Δοξάτο-ΓΣΠ 0:2
(4' πέν. Ρούσσος-60' Τσακμακίδης Κ.)

ΦΩΤΟΛΙΒΟΣ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 0:3

Δημήτρης κερνούσε, Δημήτρης έπινε!

Έχοντας σε μεγάλα κέφια τον εορτάζοντα Δημήτρη Καλαϊτζή με δοκάρι, γκολ κι ασσίστ κατά σειρά, η Προσοτσάνη που στο α’ ημίχρονο έχανε τα…άχαστα, πάτησε γκάζι στην επανάληψη και πέρασε με ευκολία από το ουδέτερο γήπεδο του Νεροφράκτη κόντρα στο Φωτολίβος με σκορ 3:0. Σ’ έναν πολύ καλό αγωνιστικό μεν χώρο, σχετικά μικρό όμως σε διαστάσεις η ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου μπορεί να πήρε από το 1ο σφύριγμα του ρέφερι της αναμέτρησης την μπαγκέτα του ρυθμού, να δημιούργησε 5-6 πολύ επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στα καρέ του Άρη, αλλά πότε η αστοχία και πότε ο εξαιρετικός τερματοφύλακας Δικταπανίδης, ευθύνονταν για τα…κουλουράκια μέχρι την ανάπαυλα.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η Προσοτσάνη παρουσιάστηκε ακόμα πιο αποφασισμένη για να φτάσει στο γκολ και να πάει το ματς στα μέτρα της όπερ κι εγένετο με τη συμπλήρωσης μίας ώρας παιχνιδιού (0:1 60’ Καλαϊτζής). Δύο λεπτά αργότερα ο Νίκος Κοκοτσάκης αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο ένεκα της 2ης κίτρινης κάρτας που έστειλε στον πάγκο γι αναγκαστική αλλαγή το Μίλτο Πετρόπουλο και λίγο αργότερα ο νεοεισελθόντας Νίκος Κοκλίδης ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της Προσοτσάνης (0:2 68’).

Το «κερασάκι» στην τούρτα της επικράτησης των «ροχιμπλάνκος» της Δράμας έβαλε 5’ πριν το φινάλε ο Θεόφιλος Γουνατίδης, με το ματς στο τελευταίο 20άλεπτο να έχει…ανοίξει ένθεν κακείθεν με τους τυπικά γηπεδούχους του Τάσου Καπαντζάκη να ψάχνουν το γκολ, αλλά ο Γιάννης Αβραάμ ήταν παρών όποτε κι αν χρειάστηκε, ενώ κι ο γκολκίπερ των «καναρινιών» με τις επεμβάσεις του κράτησε το δείκτη του σκορ σε φυσιολογικά επίπεδα.

Λεπτό προς λεπτό:

6’~Σέντρα Πετρόπουλου για το κεφάλι του Πατένταλη, πάσα στο πέναλτι και σουτ του Κερασίδη έξω.

16’~Το σουτ από καλό σημείο του Πετρόπουλου κοντράρει στα σώματα και καταλήγει δίπλα στο δοκάρι κόρνερ.

17’~Στην εκτέλεσή του ο Καλαϊτζής σε έξοδο ρουτίνας ο Δικταπανίδης χάνει την μπάλα κι αυτή στρώνεται μετά και την παρέμβαση του Νίκου Κοκοτσάκη στο δεξί πόδι του Ρούσσου, άουτ.

22’~Διαγώνα μπαλιά του captain κι έτερου εορτάζοντα σήμερα Ρούσσου για τον Πετρόπουλο που με το κοντρόλ αποφεύγει δύο αντιπάλους, «σπάει» στον Κερασίδη που κινείται στα όρια της περιοχής, ευθύβολο σουτ λίγο έξω από τη συμβολή των δοκών.

33’~1η και μοναδική επίσκεψη των τυπικά γηπεδούχων στα καρέ του Αβραάμ, με το Μανόλη Κοκοτσάκη να επιχειρεί το συρτό ξερό σουτ κι ο τερματοφύλακας της Προσοτσάνης με τα ακροδάκτυλα να παραχωρεί το κόρνερ.

36’~Αδύναμο το σουτ του Καλαϊτζή έπειτα από την κοντινή πάσα του Κερασίδη, η μπάλα με πορεία προς τη γωνία απομακρύνεται σε κόρνερ από το Δικταπανίδη.

36’~Στην εξέλιξη της φάσης ο Καλαϊτζής πηγαίνει στην εκτέλεση από δεξιά, κεφαλιά στο 1ο δοκάρι του Γουνατίδη λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

39’~Φάση καρμπόν αυτή τη φορά από αριστερά ο Ρούσσος βάζει δύσκολα στην άμυνα του Άρη, νέα κεφαλιά του Γουνατίδη η μπάλα ξυστά έξω.

41’~7ο και τελευταίο κόρνερ των «ροχιμπλάνκος» στο α’ 45άλεπτο από το αριστερό πόδι του Καλαϊτζή ο Πατένταλης με το κεφάλι τροφοδοτεί το Ρούσσο που εξαπολύει το δεξί σουτ με την μπάλα να φεύγει μισό μέτρο εκτός εστίας.

46’~Στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης η μπαλιά του Ρούσσου απενεργοποιεί όλη την αμυντική διάταξη των γηπεδούχων, ο Πετρόπουλος φτάνοντας ως τη γραμμή του άουτ επιχειρεί τη σέντρα σουτ και η μπάλα βγαίνει παράλληλα εκτός.

49’~Ο Καλαϊτζής από δεξιά ζυγίζει το πόδι του κι ο Δικταπανίδης με υπερένταση έχοντας και τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού του παραχωρεί το κόρνερ.

60’ (0:1)~Η απόλυτη υπεροχής της Προσοτσάνης καρποφορεί, όταν ο Πετρόπουλος κινούμενος παράλληλα προς τη γραμμή της περιοχής δίνει την πάσα στον Καλαϊτζή κι ο τελευταίος αφού η μπάλα αλλάζει ελαφρώς πορεία από την παρέμβαση του Νίκου Κοκοτσάκη τη στέλνει στη γωνία του ανήμπορου ν’ αντιδράσει αυτή τη φορά Δικταπανίδη.

62’~2η κίτρινη=κόκκινη ο Νίκος Κοκοτσάκης.

64’~Με 10 παίκτες οι «κιτρινόμαυροι» απειλούν με το σουτ του Κέντογλου να βγάζει δύσκολα στη γωνία του ο Αβραάμ κι ο Αντωνιάδης να διώχνει ακόμα πιο μακριά προ του Μανόλη Κοκοτσάκη.

68’ (0:2)~Δευτερόλεπτα αφότου έχει περάσει στο ματς ο Κοκλίδης σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή εκμεταλλευόμενος το «πάτημα» προς τα πίσω του Φερφέρη.

70’~Γύρισμα του Ρούσσου κι εν κινήσει πλασέ από το πέναλτι του Φερφέρη μπλοκάρει ο Δικταπανίδης.

79’~«Τούνελ» του Γουνατίδη και σουτ με καλό οπτικό πεδίο λίγο έξω από το ημικύκλιο ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο.

80’~Μακρινή μπαλιά του Χαντζίδη, κατεβάζει κι εκτελεί με τη μία ο Ευσταθιάδης, αλλά πάνω στον εξελθόντα Αβραάμ.

81’~Στη φάση του αγώνα ο Καλαϊτζής σε μια από τις πολλές του πλαγιοκοπήσεις σεντράρει χαμηλά, τακουνάκι μέσα από τη μικρή περιοχή του έτερου σκόρερ Κοκλίδη με διπλή προσπάθεια και πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Δικταπανίδης μπλοκάρει.

84’~Από 40 μέτρα ο Παναγιώτογλου προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Αβραάμ, όμως ο έμπειρος τερματοφύλακας έκανε τα βήματα προς τα πίσω και μπλόκαρε σε 2ο χρόνο.

85’~Συρτό σουτ του Ευσταθιάδη δύσκολα και πάλι ο Αβραάμ μπλοκάρει στη γωνία του.

85’ (0:3)~Σαν σε προπόνηση στην επιθετική μετάβαση ο Καλαϊτζής σέρβιρε από αριστερά κι ο Γουνατίδης με πλασέ σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

87’~Και πάλι ο Καλαϊτζής μπαίνει από αριστερά, αυτή τη φορά ο Κοκλίδης πιάνει τη δύσκολη κεφαλιά, εξίσου δύσκολη και η επέμβαση του Δικταπανίδη.

ΦΩΤΟΛΙΒΟΣ (Τάσος Καπαντζάκης): 1. Δικταπανίδης, 2. Παναγιώτογλου, 3. Χαντζίδης, 4. Μπουμπέκι (69’ – 16. Ντρούγκας), 5. Νίκος Κοκοτσάκης, 6. Χατζηπουργάνης, 7. Ρουμελιώτης, 8. Μπιαζάκης (63’ – 12. Μπεζυργιάννης), 9. Μανόλης Κοκοτσάκης, 10. Ευσταθιάδης & 11. Κέντογλου (86’ – 14. Πλακίδης).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής, 4. Πατένταλης, 5. Αντωνιάδης, 6. Άρης Τσακμακίδης (46’ – 12. Μωυσίδης), 7. Περσιανλής (58’ – 16. Λαζαρίδης), 8. Ρούσσος, 9. Πετρόπουλος (λ.τρ. 67’ – 13. Κοκλίδης), 10. Κερασίδης (46’ – 18. Φερφέρης) & 11. Γουνατίδης.

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής:
  1. Κύργια-Βώλακας 0:0
  2. Πετρούσα-Δοξάτο 8:1 (14’&65’ Γεωργιάδης-16’ Άρμεν-20’,61’&78’ Δροσίδης-32’ Μητρούσης-80’ Παπακωνσταντίνου / 45’ Kodev)
  3. Φωτολίβος-Προσοτσάνη 0:3 (60’ Καλαϊτζής-68’ Κοκλίδης-85’ Γουνατίδης)
  4. Χωριστή-Κάτω Νευροκόπι 2:2 (75’ Κωνσταντινίδης-80’ Βουτσινάς / 9’&41’ πέν. Βασιλειάδης)
  5. Νέα Αμισός-Αρκαδικός 5:1 (25’&70’ Αλαγκιοζίδης-33’ πέν. Ζαγιάκου-45’ Θεοδωρίδης-63’ Ζάχαρης / 52’ Χαραλαμπίδης)
  6. Καλλίφυτος-Καλή Βρύση 1:1 (38’ Κωνσταντινίδης / 30’ Σαριπαυλίδης)
  7. Αμπελόκηποι-Καλαμπάκι 1:1 (6’ Τόπι / 20’ πέν. Καλατζίδης)

Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr

• Επόμενη αγωνιστική (6η) το Σάββατο 02-11-2019 και ώρα 3μ.μ.