29η: ΓΣΠ-Καλαμπάκι
30ή: Βώλακας-ΓΣΠ

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ 2-1

«Δύο στα δύο» με ξεσπάσματα!

Έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κερδίσει και το κατάφερε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ η Προσοτσάνη, με το 2-1 να κολακεύει ιδιαιτέρως τους φιλότιμους παίκτες της Καλλιφύτου, οι οποίοι με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς ακόμα και μετά το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων (10’ 1-0 Φερφέρης) σπάνια ξεμύτισαν από την περιοχή τους στο α’ 45άλεπτο. Η ομάδα του Γιώργου Λάλα μπήκε φουριόζα στο ματς παρουσία περίπου 250 φιλάθλων, θέλοντας να εκμεταλλευτεί την κούραση των αντιπάλων της με το 4ο ματς σε 11 ημέρες παρακαλώ, δύο εκ των οποίων ήταν 120άλεπτα. Το γκολ από τα αποδυτήρια του εορτάζοντα Στέλιου Φερφέρη έβαλε από νωρίς το λογικό φαβορί της αναμέτρησης στη θέση του οδηγού, με το υπόλοιπο ημίχρονο να κυλάει με τους γηπεδούχους να έχουν πολλή ώρα την μπάλα στα πόδια τους, αλλά ελέω Σαραλιώτη το σκορ έμεινε στην ελάχιστη διαφορά του.

Η Καλλίφυτος του Μιχάλη Τσοκακτσίδη χωρίς το υπέρ-όπλο στην επίθεση που ακούει στο όνομα Στράτος Παρουτσής στην κυριολεξία δεν πάτησε καν την περιοχή του Καρίπη στο α’ μέρος, με κύριο μέλημα πολλές φορές και των 11 παικτών να βρίσκονται πίσω από την μπάλα «σφίγγοντας» περισσότερο την αμυντική τους οργάνωση.

Με το εύθραυστο 1-0 να παραμένει στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι σταδιακά βγήκαν από την περιοχή τους, όμως οποιαδήποτε επιθετική τους ενέργεια σταματούσε εύκολα στις αμυντικές συμπληγάδες της Προσοτσάνης, με τους παίκτες του Γιώργου Λάλα δια…κεφαλιάς Χρήστου Αστερίου (2-0 στο 78’) να βάζουν τις βάσεις για το 2ο σερί τρίποντο στη σεζόν.

Το μόνο που κατάφεραν οι του Εθνικού Αστέρα ήταν να μειώσουν με τον πολύπειρο Λάζαρο Θεοδωρέλλη ελάχιστα πριν μπούμε στις καθυστερήσεις (2-1 στο 90’), σπάζοντας ταυτόχρονα το σερί χωρίς γκολ στην άμυνα των γηπεδούχων σε επίσημο ή φιλικό ματς κόντρα σε ομάδες της Α’ ΕΠΣ Δράμας μετά από 1069’!!!

Το τελικό 2-1 έμεινε μέχρι και το 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου που κρατήθηκε από τον κ. Κοτσάνη για μικροτραυματισμούς και αλλαγές, με την Προσοτσάνη να γίνεται η μοναδική ομάδα που έχει δύο «καθαρά» τρίποντα εντός αγωνιστικού χώρου και την Καλλίφυτο να μένει στο βαθμό της πρεμιέρας.

Λεπτό προς λεπτό:

5’: ο Καλαϊτζής βγαίνει κερδισμένος από τις κόντρες μέσα στην περιοχή και βρίσκει το χώρο να περάσει την μπαλιά στο Φερφέρη που μέσα από το ημικύκλιο πλασάρει στα χέρια του Σαραλιώτη.

6’: μπαλιά του Φερφέρη στη γωνία της περιοχής εκεί όπου ο Παπαδόπουλος συγκλίνει και με το αριστερό επιχειρεί το φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Καλλιφύτου.

9’: ο Αλεξίου βάζει άγαρμπα το πόδι για να ανακόψει τον Παπαδόπουλο που βρισκόταν ένα μέτρο μέσα στην περιοχή, πέναλτι.

10’ 1-0: ο Φερφέρης με έξοχη εκτέλεση στο αριστερό «παραθυράκι» νικάει το Σαραλιώτη που έπεσε στη σωστή γωνία, ανοίγοντας το σκορ στο «Γεώργιος Μακρής».

16’: συρτό δυνατό σουτ του Αθανασιάδη Χαρ., η μπάλα αλλάζει ελαφρώς πορεία στο πόδι του Κατσαβουνίδη, δεν ξεγελάει το Σαραλιώτη που με τα ακροδάχτυλα χαμηλά στη γωνία του παραχωρεί το κόρνερ.

20’: 1η επίσκεψη έστω κι εκ του μακρόθεν των φιλοξενούμενων, με τον Παυλίδη από 35 μέτρα να δοκιμάζει το πόδι του και την μπάλα υπό την…παρακολούθηση του Καρίπη να καταλήγει ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του.

31’: σουτ-φάουλ του Καλαϊτζή δίπλα στην κάθετη γραμμή της περιοχής, ο Σαραλιώτης και πάλι στη σωστή θέση με τη γροθιά και υπό την πίεση Δροσίδη-Αστερίου σώζει την ομάδα του.

33’: φάουλ του Παπαδόπουλου πλησίον της περιοχής, δύσκολη κεφαλιά προς τα πίσω του Τσακμακίδη, ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

44’: ο ασταμάτητος Παπαδόπουλους «χόρεψε» Αλεξίου & Νεοφυτίδη, μπήκε από δεξιά στην περιοχή κι επιχείρησε τη σέντρα σουτ, με το Σαραλιώτη έχοντας για σύμμαχο και το κάτω μέρος του οριζόντιου δοκαριού να αποσοβεί το 2-0.

48’: σουτ φάουλ του Θεοδωρέλλη πάνω από το πολυπρόσωπο τείχος των γηπεδούχων, στη σωστή θέση όμως ο Καρίπης παραχωρεί με εκτίναξη το 1ο κόρνερ για την Καλλίφυτο στο ματς.

56’: ένα δύο Δροσίδη και Καλαϊτζή, σουτ του 2ου μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Σαραλιώτης.

63’: ο Τσακμακίδης δεχόμενος την μπάλα από τον Αθανασιάδη Χαρ., γύρισε και είδε το Σαραλιώτη εκτός θέσης, όμως το σκαφτό του πλασέ έφυγε μακριά από τα δοκάρια.

66’: συνδυασμός από δεξιά των Αθανασιάδη Χαρ. & Καλαϊτζή, σουτ του 2ου μπλόκαρε στη γωνία του σταθερά ο καλύτερος παίκτης της Καλλιφύτου.

68’: σκαφτή σέντρα του Ρούσσου στην κίνηση ο Τσακμακίδης βρίσκει ανάμεσα σε δύο αντιπάλους την μπάλα με το κεφάλι που κατέληξε ένα μέτρο άουτ.

75’: άνοιγμα παιχνιδιού του Περσιανλή για τον Παπαδόπουλο στο δεξί «φτερό», ξεπέρασε σαν σταματημένο το Νεοφυτίδη, «γλυκιά» σέντρα με το αριστερό για το Ρούσσο που δε βρίσκει την μπάλα όπως θα έπρεπε κατάφατσα με το γκολ.

78’ 2-0: η υπεροχή της Προσοτσάνης και στο β’ ημίχρονο καρποφορεί, όταν από δεξιά ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε το 8ο συνολικά κόρνερ των γηπεδούχων κι ο Αστερίου με καρφωτή κεφαλιά στο 1ο δοκάρι νίκησε τους πάντες.

87’: εξαιρετική ενέργεια του Παπαδόπουλου και πάλι από δεξιά απέφυγε τους Ματσιώρη & Νεοφυτίδη , πάσαρε στον προωθημένο Αθανασιάδη Δημ., όμως το πλασέ του σε 2ο χρόνο ήταν αδύναμο και στην αγκαλιά του Σαραλιώτη.

90’ 2-1: η Καλλίφυτος μειώνει για το τελικό σκορ, όταν ο Καραγκιοζίδης εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά η μπάλα διεκδικήθηκε στον αέρα από Κατσαβουνίδη και Αστερίου, νικητής σε 2ο χρόνο ο Θεοδωρέλλης που πρόλαβε και την έξοδο του Καρίπη και με το κεφάλι και παρά την προσπάθεια του Αθανασιάδη Χαρ. Πάνω στη γραμμή την έστειλε στα δίχτυα.

Διαιτητής: Κοτσάνης Κωνσταντίνος.

Α’ Βοηθός: Κετσιμπάσης Παναγιώτης.

Β’ Βοηθός: Λαφαζάνης Ραφαήλ, της ΕΠΣ Δράμας.

• Ø Πριν την έναρξη του ματς κρατήθηκε ενός λεπτού (1’) σιγή στη μνήμη του Γιώργου Μπακαλόπουλου πρώην γενικού γραμματέα της ΕΠΣ Δράμας, που έφυγε από κοντά μας τόσο πρόωρα το περασμένο Σάββατο.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Καρίπης, 2. Αθανασιάδης Χαρ., 3. Καλαϊτζής (75’ – 13. Πετρόπουλος), 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης (81’ – 16. Γεωργιάδης), 7. Παπαδόπουλος, 8. Ρούσσος, 9. Δροσίδης (60’ – 18. Παπαμιχαήλ), 10. Τσακμακίδης & 11. Περσιανλής.

ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ (Μιχάλης Τσοκακτσίδης): 1. Σαραλιώτης, 2. Κουκλάς (λ.τρ. 73’ – 16. Καλλιμάνης), 3. Ευθυμιάδης, 4. Κατσβουνίδης, 5. Νεοφυτίδης, 6. Θεοδωρέλλης, 7. Καραγκιοζίδης, 8. Φωτιάδης, 9. Παυλίδης, 10. Μελικίδης & 11. Αλεξίου (86’ – 12. Ματσιώρης)

• Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Προσοτσάνη – Καλλίφυτος 2 – 1 (10’ πέν. Φερφέρης & 78’ Αστερίου / 90’ Θεοδωρέλλης)
  2. Πανδραμαϊκός – Μοναστηράκι 1 – 0 (29’ Ορφανίδης)
  3. Άγιος Αθανάσιος – Σιταγροί 3 – 1 (60’ Δεληκωστίδης, 80’ Περπερίδης & 89’ Zoufi / 35’ Kunchulia)
  4. Κύργια – Πετρούσα 2 – 4 (42’ Πεντεζίδης & 90’ πέν. Παπαδόπουλος / 6’ Κορωνιός, 75’ Κωταΐδης, 78’ Ασλανίδης Μιχ. & 82’ Ζεδαμάνης)
  5. Βώλακας – Κάτω Νευροκόπι 2 – 1 (83’ Μαρίγκος & 92’ Καρπιτσάρης / 32’ Μαυρόπουλος Ι.)
  6. Ξηροπόταμος – Περιθώρι 3 – 0 άνευ αγώνα
  7. Καλαμπάκι – Φωτολίβος 2 – 2 (68’ Τζιβανάκης & 94’ Αραμπατζής / 75’ Καλλέργης & 90’ Προκοπιάδης)
  8. Χωριστή – Καστρινός 0 – 0