλις δύο εβδομάδες από το «παρθενικό» επίσημο αγώνα της νέας σεζόν για το θεσμό του κυπέλλου (σ.σ. τη Δευτέρα 12/9 μαθαίνει τον αντίπαλό της για τη β’ φάση που θα γίνει στις 24 του μήνα).
Οι παίκτες του Γιώργου Λάλα, όποτε αποφάσιζαν να…γκαζώσουν έφταναν με απειλητικές διαθέσεις στα καρέ του πρώην «κυανόλευκου» γκολκίπερ και το 3-0 του ημιχρόνου αν μη τι άλλο φανέρωσε τη διαφορά δυναμικότητας κι όχι μόνο των δύο ομάδων. Στην επανάληψη ωστόσο οι φιλοξενούμενοι του Άγγελου Τοκμακτση λίγο έλλειψε να επαναφέρουν στους αντιπάλους τους μνήμες από το προ τριετίας 3-3 για τη 2η αγωνιστική της σεζόν 2013-2014, όταν στο φινάλε είχαν φέρει στην απόλυτη ισορροπία το ματς, όντας πίσω με τρία γκολ μέχρι το 79’. Η προσπάθειά τους έμεινε στα δύο γκολ κι αφού οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν άμεσα, πάτησαν εκ νέου γκάζι και σε μικρό χρονικό διάστημα έκλεισαν το δείκτη του σκορ στα επίπεδα του τελικού 5-2, χάνοντας μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Τριανταφυλλίδη κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν την 7η φιλική τους νίκη.
Πάντως, αυτό ήταν το τελευταίο φιλικό των Γεωργιάδη-Παπαμιχαήλ-Πετρόπουλου οι οποίοι στις αρχές της εβδομάδας παρουσιάζονται στις τάξεις του Ελληνικού Στρατού κι αναμένεται να βρίσκονται και πάλι στις επάλξεις με την έναρξη του πρωταθλήματος την 1η μέρα του Οκτωβρίου.

Λεπτό προς λεπτό:

4’ 1-0: ο Δροσίδης βρίσκει πιο δεξιά τον Καλαϊτζή που σεντράρει χαμηλά, όμως άθελα του ο Χ’’Δημητρίου βάζει την προβολή και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Ιακωβίδη.
15’ 2-0: μισό-γκολ από την πάσα του Τσακμακίδη, το άλλο μισό ο Καλαϊτζής που πάνω στην κίνηση αποφεύγει τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία σκοράρει.
21’: ο Φερφέρης βλέπει τον Ιακωβίδη εκτός γραμμής τέρματος κι αποφασίζει από 35 μέτρα να τον «κρεμάσει», όμως ο πρώην τερματοφύλακας της Προσοτσάνης κάνοντας τα σωστά βήματα προς τα πίσω και με τα’ ακροδάκτυλα παραχώρησε το κόρνερ.
26’: πρώτη επίσκεψη των Αμπελοκήπων στα καρέ του Μόμτσου, αλλά το τελείωμα του Μύγα υπό την πίεση Παλτζίδη κι εν συνεχεία Αθανασιάδη Δημ. ήταν κακό και η μπάλα έφυγε άουτ.
30’ 3-0: με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η μπαλιά του Φερφέρη στον κενό χώρο έχει αποδέκτη τον Τσακμακίδη, που ψύχραιμα πλασάρει εύστοχα τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το σκορ του α’ μέρους.
32’: πλασαριστό σουτ του Παπαδόπουλου Κων., δεν ανησυχεί το Μόμτσο που μπλοκάρει εύκολα.
42’: ο Ρούσσος τροφοδοτεί τον Καλαϊτζή στο αριστερό άκρο της επίθεσης με τον 22άχρονο άσσο να σεντράρει στο β’ δοκάρι εκεί όπου έκανε κίνηση και βρήκε την μπάλα ο Γεωργιάδης, ενστικτώδης και σωτήρια η επέμβαση του Ιακωβίδη αποσοβεί το γκολ.
45’: με τη λήξη του ημιχρόνου, κόρνερ από αριστερά του Πετρόπουλου ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Τσακμακίδη στο πάνω μέρος των διχτύων άουτ.
46’ 3-1: στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης ο νεοεισελθόντας Βαμβακίδης σουτάρει από διαγώνια θέση με το Μόμτσο να σώζει δύσκολα, ριμπάουντ του Γιάντσογλου προλαβαίνει τον Αθανασιάδη Δημ. και με προβολή μειώνει για την ΑΕΑ.
49’: ένα-δύο Μύγα και Παπαδόπουλου Κων., το πλασέ του 2ου υπό την πίεση του Παλτζίδη περνάει ελάχιστα άουτ.
57’ 3-2: μιας και η Προσοτσάνη είχε μείνει στα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να μειώσουν κι άλλο στο σκορ, όταν ο Μύγας σέντραρε από αριστερά μετά από γρήγορη εκτέλεση κόρνερ κι ο Βαμβακίδης ανενόχλητος στη μικρή περιοχή με κεφαλιά σημάδεψε σωστά χαμηλά στη γωνία του Μόμτσου.
58’ 4-2: άμεση απάντηση των γηπεδούχων, με τον Καρακάση να τελειώνει ιδανικά την πάσα του Τσακμακίδη έπειτα από το κακό διώξιμο της άμυνας των Αμπελοκήπων σε παράλληλη σέντρα του Καλαϊτζή.
65’ 5-2: ο Ρούσσος κλέβει έξω από την περιοχή και βρίσκει το Δροσίδη που πριν κλειστεί από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο «πατάει» για το Μωυσίδη, κι ο 15άχρονος άσσος με πλασέ ακριβείας από το ημικύκλιο της περιοχής νίκησε για 5η φορά στο ματς τον Ιακωβίδη.
69’: κάθετη του Γιάντσογλου, με το «μυτάκι» ο Μύγα βρίσκει την μπάλα κι ο Μόμτσος με τα πόδια παραχωρεί το κόρνερ.
71’: μπαλιά «τρύπα» του Ρούσσου ο Δροσίδη φτάνει απέναντι στον Ιακωβίδη, όμως ο τερματοφύλακας των Αμπελοκήπων με τα πόδια σώζει την ομάδα του.
74’: νέα μεγάλη ευκαιρία από το Δροσίδη, που μέσα από τη μικρή περιοχή πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι έπειτα από την παράλληλη σέντρα ακριβείας του Καλαϊτζή.
77’: ο κορυφαίος της Προσοτσάνης Καλαϊτζής σεντράρει από αριστερά μετά από κούρσα όπου πέρασε δύο αντιπάλους, γύρισμα του Ρούσσου στο 1ο δοκάρι και φιλόδοξο «τακουνάκι» του Παλτζίδη πάνω από τα δοκάρια.
88’: κάθετη του Μωυσίδη βγάζει εκτός όλη την άμυνα των Αμπελοκήπων, ωστόσο το πλασέ του Μητσιγιώργη είναι βεβιασμένο και για ελάχιστα εκατοστά άστοχο.
90’: στην τελευταία φάση του φιλικού κόρνερ από δεξιά με τον Περσιανλή, γυριστό σουτ του Μητσιγιώργη εκτός ισορροπίας εκτός εστίας.

Διαιτητής: Τριανταφυλλίδης Αρχιμήδης.
Α’ Βοηθός: Παρασκευούδης Αλέξανδρος.
Β’ Βοηθός: Ρηγούλης Στέφανος, της ΕΠΣ Δράμας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Μόμτσος (85’ – 15. Μαναρίδης), 4. Γεωργιάδης (56’ – 13. Καρακάσης), 5. Δροσίδης (75’ – 25. Οικονόμου), 6. Καλαϊτζής (85’ – 22. Αναγνώστου), 12. Παπαμιχαήλ (72’ – 26. Παυλίδης), 15. Πετρόπουλος (54’ – 19. Μητσιγιώργης), 16. Ρούσσος (80’ – 21. Bollguri), 17. Τσακμακίδης (62’ – 9. Μωυσίδης), 18. Φερφέρης (50’ – 14. Περσιανλής), 28. Παλτζίδης & 30. Αθανασιάδης Δημ.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Άγγελος Τοκμακτσής): 1. Ιακωβίδης, 2. Αποστολίδης, 3. Χ’’Δημητρίου, 4. Παναγιωτίδης, 5. Ποιμενίδης, 6. Αυγητίδης, 7. Μιχαηλίδης, 8. Γιάντσογλου, 9. Μύγας, 10. Ατέσογλου (40’ – 12. Σπυριδόπουλος) & 11. Παπαδόπουλος Κων.

Έπαιξαν στο β’ μέρος και οι: Παπαδόπουλος Βασ., Γιάνναρος, Βαμβακίδης, Τζωρτζίου, Κόνσου & Γεωργιάδης.

Το προσεχές Σάββατο (17-09-2016 και ώρα 5μ.μ.) η Προσοτσάνη θα δώσει το 10ο και τελευταίο της παιχνίδι προετοιμασίας στο Καλαμπάκι με αντίπαλο την τοπική ΑΕΚ.

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 11 Σεπτέμβριος 2016 03:03)