11η~ΓΣΠ-Πετρούσα 1:2
(43' Ρούσσος / 25' Ζεδαμάνης Αν.-58' Δημητριάδης)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΝΕΑ ΑΜΙΣΟΣ 1:0

Κοκλίδη εσύ, σούπερ σταρ!

Προ μίας εβδομάδας μπήκε κόντρα στο Φωτολίβος και στην 1η του επαφή με την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα για το 0:2, σήμερα όμως προερχόμενος και πάλι από τον πάγκο στη 2η του τελική προς την εστία κατάφερε να σκοράρει και να χαρίσει στην Προσοτσάνη τη δύσκολη νίκη κόντρα στην αξιόμαχη Νέα Αμισό. Φυσικά κι αναφερόμαστε στο Νίκο Κοκλίδη (1:0 στο 82’), με τον 30άχρονο επιθετικό να νικάει μία και μοναδική φορά μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο τον…ανίκητο τερματοφύλακα των «ποντίων» Δημήτρη Λαμπρινουδάκη, που σε πέντε περιπτώσεις νωρίτερα στο ματς είχε πει «όχι».

Μέτριο κι άνευρο α’ ημίχρονο με την ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου να βρίσκει ακόμα και 11 παίκτες πίσω από την μπάλα όταν οι παίκτες του την είχαν στα πόδια τους και μοιραία οι διάδρομοι προς τα καρέ του ΠΑΟΠ να είναι κλειστοί. Στο ίδιο διάστημα οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Πολυχρονίδη κοίταξαν κι όπως ήταν απολύτως φυσιολογικό να χτυπήσουν στην κόντρα, χωρίς όμως επιτυχία.

Στο β’ 45άλεπτο ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, έλλειψε όμως εκ νέου η μεγάλη ευκαιρία τουλάχιστον μέχρι τη μία ώρα του, εκεί όπου οι «κιτρινόμαυροι» θα μπορούσαν να προηγηθούν στη διπλή ευκαιρία του 62’ (σ.σ. ισάριθμες φορές ο Αβραάμ αποσόβησε το γκολ).

Οι μαζεμένες αλλαγές του τεχνικού των «ροχιμπλάνκος» έδωσαν νέα πνοή και καθαρό μυαλό και σταδιακά το σκηνικό μεταφέρθηκε προς την περιοχή της Νέας Αμισού, με τον τερματοφύλακά της να κρατάει εξ επαφής το «0» στο 81’, δευτερόλεπτα όμως αργότερα ο Κοκλίδης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ασσίστ του Δημήτρη Καλαϊτζή, πήρε τη ρεβάνς και χάθηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Το 1:0 έμεινε μέχρι και το 7ο λεπτό του έξτρα χρόνου κι έτσι η Προσοτσάνη πάει στο ντέρμπι κορυφής στο «Δημήτριος Κραχτίδης» με διαφορά δύο βαθμών από τους Αμπελόκηπους, σημειώνοντας παράλληλα την 1η της φετινή νίκη στο απόρθητο εδώ και 378 ημέρες δικό της γήπεδο!

Λεπτό προς λεπτό:

7’~Κλέψιμο του Γεωργιάδη όπου με την μπάλα στα πόδια κάνει την κάθετη εφόρμηση, σουτ από 30 μέτρα αναγκάζει το Λαμπρινουδάκη να εκτιναχθεί και να παραχωρήσει το 1ο κόρνερ στο ματς.

19’~Ωραία ο Ζαγιάκου μπήκε από δεξιά αποφεύγοντας δύο αντιπάλους, στρώνει στο πέναλτι αλλά ο Μουχτάρης πλασάρει αδύναμα στα χέρια του Αβραάμ.

35’~Συρτό σουτ του Ρούσσου έχοντας δίπλα του και την επιλογή του αμαρκάριστου Μωυσίδη, η μπάλα εύκολα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του ΠΑΟΠ.

36’~Στην κόντρα επίθεση από την κάθετη του Ζάχαρη ο Αλαγκιοζίδης πλασάρει με τον Αβραάμ εξουδετερωμένο, όμως ο Πατένταλης έχοντας κλείσει το οπτικό πεδίο του νεαρού επιθετικού βάζει την κόντρα και σώζει την ομάδα του από τα χειρότερα.

38’~Φάουλ του Ρούσσου μέσα στην περιοχή η μπάλα πιο ψηλά ο Παπαμιχαήλ, όμως αυτή πηγαίνει στο πεδίο που ήλεγχε ο Λαμπρινουδάκης και με το ένα χέρι παραχωρεί το κόρνερ.

45’~Στην τελευταία φάση στο α’ μέρος ο Ρούσσος μόνιμος εκτελεστής των φάουλ φέρνει εκ νέου την μπάλα στο 1ο δοκάρι, πλασέ του Γουνατίδη με το σώμα εκτός περιοχής απομακρύνει ο τερματοφύλακας της Νέας Αμισού.

62’~Διπλή μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τους «πόντιους», όταν σε 1ο χρόνο ο Ζαγιάκου που ελίχθηκε εκτός περιοχής έφτασε στις παρυφές της με τον Αβραάμ χάνοντας την ισορροπία του εν τέλει να καταφέρνει να αποκρούσει, κοντινό ριμπάουντ του Αλαγκιοζίδη που θέλησε από δύσκολη θέση να σκοράρει, βγαίνει όμως πάσα στον αφύλακτο στην προέκταση του β’ δοκαριού Θεοδωρίδη, σουτ του 20άχρονου άσσου νέα σωτήρια επέμβαση του Αβραάμ κι ο Πατένταλης απομακρύνει εκτός.

81’~Από το χώρο του κέντρου ο Φερφέρης με ψηλοκρεμαστή πάσα σημαδεύει το Γουνατίδη, ο ακραίος επιθετικός των «ροχιμπλάνκος» πασάρει συρτά παράλληλα εκεί όπου πετάγεται ο Κοκλίδης, όμως ο Λαμπρινουδάκης με το σώμα στην έξοδο νικάει τον αντίπαλό του.

82’~(1:0): Ότι δεν έγινε από δεξιά ήρθε από αριστερά δευτερόλεπτα μετά. Ο Καλαϊτζής δέχτηκε την πάσα πάνω στην κίνηση και ξεπερνώντας το Θεοδωρίδη επιχειρεί τη σέντρα ξυράφι, μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής μένει ο Κοκλίδης, που αυτή τη φορά ψύχραιμα με κεφαλιά περνάει την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα.

97’~Η άμυνα της Προσοτσάνης απομακρύνει, ο σκόρερ Κοκλίδης τροφοδοτεί το Ρούσσο που από το ημικύκλιο σχεδόν πάει να βάλει το γκολ της χρονιάς, ωστόσο η μπάλα φεύγει περίπου δύο μέτρα εκτός ανυπεράσπιστης εστίας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής, 4. Πατένταλης, 5. Αστερίου, 6. Καρακάσης (63’ – 18. Φερφέρης), 7. Αντωνιάδης, 8. Ρούσσος, 9. Μωυσίδης (63’ – 16. Κοκλίδης), 10. Γεωργιάδης (71’ – 13. Λαζαρίδης) & 11. Γουνατίδης (89’ Άρης Τσακμακίδης).

ΝΕΑ ΑΜΣΟΣ (Γιώργος Πολυχρονίδης): 1. Λαμπρινουδάκης, 2. Θεοδωρίδης, 3. Φερσιζίδης, 4. Καραγιαννίδης (46’ – 16. Islami), 5. Ζορμπίδης, 6. Ευαγγελίδης, 7. Ζαγιάκου, 8. Ζάχαρης (84’ – 13. Τσενεκίδης), 9. Αλαγκιοζίδης (67’ – 17. Kunchulia), 10. Μουχτάρης (77’ – 18. Μασκαλίδης) & 11. Πολυχρονίδης.

Τελευταία Ενημέρωση (Παρασκευή, 13 Δεκέμβριος 2019 18:23)