Newsletter
Όνομα:
E-mail:

"Λευκή" μοιρασιά - [7/10/2007]

1000 και πλέον φίλαθλοι κατέκλυσαν το γήπεδο της Προσοτσάνης για το ενδιαφέρον παιχνίδι της τοπικής ομάδας απέναντι στο φιλόδοξο Θερμαϊκό, το οποίο κι έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Έγινε ένα δυνατό ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φίλων του ποδοσφαίρου, με το τελικό 0-0 να κρίνεται δίκαιο. Έτσι επαναλήφθηκε το αποτέλεσμα που έφεραν οι δύο ομάδες προ μηνός περίπου για το κύπελλο (1-1 στην κανονική διάρκεια, πρόκριση για τους «πράσινους» στον έξτρα χρόνο), ωστόσο με το χειροκρότημά τους στο φινάλε οι φανατικοί και ενθουσιώδεις φίλοι της Προσοτσάνης, έδειξαν ότι αυτή η ισοπαλία απέναντι σε ένα θεωρητικό φαβορί για την άνοδο άξιζε όσο και μια νίκη, έχοντας μάλιστα και μια διαιτησία που σίγουρα δε μοίρασε το καρπούζι στη μέση.

Ισορροπημένο

Πιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στον αγωνιστικό χώρο, όμως με την πάροδο του ημιχρόνου η Προσοτσάνη ανέβασε την απόδοσή της. Αυτά τα πρώτα 45 λεπτά δεν πρόσφεραν ωστόσο ιδιαίτερες συγκινήσεις στους φιλάθλους που το παρακολούθησαν, το οποίο στιγματίστηκε από τον τραυματισμό στο γόνατο του Γιαννίδη (μόλις στο 3ο λεπτό) και την αναγκαστική αλλαγή έξι λεπτά αργότερα και τις 4 κίτρινες συνολικά.

10ο: από το δεύτερο κόρνερ του Θερμαϊκού ο νεοεισελθών Παπαδόπουλος Φ. (πέρασε στη θέση του τραυματία Γιαννίδη δευτερόλεπτα πριν) μόνος ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής με το κεφάλι δε βρήκε στόχο.

25ο: βαθιά μπαλιά του Μίγα με τον Ουζούνη από πλάγια θέση να σουτάρει χωρίς να καθυστερήσει άουτ.

35ο: σε φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων από στραβοκλωτσιά του Σαββίδη, ο Ουζούνης με πλάτη στην εστία επιχείρησε να παραβιάσει την εστία του Καρουλίδη, αλλά το ανάποδο ψαλιδάκι κατέληξε μόλις άουτ.

44ο: εκτέλεση φάουλ του Ουζούνη από αριστερά έφερε την μπάλα στα καρέ του Καρουλίδη, ο οποίος όμως αντέδρασε αποτελεσματικά και ιδιαίτερα εντυπωσιακά στην κεφαλιά του Πατένταλη που είχε πορεία προς τα δίχτυα.

Άξιζε τη νίκη η Προσοτσάνη

Η απουσία μεγάλης φάσης χαρακτήρισε και την επανάληψη, που πάλι ξεκίνησε με το Θερμαϊκό να έχει την εδαφική υπεροχή και την Προσοτσάνη με περισσότερες δυνάμεις να πιέζει μετά το 60ό για το γκολ της νίκης, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι κυριολεκτικά εξαφανίστηκαν από το γήπεδο.

66ο: απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κερασίδη στην προέκταση της γωνίας της περιοχής, έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών του Καρουλίδη, που ήλεγχε την πορεία της μπάλας.

69ο: οι δύο αλλαγές του Θερμαϊκού συνδυάστηκαν άψογα, όμως ο Ούσιος έπεσε σωτήρια στα πόδια του Τσετιροκλή και έσωσε την ομάδα του από δύσκολες καταστάσεις.

70ό: αποβλήθηκε κατόπιν υπόδειξης του 4ου διαιτητή ο κ. Βοσνιάδης για συνεχείς διαμαρτυρίες.

73ο: ο Μίγας σέντραρε με ακρίβεια για τον Κρυστάλλη που ναι μεν στόπαρε πολύ καλά την μπάλα όμως πρόλαβε και του έβαλε την κόντρα ο Νάκου και παραχώρησε το κόρνερ.

87ο: δύσκολη σέντρα από το σημαιάκι του Σαμαρά ο Κρυστάλλης πιο ψηλά από τους δύο προσωπικούς αντιπάλους κέρδισε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

89ο: σουτ του Ουζούνη από το ημικύκλιο ψηλά άουτ.

94ο: στην μεγαλύτερη ευκαιρία του Θερμαϊκού ο Βιτεβής από πάσα «τρύπα» του Τσετιροκλή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε ονειρεμένο τετ α τετ με του Ούσιο (άουτ).

Ο άρχοντας του αγώνα κ. Τοπούζης (Ρόιδος-Χαμαλίδης) οι βοηθοί του όλοι από το ΣΔΠ  Θράκης, δεν υπέπεσε στο μεγάλο λάθος προστάτεψε όμως τους φιλοξενούμενους κι έκανε κατάχρηση της κίτρινης κάρτας και μάλιστα μονόμπαντα (7-2 σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι), καθώς τιμώρησε τους Γκαϊδατζή, Σαββίδη, Παλτζίδη, Σαμαρά, Φερφέρη, Αναστασιάδη, Πατένταλη από την Προσοτσάνη και τους Παπαδόπουλο Ν., Ελληνίδη από πλευράς Θερμαϊκού.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): Ούσιος, ΦΕΡΦΕΡΗΣ, Ουζούνης, ΜΙΓΑΣ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ, ΣΑΒΒΙΔΗΣ (85ο Παππάς), Κυριακίδης (71ο Κρυστάλλης), ΠΑΤΕΝΤΑΛΗΣ, Παλτζίδης, Σαμαράς, Γκαϊδατζής (59ο Κερασίδης).

ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Καρουλίδης, ΔΕΡΓΙΑΔΕΣ, ΜΕΡΕΣΙΩΤΗΣ, Γιαννίδης (9ο λ.τρ. Παπαδόπουλος Φ.), ΝΑΚΟΥ, Μπαξεβάνος, Ελληνίδης (71ο Δρόσος), Παπαδόπουλος Ν., Βιτεβής, Θεοδωρίδης (46ο Τσετιροκλής), Μαυροματίδης.

• Νωρίς το πρωί για το πρωτάθλημα της Γ΄ ΕΠΣΔράμας όπου μετέχει η ομάδα Νέων της Προσοτσάνης, το συγκρότημα του Γιώργου Ζιώγα γνώρισε την ήττα με σκορ 3-2 στην έδρα της Μαυρολεύκης (3η αγωνιστική), αν και βρέθηκαν να χάνουν με τη συμπλήρωση μιας ώρα παιχνιδιού με τρία γκολ διαφορά, όμως η αντεπίθεση έμεινε ημιτελής. Σκόρερ χρίστηκαν οι Ελευθεριάδης και Αστερίου Φ.
  • Αντιθέτως, στο παιδικό τουρνουά (1995-1996 γεννηθέντες) οι παίκτες του Ανέστη Τσελεμπή με μεγάλο πρωταγωνιστή το Σάκη Λαμπριανίδη, επιβλήθηκαν με σκορ 5-2 του Φιλίππου εκτός έδρας. Πλην του χατ τρικ που πέτυχε ο Λαμπριανίδης άλλα δύο γκολ σημείωσε ο Κονταξής και ένα ο Κουμπάκης.
 Συντάκτης:  Χάρταλης Στέλιος Εκτύπωση