ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 1:0

«Καρέ» στο ρετιρέ

…γιατί έτσι έπρεπε! Σ’ ένα μέτριο ποιοτικά ντέρμπι μεταξύ των δύο εκ των τριών διαχρονικά κορυφαίων ομάδων στη Δράμα, ο Πανδραμαϊκός παρουσία 300ων φιλάθλων στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου Δράμας με γκολ στο ίδιο λεπτό μ’ αυτό της νίκης του το περασμένο Σάββατο στο Δοξάτο, υποχρέωσε στην 1η απώλεια βαθμών την Προσοτσάνη, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν τρεις συγκάτοικους στην κορυφή (σ.σ. η ομάδα του Γιώργου Λάλα αναγράφεται ως 4η λόγω χειρότερης επίθεσης σύμφωνα με τις επιταγές της UEFA κι εμείς δεν έχουμε κανένα λόγο να μην τις τηρούμε με ευλάβεια).

Στο ντεμπούτο του o Γιώργος Παυλίδης, στη μία και μοναδική φορά που ξέφυγε της επιτήρησης του κορυφαίου της Προσοτσάνης Δημήτρη Αθανασιάδη, σκόραρε σε χρονικό σημείο που τα πάντα ήταν μη αναστρέψιμα (1:0 στο 89’) κι αν μη τι άλλο αναδείχθηκε σε ήρωα της αγωνιστικής για την ομάδα του.

Ματς με λιγοστές φάσεις στο 1ο ημίχρονο και σχεδόν καμία κλασσική στο 2ο 45άλεπτο έδειχνε πιο κοντά προς την ισοπαλία, η οποία μάλιστα είχε κάνει την εμφάνισή της δύο φορές στις προηγούμενες τρεις αναμετρήσεις στο ίδιο γήπεδο, είχε ως κύριο γνώρισμα τις πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου με την μπάλα όποτε έφευγε προς τις περιοχές να αποτελεί εύκολη λεία για τους αμυντικούς.

Τα πολλά φάουλ δεν επέτρεψαν ποτέ να παιχτεί ποδόσφαιρο πάνω από 1’ κι έτσι μοιραία όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις αυτός που βάζει την μπάλα στα δίχτυα κερδίζει και τους τρεις βαθμούς.

Λεπτό προς λεπτό:

1’ πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό ο Παπαμιχαήλ πιάνει την κεφαλιά μετά το φάουλ του Καλαϊτζή, όμως ο Λαμπρινουδάκης πέφτοντας στη γωνία του μπλόκαρε σταθερά.

13’ κόρνερ του Belmani και δύσκολη εκτός ισορροπίας κεφαλιά του Ρέντου έξω.

15’ λάθος του Παπακωνσταντίνου και με τη μία σέντρα του Καλαϊτζή, ο Κερασίδης από το πέναλτι σημαδεύει ψηλά άουτ.

26’ αντεπίθεση της Προσοτσάνης με τον Τσακμακίδη να φεύγει από κανονική θέση απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, θέλησε να σιγουρέψει το γκολ πασάροντας πιο δίπλα στον Κοκλίδη, όμως βάζει περισσότερη δύναμη και χάνεται η κλασσική ευκαιρία.

29’ φάουλ του Lipo για εκατοστά ο Ράδος δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα με το κεφάλι κι αυτή φεύγει εκτός.

34’ σουτ φάουλ του Φερφέρη ελαφρώς αριστερά από τον κεντρικό άξονα ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

39’ αδύναμο συρτό σουτ του Παναγιώτου απελπιστικά άουτ.

66’ μακρινό σουτ του Παπακωνσταντίνου αφήνει ο Αβραάμ να σκάσει η μπάλα στο πέναλτι και στη συνέχεια καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του.

71’ φάουλ του Κερασίδη δίπλα στην κάθετη γραμμή της περιοχής, ο Ράδος σχεδόν προς της γραμμής απομακρύνει σωτήρια.

ΓΚΟΛ 1:0 στο 89’ η άμυνα με το Ράδο απομακρύνει τη σέντρα του Παπαμιχαήλ, ο Παυλίδης Γ. βάζει στην πλάτη του τον Αθανασιάδη, γυρίζει ωραία στην περιοχή και σουτάροντας συρτά σε 1ο χρόνο στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Αβραάμ.

91’ ο σκόρερ σε φάση καρμπόν αυτή τη φορά σουτάρει με το αριστερό και στην πορεία της μπάλας ο Γεωργιάδης παραχωρεί το 3ο και τελευταίο κόρνερ των γηπεδούχων.

Διαιτητής: Κοτσάνης Κώστας.

Α’ Βοηθός: Χατζηνάκος Γιώργος.

Β’ Βοηθός: Μιμάνης Άρης, της ΕΠΣ Δράμας.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ (Μπάμπης Καζεπίδης): 1. Λαμπρινουδάκης, 2. Κιάκος, 3. Παπακωνσταντίνου, 4. Ρέντος (67’ – 16. Παυλίδης Π.), 5. Πατένταλης, 6. Ράδος, 7. Lipo, 8. Μουχτάρης (92’ – 14. Χαραλαμπίδης), 9. Παυλίδης Γ., 10. Παναγιώτου (69’ – 12. Σαϊνίδης) & 11. Belmani.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Γεωργιάδης, 3. Καλαϊτζής, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Παπαμιχαήλ, 7. Παπαδόπουλος, 8. Φερφέρης (λ.τρ. 57’ – 14. Πετρόπουλος), 9. Κερασίδης, 10. Τσακμακίδης & 11. Κοκλίδης (86’ – 13. Καρακάσης).

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Καλαμπάκι-Σιταγροί 2:0 (16’ τζιβανάκης-60’ Κλόγκιρι)
  2. Πετρούσα-Κάτω Νευροκόπι 2:1 (50’ Γιαννίκης-89’ Ασλανίδης Μιχ. / 31’ Χριστιανίδης)
  3. Καλή Βρύση-Χωριστή 1:2 (30’ Λάμπρου / 42’ Τάσιος-70’ Κωταΐδης)
  4. Άγιος Αθανάσιος-Καστρινός 1:4 (75’Σαλπιγκτίδης / 17’ Παρασκευάς-24’ Μήτρε-27’ Κούτκας-35’ Λυκίδης)
  5. Αλιστράτη-Αμπελόκηποι 1:0 (33’ Κοκοτσάκης Εμ.)
  6. Φωτολίβος-Δοξάτο 2:2 (75’ Μαριάδης-80’ Βεζύρης / 10’ Χριστοφορίδης-25’ Δεληολάνης)
  7. Βώλακας-Καλλίφυτος 0:1 (27’ Καρασαββίδης)
  8. Πανδραμαϊκός-Προσοτσάνη 1:0 (89’ Παυλίδης Γ.)

Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr