ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ 1:0

Raining man”…αλληλούια!

Τι κι αν όλα τα φετινά γκολ της Προσοτσάνης έχουν σημειωθεί με το…αριστερό (6) και το…κεφάλι (1); Οι «ροχιμπλάνκος» συνεχίζουν απόλυτοι και μόνοι 1οι στο βαθμολογικό πίνακα της Α’ ΕΠΣ Δράμας, επικρατώντας σήμερα και της Καλλιφύτου με σκορ 1:0 χάρις στην ποδοσφαιρική ευφυΐα  του Βαλάντη Παπαδόπουλου στο 33’.

Παρουσία περίπου 150 φιλάθλων κάτω από την ασφάλεια της σκεπαστής κερκίδας του «Γεώργιος Μακρής» η νεροποντή έθεσε εν αμφιβόλλω ακόμα-ακόμα και τη διεξαγωγή των ματς της 5ης αγωνιστικής, με τον αγωνιστικό χώρο να μετατρέπεται σε πολλά σημεία σε μίνι πισίνες, που κυρίως στο 1ο 45άλεπτο δυσκόλεψαν τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών που επιλέχθηκαν από Γιώργο Λάλα και Μιχάλη Τσοκακτσίδη.

Σ’ έναν τέτοιο αγωνιστικό χώρο και με τη βροχή ν’ αποτελεί σχεδόν μόνιμο ντεκόρ, αυτά τα ματς κρίνονται συνήθως στο γκολ και οι γηπεδούχοι έχοντας παίκτες κλειδιά σε κάθε θέση κατάφεραν σχετικά εύκολα να κρατήσουν το υπέρ τους 1:0, ακόμα κι όταν – δίκαια – ο Ρούσσος βγήκε στο 64’ με 2η κίτρινη κάρτα.

Οι παίκτες της Προσοτσάνης ξεκίνησαν κάπως μουδιασμένα με τους «οράνιε» να έχουν τις δικές τους στιγμές για να σκοράρουν νωρίς, σταδιακά όμως στο κέντρο δέσποσε η μορφή και πάλι των Γεωργιάδη-Φερφέρη, η επιθετική τριπλέτα των Κοκλίδη-Παπαδόπουλου-Τσακμακίδη πήρε μπροστά κι ο συνδετικός κρίκος όλων των παραπάνω Κερασίδης ήταν πάντα εκεί που έπρεπε.

Στο 2ο ημίχρονο η Καλλίφυτος απείλησε μόνο στη φάση που ακολούθησε της αποβολής του Ρούσσου με το στημένο του Θεοδωρέλλη, απεναντίας η Προσοτσάνη έψαξε με σωστές αντεπιθέσεις το 2ο γκολ που θα έκανε τη ζωή όλων πανεύκολη, αλλά δεν ήρθε κι εντέλει δε χρειάστηκε.

Όταν μάλιστα η 4άδα της άμυνάς σου (σ.σ. η καλύτερη στην κατηγορία με μόλις 1 γκολ παθητικό) με Αθανασιάδη Δημ.-Αστερίου-Καλαϊτζή-Ρούσσο δεν αφήνει τους αντιπάλους της να πατήσουν καν την περιοχή του Αβραάμ, ε τότε εκμαιεύεται το συμπέρασμα ότι η ισχνή νίκη των πρωτοπόρων ήρθε πολύ πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό σκορ.

Λεπτό προς λεπτό:

9’ ωραίο «πάτημα» του Kunchulia για τον επερχόμενο Παυλίδη Π., σουτ από το ημικύκλιο στην αγκαλιά του Αβραάμ.

14’ ο Καλαϊτζής κόβει αντεπίθεση των «οράνιε», ο Τσακμακίδης από μακριά βλέπει εκτός θέσης το Σαραλιώτη που την ύστατη στιγμή με επέμβαση χαμηλά στη γωνία του παραχωρεί το κόρνερ.

19’ μιμείται τον πρώην του συμπαίκτη ο Kunchulia, που εκμεταλλευόμενος το «κόλλημα» της μπάλας στο νερό επιχειρεί το μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ, με τον Αβραάμ να κάνει τ’ απαραίτητα 2-3 βηματάκια προς τα πίσω για να μπλοκάρει σταθερά.

29’ κόρνερ από δεξιά με τον Καλαϊτζή, συρτά εκτός περιοχής ο Ρούσσος κλείνεται και το σουτ καταλήγει εύκολα στα χέρια του τερματοφύλακα.

30’ κόντρα επίθεση της Καλλιφύτου από το δυνατό βολέ του έμπειρου γκολκίπερ, σουτ εν κινήσει του Παυλίδη Δ. δεν ανησυχεί τον Αβραάμ.

31’ κάθετη μπαλιά του Τσακμακίδη, κινείται ως κρυφός επιθετικός ο Καλαϊτζής που από πλάγια θέση πλασάρει για να σώσει σε 1ο χρόνο με τα πόδια ο Σαραλιώτης και στη συνέχεια της φάσης οι αμυντικοί παραχωρούν το κόρνερ.

32’ νέο κόρνερ με τον Παπαδόπουλο και γυριστό σουτ του Κοκλίδη πάνω από τα δοκάρια.

ΓΚΟΛ 1:0 στο 33’ με ωραία κυκλοφορία της μπάλας από δεξιά προς τα αριστερά ο Γεωργιάδης επιχείρησε την πάσα στη γωνία της περιοχής, ο Παπαδόπουλους απέφυγε τον Καρασαββίδη, σήκωσε το κεφάλι και μη βλέποντας κάποιο στήριγμα με έξυπνο δυνατό αριστερό πλασέ ξεγέλασε το Σαραλιώτη στέλνοντας την μπάλα δίπλα στο δοκάρι και στο βάθος της εστίας!

64’ 2η κίτρινη=κόκκινη ο Ρούσσος, με 10 η Προσοτσάνη.

65’ το φάουλ που κέρδισε ο Παυλίδης Δ. το οποίο κι απέφερε το αριθμητικό πλεονέκτημα στους φιλοξενούμενους ανέλαβε στη γωνία της περιοχής να εκτελέσει ο Θεοδωρέλλης, περνάει την μπάλα δίπλα στο τείχος, ωστόσο ο Αβραάμ με εκτίναξη κράτησε για 3ο σερί ματς το «0».

71’ ατομική ενέργεια του σκόρερ από αριστερά και μπαλιά στον Κερασίδη, αποφεύγει δύο αντιπάλους και την ύστατη στιγμή ο Σαραλιώτης με τα πόδια παραχωρεί το κόρνερ.

72’ στην εκτέλεσή του πήγε ο σερραίος επιθετικός, πλασαριστό σουτ του Κερασίδη πάνω από τα δοκάρια.

80’ η τελευταία και πιο κραυγαλέα φάση στο ματς και ιδιαιτέρως περίεργη στο ξεκίνημά της. Πλάγιο του Καλαϊτζή στο ύψος του κέντρου, κανείς δε βρίσκει την μπάλα με τον Τσακμακίδη να εκμεταλλεύεται τα…γλιστρήματα 4ων παρακαλώ παικτών, ξεχύνεται υπό την πίεση του Ευθυμιάδη μόνος απέναντι στο Σαραλιώτη, ο τελευταίος επιλέγει την αριστερή γωνία, ο 1ος σκόρερ των «ροχιμπλάνκος» τη δεξιά κι ενώ όλοι σηκώθηκαν για να πανηγυρίσουν το γκολ, είδαν την μπάλα να φεύγει ξυστά άουτ.

Διαιτητής: Πουλικίδης Κώστας.

Α’ Βοηθός: Χασιώτης Βαγγέλης.

Β’ Βοηθός: Δημόπουλος Κώστας, της ΕΠΣ Δράμας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Γεωργιάδης, 3. Καλαϊτζής, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Ρούσσος, 7. Παπαδόπουλος, 8. Φερφέρης, 9. Κερασίδης (89’ – 13. Καρακάσης), 10. Τσακμακίδης & 11. Κοκλίδης (77’ – 12. Μωυσίδης).

ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΣ (Μιχάλης Τσοκακτσίδης): 1. Σαραλιώτης, 2. Καρασαββίδης, 3. Νεοφυτίδης (46’ – 14. Μαντάς), 4. Αβραμίδης, 5. Ευθυμιάδης, 6. Θεοδωρέλης, 7. Παυλίδης Δ., 8. Παυλίδης Π., 9. Kunchulia, 10. Φωτιάδης (77’ – 16. Τάτσιος) & 11. Δημίου.

• Ø Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Σιταγροί-Πετρούσα 2:3 (40’ πέν. Κωφίδης-50’ Γουνατίδης / 13’ Δροσίδης-29’ Ασλανίδης Μιχ.-51’ Τσιάντας)
  2. Καλαμπάκι-Καλή Βρύση 2:1 (49’ Τζιβανάκης-91’ Πέτρο / 60’ Γραμμάτης)
  3. Κάτω Νευροκόπι-Άγιος Αθανάσιος 1:4 (37’ Χριστιανίδης / 2’&85’ Παπαδόπουλος Ν.-25’ Μπερμπερίδης-35’ Ανδρεάδης)
  4. Χωριστή-Αλιστράτη 6:0 (20’,70’&91’ Δημητριάδης-44’ πέν. Ουζούνης-80’ Περσιανλής-85’ Αραμπατζής)
  5. Καστρινός-Φωτολίβος 2:0 (85’ Γεωργιάδης Ζαχ.-92’ Φιλιππίδης)
  6. Αμπελόκηποι-Βώλακας 0:3 (5’ Σταμπουλής Δ.-20’ Παναγιώτου-47’ Μίρκου Ι.)
  7. Δοξάτο-Πανδραμαϊκός 0:1 (89’ Bellmani)
  8. Προσοτσάνη-Καλλίφυτος 1:0 (33’ Παπαδόπουλος)

Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr

• Το προσεχές Σάββατο (14-10-2017 και ώρα 4:30μ.μ.) θα διεξαχθεί η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που περιλαμβάνει τα κάτωθι παιχνίδια: