16η Α' ΕΠΣΔ
ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

Ήττα με...κέρδη για την Προσοτσάνη (1-2) από τη Δόξα

Στην κόντρα μεταξύ Δαυίδ και Γολιάθ σπάνια βγαίνει νικητής ο 1ος κι όποτε συμβαίνει αυτό κυρίως στο χώρο του αθλητισμού και δη του ποδοσφαίρου που μας ενδιαφέρει στην παρούσα, τότε γίνεται…πρωτοσέλιδο. Άσχετα αν το χθεσινό ματς στο «Γεώργιος Μακρής» παρουσία περίπου 700 φιλάθλων ήταν φιλικό, η Προσοτσάνη (η φωτογραφία της 11άδας είναι μια ευγενική παραχώρηση του www.draminaspor.gr) του Στράτου Κονταξή μέχρι και το 85ο λεπτό είχε αγγίξει το «θαύμα», αφού η μεγάλη κυρία της Δράμας Δόξα, βρισκόταν στα «σχοινιά» ανήμπορη να φτάσει στο γκολ. Το φονικό ένστικτο όμως του Μάρκο Μαρκόφσκι λειτούργησε στο έπακρο στο τελευταίο 5λεπτο και οι «μαυραετοί» συνέχισαν με το «5Χ5» στα μέχρι τώρα φιλικά τους, σπάζοντας ταυτόχρονα το αήττητο σερί του αντιπάλου τους, που κρατούσε από την 1η Αυγούστου του 2009 και επί 15 συναπτά παιχνίδια προετοιμασίας και τον ίδιο θύτη (Δόξα Δράμας). Ο Μιχάλης Γρηγορίου είδε τους παίκτες που χρησιμοποίησε μέχρι και το 68ο λεπτό να έχουν μεν την εδαφική

υπεροχή και κάποιες καλές στιγμές μπροστά από τα καρέ της Προσοτσάνης, όμως σίγουρα η απόδοσή των 12 που χρησιμοποίησε μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο τον έβαλε σε αρνητικές σκέψεις. Το ημίχρονο έκλεισε χωρίς γκολ και γι αυτό ευθύνονται κυρίως ο Άγγος (έχασε άχαστα γκολ), ο Αβραάμ (που είχε καλές επεμβάσεις), αλλά κι ο Τοπαλίδης που αποσόβησε πέναλτι του «κοντού» Σαββίδη λίγο πριν την ανάπαυλα. Η επανάληψη είχε στο ξεκίνημά της «κυανόλευκο» χρώμα, ή για να κυριολεκτούμε είχε πύραυλο "κυανόλευκου" χρώματος! Ο «γερμανός» Σαββίδης έκανε πράξη από 30 μέτρα (!!!) κι αρκετά πλάγια αριστερά ότι δεν κατάφερε ο συμπαίκτης του από τα 11, μόλις στο 46ο λεπτό βάζοντας ένα σούπερ γκολ και δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Η Δόξα άρχισε να πιέζει ασφυκτικά αλλά ο Πιτσακτσής κρατούσε με σχετική ευκολία. Μπροστά στο φάσμα της 1ης φιλικής ήττας ο τεχνικός των «μαυραετών» άλλαξε όλη την 11άδα στο τελευταίο 20λεπτο κι όπως προείπαμε ο Μαρκόφσκι πήρε προσωπικά το θέμα και με το 1-2 να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα, φύγανε όλοι ευχαριστημένοι από το "Γεώργιος Μακρής".

Live…live…live

Γύρισμα του Κααπέλ στο 5ο λεπτό ο Άγγος με προβολή από τη γωνία της περιοχής προλαβαίνει την έξοδο του Αβραάμ, όμως στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

Ένα-δύο Παπαδόπουλου και Ρούτση, εν κινήσει πλασέ του 2ου αναγκάζει τον τερματοφύλακα της Προσοτσάνης με το σώμα να παραχωρήσει το κόρνερ στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης και στην εξέλιξη της φάσης ο Τσιμπλίδης προσπάθησε με σέντρα σουτ να σκοράρει, αλλά και πάλι ο Αβραάμ με τα ακροδάκτυλα απομάκρυνε.

Κόρνερ από την άλλη πλευρά στο 10ο λεπτό, η κεφαλιά ωστόσο του Μανουσαρίδη κατέληξε μόλις άουτ.

Στο 26ο ο Πακάλτσης «σκάβει» για το Μαραγκό που γυρίζει την μπάλα παράλληλα, ο Άγγος μένει αφύλακτος όμως σε κενή εστία η κεφαλιά ψαράκι που επιχειρεί τη στέλνει δίπλα στο αριστερό δοκάρι!

Με τη συμπλήρωση μισής ώρα παιχνιδιού η Προσοτσάνη έγινε απειλητική, με το ξαφνικό σουτ του Κερασίδη να περνάει ξυστά άουτ από το δεξί δοκάρι του Τοπαλίδη.

Δέκα λεπτά αργότερα και σε μια οργανωμένη αντεπίθεση της Προσοτσάνης οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Ουζούνης που από αριστερό μπακ βρέθηκε πρώτος στον αιφνιδιασμό, δέχτηκε την μπαλιά του Σαμαρά μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε από δύο αντιπάλους (Τρελλόπουλος και Μπαξεβανίδης). Ο κ. Πράσατζης υπέδειξε αμέσως την άσπρη βούλα, όμως ο Τοπαλίδης δεν ξεγελάστηκε από το Σάββα Π. Σαββίδη και πέφτοντας σωστά στην αριστερή του γωνία παραχώρησε το κόρνερ.

Το 1-0 έγινε στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης: οι δύο αλλαγές του Στράτου Κονταξή, Μουχτάρης και Σάββας Κ. Σαββίδης συνδυάστηκαν πλάγια αριστερά και λίγο κάτω από το χώρο του κέντρου, με το «γερμανό» από 30 μέτρα να εξαπολύει ένα ασύλληπτο σουτ που έστειλε την μπάλα παρά την οριζοντίωση του Τοπαλίδη στο αριστερό του «Γ», με το σκόρερ δικαίως να το πανηγυρίζει και να πνίγεται στις αγκαλιές συμπαικτών του και ανθρώπων του πάγκου.

Στο 49ο ο Ουζούνης αποσοβεί την ισοφάριση καθώς σωτήρια απομακρύνει πάνω στη γραμμή το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μανουσαρίδη, ενώ στο 64ο ο Ελευθεριάδης προ του Μαραγκού διώχνει την μπάλα μετά από γύρισμα του Κεϊτά παράλληλα προς τη μικρή περιοχή του Πιτσακτσή. Ο τερματοφύλακας της Προσοτσάνης στο 66ο λεπτό σώζει δύσκολα κάτω από το οριζόντιο δοκάρι του τη δυνατή κεφαλιά του Μανουσαρίδη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ρούτση, ενώ σωστά αντιδράει και στο μακρινό σουτ-φάουλ του Γκονζάλες στο74ο. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαρκόφσκι δέχεται την κάθετη του Χλωρού όμως πλασάρει άουτ, ωστόσο η τελευταία κουβέντα στο ματς ανήκε στον 1ο σκόρερ πέρυσι της Δόξας: πρωτίστως στο 84ο λεπτό σε κενή εστία μετέτρεψε σε γκολ-ισοφάριση την ασσίστ του Χλωρού μετά από κατά μέτωπο προσπάθεια του Μοσχάκη και τέλος στο 89ο εκμεταλλεύεται την κάθετη του Γκονζάλες (κλέψιμο στο χώρο του κέντρου) και ιδανικό πλασέ στην έξοδο του Ούσιου…1-2.

Τον αγώνα διεύθυνε ο κ. Πράσατζης (Παπαντωνίου & Χαραλαμπίδης οι βοηθοί του) από την ΕΠΣ Δράμας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Στράτος Κονταξής): Αβραάμ (λ.τρ. 30ό Πιτσακτσής – 75ο Ούσιος), Γεωργιάδης (86ο Παλλικάρης), Ουζούνης (68ο Κιοσέογλου), Δημητριάδης, Στεργιάκος, Φερφέρης (57ο Χατζηγεωργιάδης), Σαμαράς, Ράπτης, Κερασίδης (46ο Μουχτάρης), Σάββας Π. Σαββίδης (46ο Σάββας Κ. Σαββίδης), Γιάντσογλου (62ο Ελευεθριάδης).

ΔΟΞΑΣ ΔΡΑΜΑΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Τοπαλίδης (68ο Σουλογάννης), Μπαξεβανίδης (68ο Χατζηζήσης), Παπαδόπουλος (68ο Γελαδάρης), Πακάλτσης (68ο Καρακώστας), Τρελλόπουλος (68ο Βέρτζος), Μανουσαρίδης (68ο Λίμα), Ρούτσης (68ο Μοσχάκης), Μαραγκός (68ο Χλωρός), Τσιμπλίδης (λ.τρ. 46ο Κεϊτά – 68ο Γκονζάλες), Άγγος (68ο Μαρκόφσκι), Κααπέλ (68ο Χατζηπαντελίδης).

• Δεν αγωνίστηκαν για διάφορους λόγους οι: Παλτζίδης, Πατένταλης, Χριστοφορίδης, Αθανασιάδης, Καλαϊτζής Κυριάκος, Γκερμένης, Παπαμιχαήλ, Λάμπρου, Πάνος, Καλαϊτζής Δημήτρης και Τσακμακίδης.
  • Επόμενο φιλικό προετοιμασίας για τους «κυανόλευκους» σήμερα Πέμπτη 19 Αυγούστου απέναντι στο Φίλιππο Δράμας με ώρα έναρξης 7μ.μ. στο «Γεώργιος Μακρής», όπου θα αγωνιστούν κυρίως οι παίκτες που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι με τη Δόξα Δράμας ή αγωνίστηκαν ελάχιστα.

Τελευταία Ενημέρωση (Πέμπτη, 26 Αύγουστος 2010 12:22)