2. Αργυρούπολη-ΓΣΠ 2 - 2    & Δοξάτο-ΓΣΠ 1 - 1
  8. Νέα Ζίχνη-ΓΣΠ       (ΤΕΤ. 31/8/2011)
  9. Σουφλί-ΓΣΠ                   (ΣΑΒ. 3/9/2011)
  10. ΓΣΠ-Ακροπόταμος (ΣΑΒ. 10/9/2011)

Προσοτσάνη…keep walking (0-2)

Μπορεί στον «τελικό» της χρονιάς να έπαιζε τους κόπους όλης της περιόδου η Προσοτσάνη, ωστόσο παίκτες, τεχνική ηγεσία και φίλαθλοι μαζί με τους διοικούντες ήδη από τα μισά του α’ μέρους σκέφτονταν τις καλοκαιρινές διακοπές και γιατί όχι τον προγραμματισμό της νέας σεζόν που θα βρει τους «κυανόλευκους» για 7η σεζόν στη Δ’ Εθνική κατηγορία, όντας η μακροβιότερη ομάδα στον όμιλο. Γι αυτό φρόντισαν κυρίως οι κορυφαίοι σκόρερ της (Ουζούνης 18ο & Κερασίδης 22ο), αλλά εν κατακλείδι κι όλοι οι συμπαίκτες τους που μπήκαν στο χορτάρι του «Φώτης Κοσμάς» της Αλεξανδρούπολης, γνωρίζοντας πως χωρίς τη νίκη και τους τρεις βαθμούς δε θα υπήρχε κυριολεκτικά...επιστροφή!

Απόλυτη κυρίαρχος από το 1ο κιόλας σφύριγμα του ξανθιώτη ρέφερι ήταν η Προσοτσάνη απέναντι σ’ έναν Εθνικό που ναι μεν έχει υποβιβαστεί εδώ και ένα μήνα, ωστόσο έπαιζε για την ιστορία του και κόντραρε όσο μπορούσε τους "διψασμένους" για το τρίποντο παίκτες του Κώστα Βακιρτζή. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας κερδίσει κατά κράτος τους αντιπάλους τους στο χώρο του κέντρου σταδιακά «έσφιγγαν τη θηλιά» έξω από την περιοχή του εξαιρετικού Φυσέκη με το γκολ να είναι ζήτημα χρόνου. Ο 1ος σκόρερ Ουζούνη άνοιξε το δρόμο για τη νίκη-σωτηρία και αμέσως μετά σε διάστημα 4ων λεπτών ο έτερος «μπόμπερ» της Προσοτσάνης Κερασίδης έδωσε "αέρα" δύο γκολ στην ομάδα του και απλοποίησε έτσι κατά πολύ το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Μέχρι τη λήξη του α’ μέρους οι φιλοξενούμενοι ήταν που απειλούσαν τα καρέ του Εθνικού, των οποίων αν δεν ήταν φύλακας-άγγελος ο πολύπειρος Φυσέκης ίσως το σκορ να έπαιρνε διαστάσεις θριάμβου.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, με τους παίκτες του Κώστα Χριστοφορίδη (στις αρχές της επανάληψης πραγματοποίησε και τις τρεις αλλαγές του ταυτόχρονα) να ανακτούν τα ηνία στο νευραλγικό χώρο του κέντρου και ειδικά μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού να απειλούν με αξιώσεις την εστία του Πιτσακτσή. Στάθηκαν άτυχοι στη φάση του δοκαριού (60ό), ενώ 2-3 ακόμα προσπάθειές τους μέχρι το 75ο λεπτό δε βρήκαν στόχο.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που έχασαν σωρεία ευκαιριών ούτως ώστε να βάλουν το «κερασάκι» στην τούρτα της παραμονής και της 6ης θέσης στο φινάλε του πρωταθλήματος, αλλά και πάλι ο Φυσέκης είπε «όχι» σε 4 περιπτώσεις κι έτσι το 0-2 που διαμορφώθηκε στο 22ο λεπτό έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, μια νίκη που πανηγυρίστηκε τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και από τους 150 περίπου φίλους της Προσοτσάνης.

Λεπτό προς λεπτό:

Μπαλιά ακριβείας με αλλαγή παιχνιδιού του Ουζούνη για τον Κιοσέογλου στο 8ο λεπτό με το νεαρό άσσο να παίρνει όμορφα την μπάλα με το στήθος μπαίνοντας στην περιοχή, αλλά υπό την πίεση του Μουχτάρη με το δεξί πόδι σούταρε άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα το σκορ άνοιξε: ο Κερασίδης πέρασε την μπάλα πάνω από το Μωραΐτη στο δεξί άκρο της αμυντικής διάταξης του Εθνικού, με τον Ουζούνη να μπαίνει στην περιοχή έχοντας καλή οπτική γωνία και με συρτό διαγώνιο σουτ νίκησε το Φυσέκη κάνοντας μέσα σε πανηγυρισμούς το 0-1.

Στο 22ο λεπτό η ιστορία του ματς όπως γράψαμε και πιο πάνω είχε ήδη γραφτεί, καθώς από την μπαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ράπτη, ο Κερασίδης αφού κέρδισε την κόντρα από τον προσωπικό του αντίπαλο με το δεξί παρακαλώ «σκότωσε» μπροστά από το σημείο του πέναλτι τον τερματοφύλακα του Εθνικού, στέλνοντάς τη στη δεξιά του γωνία…0-2.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ψηλοκρεμαστό σουτ του Ουζούνη βρίσκει σε ετοιμότητα το Φυσέκη που μπλόκαρε σταθερά και στο 38ο από το κόρνερ του σκόρερ του 1ου γκολ η μπάλα έφτασε στο Φερφέρη που σούταρε πάνω στα σώματα, το νέο σουτ του Κερασίδη απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Φυσέκης για να ολοκληρώσει την προσπάθειά του ο Παπάζογλου.

Τέλος, στο 44ο λεπτό ο Κιοσέογλου με πείσμα κέρδισε δύο κόντρες εκτός περιοχής κι εν συνεχεία έπιασε ένα τεχνικό σουτ για να στείλει την μπάλα μόλις άουτ.

Στο 5ο λεπτό της επανάληψης συνδυάστηκαν οι Κιοσέογλου και Ουζούνης, με το 2ο να πλασάρει από δύσκολη θέση μέσα στην περιοχή μόλις λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η 1η επίσκεψη του Εθνικού καταγράφεται στο 57ο λεπτό και είναι η απαρχή μιας μίνι κυριαρχίας των γηπεδούχων για ένα περίπου 20λεπτο στον αγωνιστικό χώρο, με το μακρινό σουτ του Μαλασίδη Γιώργου να καταλήγει με διπλή προσπάθεια στην αγκαλιά του Πιτσακτσή.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού λίγο έλλειψε να έχουμε τη μείωση στο σκορ, όταν από το κόρνερ του Θεοδωράκη από δεξιά η μπάλα έφτασε στον Κουρτόβ που κέρδισε την κεφαλιά, την έστειλε να «σκάσει» στο έδαφος κι εν συνεχεία στο οριζόντιο δοκάρι του Πιτσακτσή, με το Στεργιάκο σχεδόν προ της γραμμής τέρματος να διώχνει οριστικά τον κίνδυνο από την περιοχή του.

Στο 67ο λεπτό συνδυάζονται εκτός περιοχής Μαλασίδης Γιώργος και Σιβούδης με το 2ο να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά η μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά δίπλα από την αριστερή συμβολή των δοκών του Πιτσακτσή που ωστόσο εκτινάχθηκε προς την πορεία της.

Συρτό σουτ του Μουχτάρη στο 71ο μπλοκάρει εύκολα ο Φυσέκης και στο 74ο λεπτό από το φάουλ του Θεοδωράκη ο Κουρτόβ μένει αμαρκάριστος μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά η κεφαλιά του σχεδόν σε κενή εστία δε βρίσκει στόχο.

Ωραίος συνδυασμός των Κερασίδη-Τσακμακίδη-Κιοσέογλου και συρτό σουτ του τελευταίου βρίσκει και πάλι το Φυσέκη στην κατάλληλη  θέση που μπλοκάρει, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό Τσακμακίδης και Καλαϊτζής παίζουν το «ένα-δύο» από αριστερά η μπάλα φτάνει στον Κερασίδη που μπροστά από το σημείο του πέναλτι σουτάρει ψηλά άουτ.

Και πάλι ο Φυσέκης σταμάτησε όμορφη επιθετική ενέργεια των φιλοξενούμενων και συγκεκριμένα στο 86ο λεπτό, μπλοκάροντας την μπάλα στο σουτ του Παλτζίδη, έπειτα από συνδυασμό των Ράπτη και Κιοσέογλου από δεξιά.

Με τη συμπλήρωση του 90λεπτου Κιοσέογλου και Παλτζίδης αλλάζουν δύο φορές την μπάλα, όμως το πόδι του Μπάτζιου παρεμβάλλεται προ της πορεία της για τα δίχτυα στο σουτ του 1ου και παραχωρεί το κόρνερ, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παλλικάρης βλέπει σε θέση έξω δεξιά τον Κιοσέογλου που προχώρησε μέχρι τη μικρή περιοχή, θέλησε να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας την ασσίστ για τον Παλτζίδη, που από ένα μέτρο πλάσαρε πάνω στο Φυσέκη!