Newsletter
Όνομα:
E-mail:

Μπορούσε το βαθμό - [23/9/2007]

Παρουσία περίπου 1000 φιλάθλων εκ των οποίων οι 200 εκδρομείς από την Προσοτσάνη, η τοπική Ένωση Αλεξανδρούπολης και ο Γυμναστικός έδωσαν το εναρκτήριο παιχνίδι φέτος για τη Γ΄ Εθνική. Οι γηπεδούχοι έχοντας την υπεροχή στο πρώτο μισό του αγώνα, όπου και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και διαφύλαξαν αυτό το «χρυσό» γκολ μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Καραντώνη. Από ένα ημίχρονο είχαν την υπεροχή οι δύο ομάδες, ωστόσο η δύναμη της έδρας και η εμπειρία της Αλεξανδρούπολης έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Τάκη Λαμπίδη.

Το φιλμ του αγώνα

Καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του α΄ ημιχρόνου ήταν οι γηπεδούχοι και αυτή η υπεροχή τους μετουσιώθηκε σε γκολ ακριβώς στα μισά του. Η Προσοτσάνη ξεπερνώντας το τρακ της…πρωτάρας στα επαγγελματικά σαλόνια, βγήκε μπροστά με αξιώσεις χωρίς ωστόσο να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Σουμουλίδη, πέρα από τα τρία κόρνερ που κέρδισε. Αντιθέτως οι παίκτες της Αλεξανδρούπολης δημιούργησαν κι έχασαν 2-3 καλές φάσεις μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με 1-0, με σκόρερ τον Ελλενίδη.

3ο: από κόρνερ του Πεχλιβανίδη η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σε πρώτο χρόνο από τους φιλοξενούμενους και ο προωθημένος Πατίδης με πλάτη στο τέρμα σημάδεψε με σουτ το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού.

20ό: ο Πεχλιβανίδης έφυγε από μπαλιά του Κανελλίνι στον κενό χώρο, όμως ο Μίγας πρόλαβε του έκλεισε το οπτικό πεδίο κι έτσι το μοναδικό κέρδος των γηπεδούχων ήταν το 3ο κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

23ο 1-0: βαθιά μπαλιά του Κανελλίνι κι ενώ φαινόταν ο Αναστασιάδης να ελέγχει την μπάλα, έκανε λάθος απόκρουση στα πόδια του Ελλενίδη κι ο παίκτης της Αλεξανδρούπολης δεχόμενος το δώρο αυτό δε δυσκολεύτηκε να πλασάρει κάτω από τα πόδια τον Ούσιο.

26ο: κόρνερ του Κερασίδη κεφαλιά του Φερφέρη αποκρούστηκε στην μικρή περιοχή από τον Πατίδη πριν περάσει τη γραμμή τέρματος.

27ο: φάση καρμπόν με το Σαμαρά αυτή τη φορά εκτελεστή του κόρνερ, πάλι ο Φερφέρης πιο ψηλά απ΄ όλους κέρδισε εκ νέου την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

33ο: παράλληλο γύρισμα του σκόρερ Ελλενίδη στον Πιττάκα με το φορ της Αλεξανδρούπολης από τη γωνία της περιοχής να πλασάρει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

35ο: ο Σουργιάς πλαγιοκόπησε από τα αριστερά την άμυνα της Προσοτσάνης, αλλά και πάλι ο Πιττάκας μέσα στη φάση σούταρε εν κινήσει άουτ.

40ό: Πιττάκας και Ελλενίδης συνδυάστηκαν μέσα στην περιοχή της Προσοτσάνης με τον τελευταίο να φτάνει απέναντι στον Ούσιο, με τον τερματοφύλακα των «κυανόλευκων» σωτήρια να αποσωβεί το 2-0.

Η Προσοτσάνη ήταν αυτή που είχε το πρώτο λόγο στην επανάληψη, αποκτώντας μάλιστα περισσότερη «ζωντάνια» με την είσοδο του Ουζούνη στην αριστερή πτέρυγα και τη μετατόπιση του Παλτζίδη στην άμυνα. Μάλιστα ο Γιώργος Λάλας έπαιξε φουλ επίθεση το τελευταίο 20λεπτο μαζί με τον έξτρα χρόνο, βάζοντας και τον Παππά, μήπως και καταφέρει να πάρει έστω και το βαθμό της ισοπαλίας. Τελικά το 1-0 έμεινε το τελικό σκορ της συνάντησης.

52ο: εξαιρετική μπαλιά του Κερασίδη σε θέση έξω αριστερά βγάζει σε θέση τετ α τετ το νεοεισελθόντα Ουζούνη, που πλάσαρε χλιαρά υπό την πίεση του Πατίδη στα χέρια του Σουμουλίδη.

83ο: η Προσοτσάνη βγήκε με αξιώσεις στην αντεπίθεση από δεξιά με το Σαμαρά να βρίσκει σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή τον Ουζούνη που σούταρε δυνατά, παράλληλα προς τη γραμμή τέρματος του εξουδετερωμένου Σουμουλίδη.

85ο: ο Πιττάκας - μοιραίος των γηπεδούχων - μόνος απέναντι στον Ούσιο πλάσαρε άουτ.

Ο άρχοντας της αναμέτρησης κ. Καραντώνης (Καρασάββας-Αναγνώστου οι βοηθοί του) όλοι από το ΣΔΠ Σερρών «κιτρίνισε» τους Πατίδη, Τσαταλμπασίδη από την Αλεξανδρούπολη και Φερφέρη, Κυριακίδη από πλευράς Προσοτσάνης.

ΕΝΩΣΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τάκης Λαμπίδης): Σουμουλίδης, Πεχλιβανίδης (88ο Πουσκουλού), ΣΟΥΡΓΙΑΣ, ΠΑΤΙΔΗΣ, Κανελλίνι, Πιττάκας (86ο Μκρτσιάν), ΔΑΜΙΑΝΙΔΗΣ (78ο Τσαταλμπασίδης), ΕΛΛΕΝΙΔΗΣ, Κομεσίδης, ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): Ούσιος, ΦΕΡΦΕΡΗΣ, Κανάτας (46ο ΟΥΖΟΥΝΗΣ), Κερασίδης (62ο Σαββίδης), Μίγας, Αναστασιάδης, Κυριακίδης, ΠΑΤΕΝΤΑΛΗΣ, Παλτζίδης, Σαμαράς, ΓΚΑΪΔΑΤΖΗΣ (76ο Παππάς).

* Σε αντιντόπινγκ κοντρόλ κληρώθηκαν να περάσουν οι  Σουργιάς, Γιαντσελής για τους γηπεδούχους και οι  Γκαϊδατζής, Γούργουλης για τους φιλοξενούμενους.

Συντάκτης:  Χάρταλης Στέλιος Εκτύπωση