2. Αργυρούπολη-ΓΣΠ 2 - 2    & Δοξάτο-ΓΣΠ 1 - 1
  8. Νέα Ζίχνη-ΓΣΠ       (ΤΕΤ. 31/8/2011)
  9. Σουφλί-ΓΣΠ                   (ΣΑΒ. 3/9/2011)
  10. ΓΣΠ-Ακροπόταμος (ΣΑΒ. 10/9/2011)

Το 1ο βήμα έγινε...3-1

Το ζητούμενο για την Προσοτσάνη ήταν να πετύχει τη νίκη στο τελευταίο δραμινό ντέρμπι της χρονιάς, όπερ κι εγένετο, ούτως ώστε να πάει στην Αλεξανδρούπολη για να παίξει «τα ρέστα της» στην υπόθεση «παραμονή», γνωρίζοντας πως όλα θα εξαρτώνται από τη δική της απόδοση. Οι παίκτες του Κώστα Βακιρτζή επικράτησαν σχετικά άνετα του Πανδραμαϊκού παρουσία περίπου 250 φιλάθλων τους στο «Γεώργιος Μακρής» με σκορ 3-1 και πλέον με νίκη έναντι ενός ακόμα υποβιβασμένου αντιπάλου στο φινάλε του πρωταθλήματος, θα σφραγίσουν το εισιτήριο και για το επόμενο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής, αδιαφορώντας για τα αποτελέσματα σε Πετρούσα και Ελευθερούπολη την προσεχή Κυριακή 15 Μαΐου.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο των «κυανόλευκων», που από το 1ο κιόλας λεπτό έδειξαν στους «ερυθρόλευκους» του Γιώργου Μάλλιου τις διαθέσεις τους ως προς τον τελικό νικητή. Με πίεση ψηλά στα ¾ του γηπέδου οι παίκτες του καβαλιώτη τεχνικού έψαξαν από νωρίς το γκολ που θα τους έδιωχνε το άγχος και γι αυτό τελικά…φρόντισε άθελά του ο πολύπειρος Άντζας, σημειώνοντας ένα κατά τ’ άλλα πανέμορφο αυτογκόλ στα μισά του α’ μέρους. Το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου με «δράστη» τον Κιοσέογλου, ήρθε ως φυσιολογική απόρροια της εικόνας των δύο ομάδων στο τερέν του «Γεώργιος Μακρής», σκηνικό το οποίο δε διαφοροποιήθηκε στο ελάχιστο ούτε στην επανάληψη, εκεί όπου και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο χάνοντας αρκετές ευκαιρίες να αυξήσουν κι άλλο το δείκτη του σκορ. Η προσωρινή μείωση από πλευράς Μουρατίδη δεν ανησύχησε τους «κυανόλευκους», που με το Σαββίδη Π. Σάββα διαμόρφωσαν το τελικό 3-1, οι οποίοι ήδη από το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι της συνάντησης είχαν το μυαλό τους στον Τ-Ε-Λ-Ι-Κ-Ο με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης!

Λεπτό προς λεπτό:

Πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 7ο λεπτό με τους γηπεδούχους να εκτελούν πλασαριστά το κόρνερ από δεξιά και τον Κιοσέογλου να σεντράρει με ακρίβεια για το κεφάλι του προωθημένου Πατένταλη, που από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Πολύ αργότερα και συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό μια άλλη κεφαλιά μέσα από την περιοχή βρήκε στόχο: ο Σαμαράς και πάλι από δεξιά βρήκε «ρήγμα» στην αμυντική διάταξη του Πανδραμαϊκού κι επιχείρησε τη σέντρα για κάποιο συμπαίκτη του, όμως στην πορεία της μπάλας με υπερένταση έβαλε το κεφάλι του ο Άντζας και αφού «κρέμασε» τον Τσελεπή την έστειλε πρωτίστως στο κάτω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και στη συνέχεια αφού «έσκασε» μέσα από τη γραμμή τέρματος να βρει…δίχτυα (1-0).

Στο 37ο λεπτό η Προσοτσάνη διπλασίασε τα τέρματά της μετά από ωραίο συνδυασμό των Φερφέρη και Σαμαρά με την παράλληλη συρτή σέντρα του αρχηγού των «κυανόλευκων» να εκμεταλλεύεται στο έπακρο ο Κιοσέογλου, που με προβολή σε κενή εστία πέτυχε το 2-0.

Λίγο πριν τη λήξη του α’ μέρους οι γηπεδούχοι ξεδιπλώθηκαν στην αντεπίθεση με εκφραστές του Σαββίδη Π. Σάββα και Ουζούνη, αλλά ο Σαμαράς δε βρήκε ποτέ την μπάλα στην έξοχη ασσίστ του συμπαίκτη του ώστε να σημειώσει το 3ο γκολ, χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία.

Δέκα λεπτά από την έναρξη της επανάληψης ο Τσελεπής απομακρύνει πάνω στον Ουζούνη που πλασάρει ψηλοκρεμαστά για να στείλει την μπάλα στο πάνω μέρος των διχτύων άουτ.

Στο 69ο λεπτό φάουλ του Φερφέρη και δύσκολη πάσα του Πατένταλη για τον αφύλακτο Ουζούνη, δεν έχει όμως σωστή τοποθέτηση του σώματός του και από κοντά πλασάρει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Πανδραμαϊκού.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό δυνατό σουτ του Κιοσέογλου αναγκάζει τον Τσελεπή να διώξει δύσκολα στη δεξιά του γωνία, ενώ στο 71ο και πάλι ο νεαρός πορτιέρο του Πανδραμαϊκού αντέδρασε σωτήρια στο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Σαμαρά, παραχωρώντας αυτή τη φορά το κόρνερ.

Στην 1η του αξιόλογη επιθετική ενέργεια ο Πανδραμαϊκός έφτασε στην μείωση του σκορ, όταν στο 75ο λεπτό άλλαξαν την μπάλα εκτός περιοχής Πιστικός και Μουρατίδης με τον τελευταίο να αποφεύγει πάνω στην κίνηση το Φερφέρη και με ιδανικό πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής να νικάει τον Ούσιο για το 2-1.

Άμεση ωστόσο ήταν η απάντηση της Προσοτσάνης, καθώς στο 79ο λεπτό ο Κιοσέογλου πέρασε την κάθετη στο Σαββίδη Π. Σάββα, αυτός νίκησε στην προσωπική μονομαχία το Μοσχίδη και με το αριστερό διαμόρφωσε το τελικό όπως έμελλε 3-1, αφού σε δύο περιπτώσεις μέχρι τη λήξη του ματς και συγκεκριμένα στο 84ο με σουτ φάουλ δεν μπόρεσε να νικήσει εκ νέου τον εξαιρετικό σήμερα Τσελεπή που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ και στο 87ο λεπτό με σουτ από το ύψος της περιοχής δε βρήκε στόχο ο σκόρερ του 3ου γκολ της Προσοτσάνης.