Newsletter
Όνομα:
E-mail:

"Γλυκόπικρη" γεύση - [1/10/2007]

Αν ρωτούσες οποιονδήποτε φίλαθλο ανεξαρτήτου συλλογικής τοποθέτησης μετά το παιχνίδι, για το αν έμεινε ευχαριστημένος από το βαθμό της ισοπαλίας και το χορταστικό από κάθε άποψη 3-3 μεταξύ Γιαννιτσών και Προσοτσάνης, σίγουρα δε θα έπαιρνες μια γνώμη 100% απόλυτη. De facto θεωρούμε ότι το παιχνίδι είχε έναν πολύ μεγάλο κερδισμένο, όπως γράψαμε και χθες και δεν είναι άλλος από το ποδόσφαιρο: 6 γκολ, 4 εναλλαγές ως προς το σημείο (2-Χ-1-Χ), ένα δοκάρι για την Προσοτσάνη, πάμπολλες κλασσικές ευκαιρίες, μία αποβολή, συνέθεσαν το πλούσιο σκηνικό του αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των 1000 και πλέον φιλάθλων που βρέθηκαν στις κερκίδες του Δημοτικού Γηπέδου των Γιαννιτσών. Ο «παρθενικός» βαθμός για Αναγέννηση και Προσοτσάνη στο φετινό πρωτάθλημα, είχε όπως και να το κάνουμε γλυκόπικρη γεύση. Γλυκιά γιατί ένας βαθμός είναι πάντα ένας βαθμός και σε ένα «κλειστό» πρωτάθλημα ίσως μετρήσει πολύ στην τελική «σούμα» και πικρή γιατί οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία (ευκαιρίες για την ακρίβεια) να προσθέσουν άλλους δύο στη συγκομιδή τους.

«Στις λεπτομέρειες μας ξέφυγε η νίκη»

Ο Γιώργος Λάλας, προπονητής των «κυανόλευκων» προσπαθούσε κι αυτός να συνειδητοποιήσει τι έγινε και αν θα έπρεπε να ήταν χαρούμενος ή όχι: «Χάσαμε τη νίκη στις λεπτομέρειες σ΄ ένα ματς που η έντασή του μας κράτησε όρθιους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Αν και στο 1ο δεκάλεπτο δεν ξεκινήσαμε καλά, καταφέραμε στη συνέχεια να ελέγξουμε το ρυθμό και να πάρουμε σαφές προβάδισμα με τα δύο γκολ. Παρά τη μείωση των αντιπάλων μπορούσαμε να πάμε στο ημίχρονο πετυχαίνοντας κι άλλο γκολ, παίζοντας έξυπνα στην «κόντρα», ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε είτε από αστοχία, είτε από την ικανότητα της αντίπαλης άμυνας. Η επανάληψη είχε διαφορετική εικόνα, δεχτήκαμε πίεση κάναμε, κάποια ομαδικά λάθη και εκεί που ήμασταν στη θέση του οδηγού, βρεθήκαμε να κυνηγάμε το σκορ. Τα παιδιά πάλεψαν όμως στη συνέχεια και όχι μόνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά νομίζω ότι δικαιούμασταν να φύγουμε μετά την αποβολή του αντίπαλου τερματοφύλακα ακόμα και με τη νίκη. Κρατάμε τον πολύ σημαντικό βαθμό στο 2ο σερί εκτός έδρας παιχνίδι μας, θέλοντας τέλος να ευχαριστήσω τον κόσμο της ομάδας μας για την αμέριστη συμπαράσταση που έδειξαν στα παιδιά μέσα στον αγωνιστικό χώρο».

Ιστορικό γκολ

Έπρεπε να περιμένει 100 αγωνιστικά λεπτά ακριβώς για να πετύχει η Προσοτσάνη το πρώτο της γκολ στις επαγγελματικές κατηγορίες. Μετά το «στείρο» 90λεπτο στην Αλεξανδρούπολη, φτάσαμε στο 10ο λεπτό του χθεσινού αγώνα με τον πλέον προικισμένο της σκόρερ Κώστα Κυριακίδη (φωτ. από το prosotsanifc.gr) να ανοίγει το σκορ από ασσίστ του Σαμαρά. Πάντως ο 33χρονος φορ έχει μπει «μπαρουτοκαπνισμένος» στα φετινά ματς της νέας του ποδοσφαιρικής στέγης, αφού μετά από 4 παιχνίδια (1 για το κύπελλο, 1 για το Super Cup και 2 για το πρωτάθλημα), έχει προλάβει να βρει δίχτυα τρεις φορές, ποσοστό δηλαδή επιτυχίας 75%. Πάντως γι άλλη μια χρονιά η Προσοτσάνη φαίνεται να έχει επιθετική πολυφωνία, κάτι που θα της χρησιμεύσει στην πορεία της στο πρωτάθλημα, μια και πλην του Κυριακίδη σκόρερ χρίστηκαν οι Γκαϊδατζής και Κερασίδης.

Επί του πρακτέου σήμερα είναι προγραμματισμένη η πρώτη προπόνηση της εβδομάδας με το γνωστό πρόγραμμα για όσους έπαιξαν χθες (αποθεραπεία και μασάζ), ενώ οι υπόλοιποι θα γυμναστούν κανονικά στο γήπεδο των Κοκκινογείων.

Μια και η αναφορά για τα Κοκκινόγεια, η ομάδα Νέων της Προσοτσάνης νίκησε στο τοπικό ντέρμπι τον Άρη Χαριτωμένης με σκορ 2-1 (Αστερίου Φ. και Δόβρος) τα γκολ κι έτσι διπλασίασε τις επιτυχίες της στο πρωτάθλημα της Γ΄ ΕΠΣΔράμας.

Συντάκτης:  Χάρταλης Στέλιος Εκτύπωση