2. Αργυρούπολη-ΓΣΠ 2 - 2    & Δοξάτο-ΓΣΠ 1 - 1
  9. Σουφλί-ΓΣΠ                   (ΣΑΒ. 3/9/2011)
  10. ΓΣΠ-Ακροπόταμος (ΣΑΒ. 10/9/2011)

Με υπογραφή Ουζούνη «έσπασε» η παράδοση…0-1

1ο γκολ της Προσοτσάνης στο Μελισσοκομείο, 1η
νίκη αλλά και βαθμοί παρακαλώ ανεξαρτήτου έδρας με αντίπαλο την ΑΕ Πιερέων, η οποία στα πέντε προηγούμενα ματς είχε το απόλυτο απέναντι στην ομάδα του Κώστα Βακιρτζή από την κοινή τους συνύπαρξη στη Δ’ Εθνική και δη την περίοδο 2008-2009! «Μάγκικο» διπλό έβγαλαν λοιπόν οι «κυανόλευκοι», σε μια ούτως ή άλλως δύσκολη έδρα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα έπιασαν και πάλι την 8η θέση δημιουργώντας διαφορά μιας νίκης από τη ζώνη του υποβιβασμού. «Χρυσός» σκόρερ το 1ο «κανόνι» με 9 γκολ της Προσοτσάνης φέτος Δημήτρης Ουζούνης (φωτό αριστερά), που στο 55ο λεπτό τέλειωσε υποδειγματικά την ασσίστ του κορυφαίου του ματς Τάσου Κιοσέογλου (φωτό δεξιά). Μετά από μια τέτοια νίκη δύσκολα βρίσκεις υστερήσαντες και δε θα ήταν υπερβολή να γράψουμε πως όσοι χρησιμοποιήθηκαν από τον τεχνικό της Προσοτσάνης ήταν υπέροχοι, κάνοντας και με το παραπάνω πράξη τα όσα τους ζήτησε όλη την προηγούμενη εβδομάδα ο καβαλιώτης τεχνικός.

Σ’ ένα ματς το οποίο παρακολούθησαν περίπου 200 φίλαθλοι, το α’ μέρος κύλησε χωρίς πολλές συγκινήσεις με ότι καλό μπροστά στις δύο εστίες να καταγράφεται στο 1ο δεκάλεπτο. Ο αργός ρυθμός και το παιχνίδι κέντρου ένθεν κι ένθεν ήταν το κυρίως μενού μέχρι το σφύριγμα του κ. Καραντώνη από την Ημαθία για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Κώστα Βακιρτζή μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε νωρίς να πετύχει το γκολ που έψαχνε, ένα γκολ το οποίο αποδείχθηκε υπερπολύτιμο ως το φινάλε. Η ΑΕ Πιερέων του Νίκου Καραμπετάκη είχε ένα εκρηκτικό 5λεπτο (70ό – 75ο) όπου θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει, αλλά στη συνέχεια μέτρησε και η κούραση των 120 λεπτών από τον μεσοβδόμαδο ημιτελικό του κυπέλλου και χάρις στον Αθανασίου σώθηκε από τις «φαρμακερές» αντεπιθέσεις των «κυανόλευκων».

Λεπτό προς λεπτό:

Πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το 1ο λεπτό ο Μαχαιρούδης συνδυάστηκε στη γωνία της περιοχής με το Χατζηβασιλειάδη που σούταρε εν κινήσει στέλνοντας όμως την μπάλα λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Αβραάμ.

Στο 7ο λεπτό ο Μοσχοφίδης με εκτέλεση φάουλ έφερε την μπάλα στο 2ο δοκάρι της περιοχής της Προσοτσάνης, αλλά ο Χλιάπας με άσχημε τοποθέτηση του σώματος δε σημάδεψε καλά με το κεφάλι και η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και διπλή: στο 9ο λεπτό κόρνερ από δεξιά με το Σαμαρά για τον Κιοσέογλου που σεντράρει για το κεφάλι του Στεργιάκου, η μπάλα έχει πορεία προς τα δίχτυα με τον Αθανασίου σε 1ο χρόνο και εξ επαφής να αποκρούει, το ριμπάουντ είναι στο αριστερό πόδι του Ουζούνη που σουτάρει από τη μικρή περιοχή στην πλάτη του Ρουμελιώτη με μοναδικό κέρδος ένα ακόμα κόρνερ.

Στο 2ο λεπτό της επανάληψης το φάουλ του νεοεισελθόντα Βελετάνη βρίσκει σε θέση βολής και πάλι τον προωθημένο Χλιάπα που σουτάρει από κοντά στο σώμα του Γεωργιάδη με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Σουτ-φάουλ του Ουζούνη από 25 μέτρα λίγο άουτ από δεξί δοκάρι Αθανασίου στο 50ό λεπτό, και αμέσως μετά η 1η μεγάλη στιγμή για την Προσοτσάνη να ανοίξει το σκορ όταν ο Μουχτάρης βγάζει την κάθετη για τον Κιοσέογλου που από το ύψος του πέναλτι και με τον Καρακότσαλη να τον πιέζει πλάσαρε μόλις άουτ.

Στο 53ο λεπτό από ελεύθερο χτύπημα του Αβραάμ ο Μουχτάρης κέρδισε την κεφαλιά και ο Ουζούνης θέλησε από μακριά να αιφνιδιάσει τον Αθανασίου με την μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά έξω από το δοκάρι, ωστόσο στο 55ο λεπτό ο 1ος σκόρερ της Προσοτσάνης σημάδεψε σωστά: ο Ράπτης έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου τροφοδοτώντας τον Κιοσέογλου που την κράτησε στην κατοχή του παρά το μαρκάρισμα του Μοσχοφίδη, βρήκε τρόπο να την περάσει στον Ουζούνη στη γωνία της περιοχής κι ο τελευταίος με ένα κοντρόλ κι αφού σήκωσε το κεφάλι του την έστειλε με διαγώνιο σουτ στο βάθος της εστίας του ανήμπορου αυτή τη φορά να αντιδράσει Αθανασίου…0-1.

Κόρνερ του Αγγελίδη Γιώργου από δεξιά και προβολή περισσότερο με το σώμα του Χατζηβασιλειάδη στο 72ο σώζει σχεδόν πάνω στη γραμμή παραχωρώντας νέο κόρνερ ο Γεωργιάδης και στην εξέλιξη της φάσης η ΑΕ Πιερέων χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να ισοφαρίσει: και πάλι εκτελεστής του κόρνερ ο Αγγελίδης Γιώργος, αυτή τη φορά η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στο β’ δοκάρι με το Χλιάπα ανενόχλητο να τη στοπάρει και να σουτάρει δυνατά, όμως ο Αβραάμ πέφτοντας τη βρήκε με το πόδι αυτή πήρε ύψος και κατέληξε σε νέο κόρνερ!

Μακρινό φάουλ του Σαββίδη Π. Σάββα στο 74ο λεπτό με τα ακροδάκτυλα παραχώρησε κόρνερ ο Αθανασίου, ενώ σε φάση καρμπόν αλλά με την μπάλα να έχει στηθεί ένα-δύο μέτρα εκτός περιοχής στο 80ό λεπτό και πάλι εκτελεστής ο Σαββίδης Π. Σάββας αυτή τη φορά έφυγε άουτ λίγα εκατοστά από το δεξί «παραθυράκι» της εστίας της ΑΕ Πιερέων.

Υποδειγματική αντεπίθεση της Προσοτσάνης στο 86ο λεπτό καθώς από θέση άμυνας και με τρεις μπαλιές (Σαμαράς-Σαββίδης-Ουζούνης) ο Ράπτης βρέθηκε μόνος απέναντι στο κενό τέρμα, ενήργησε όμως βιαστικά και ενώ μπορούσε να κοντρολάρει την μπάλα και απλά να τη σπρώξει στα δίχτυα προτίμησε να πλασάρει εν κινήσει και με κακή ισορροπία του σώματος πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Τέλος στο 92ο λεπτό ο Σαββίδης Π. Σάββας αφού πέρασε μπαίνοντας στην περιοχή την αντίσταση του Καρακότσαλης πλάσαρε στην κλειστή γωνία τον Αθανασίου με τον τελευταίο να παραχωρεί το κόρνερ.

ΑΕ ΠΙΕΡΕΩΝ - ΓΣ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ

Δημοτικό Γήπεδο
                  Μελισσοκομείου
                       1ος όμιλος                                                                                  25η αγωνιστική

ΓΑΖΩΡΟΣΕΥΜΟΙΡΟ

5ο πέν. & 41ο Αγγελακάς / 40ό πέν. Ευθυμιάδης Γαβ.

490 - 490

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: 1. Μεταξύ τους παιχνίδια, 2. Διαφορά τερμάτων, 3. Καλύτερη επίθεση & 4. Μπαράζ

Η επόμενη αγωνιστική (26η, Κυριακή 20-03-2011 ~ 4μ.μ.)