ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

ΦΩΤΟΛΙΒΟΣ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 1:1.

Προσοτσάνη, δεύρο έξω

...από τη διεκδίκηση του τίτλου! Ανήμερα του Σάββατου του Λαζάρου και σε μια έδρα που ναι μεν είχε σούπερ θετικό πρόσημο στην προϊστορία με 8 νίκες και 5 ισοπαλίες σε σύνολο 17 αγώνων, η ομάδα του Γιώργου Λάλα επισκεπτόμενη τέτοια μέρα (σ.σ. αν και κινητή γιορτή) το γήπεδο του Φωτολίβους, δεν κατάφερε όπως και στο παρελθόν δις, να υπερκεράσει το εμπόδιο του τοπικού Άρη (1:0, 22’ Σεμπελίδης - 1:1 62’ Παπαδόπουλος) και ουσιαστικά να αποχαιρετήσει τα όποια όνειρα για την 1η θέση.

Σαν σε επανάληψη τόσων και τόσων παιχνιδιών οι «ροχιμπλάνκος» πέταξαν ακόμα ένα 1ο ημίχρονο φέτος, όπου πέραν της φλύαρης υπεροχής και των πολλών κακών μεταβιβάσεων από τους κεντρικούς προς την επιθετική τριπλέτα, είχαν ν’ αντιπαρέλθουν και της πρωτοπορίας στο σκορ των γηπεδούχων του Δημήτρη Βασιλειάδη, στη μία και μοναδική σημαντική τους ευκαιρία όχι μόνο στο 1ο μισό του αγώνα, αλλά και σ’ όλο το 90λεπτο.

Στο 2ο ημίχρονο η Προσοτσάνη μπήκε φουριόζα, γνωρίζοντας στην ανάπαυλα ότι Καλαμπάκι και Πανδραμαϊκός έχαναν κι αυτοί, είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σχεδόν με το «καλησπέρα», αλλά ο Φερφέρης νικήθηκε από τα 11 βήματα από το Νικολαΐδη, σε συνέχεια της φοβερής του απόδοσης στο αντίστοιχο ματς του α’ γύρου.

Η προσωρινή αυτή ατυχία πείσμωσε περισσότερο τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κυριολεκτικά έκλεισαν πέριξ της μεγάλης περιοχής τους αντιπάλους τους, όμως μόνο μία φορά κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στο…πλεκτό. Δικαίως πάντως διαμαρτύρονται για τη φάση του 79ου λεπτού, όταν δύο φορές παίκτες του Άρη μέσα στην περιοχή σε προσπάθειά τους να απομακρύνουν βρήκαν την μπάλα με το χέρι, παράβαση την οποία ο ρέφερι της αναμέτρησης δεν είδε όπως προς τιμήν του μετά το τέλος του αγώνα μας εκμυστηρεύτηκε.

Είπαμε, μετά από ένα χρόνο πήρες δύο πέναλτι μέσα σ’ ένα μήνα, θέλεις ακόμα πολλά…ψωμιά για δύο πέναλτι στο ίδιο ματς!

Λεπτό προς λεπτό:

3’ διαγώνια μπαλιά του Ρούσσου και σουτ με το δεξί του Παπαδόπουλου μπλόκαρε στη γωνία του ο Νικολαΐδης.

ΓΚΟΛ 1:0 στο 22’ , πέφτοντας στο χόρτο και υπό την πίεση του Φερφέρη ο Κωφίδης βρίσκει τον τρόπο να περάσει την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Προσοτσάνης, ο Καγιάογλου που ήταν εκτεθειμένος δε συμμετέχει, βγαίνει όμως ο Σεμπελίδης στην πορεία της και με πλασέ κάτω από τα πόδια του εξελθόντα Αβραάμ ανοίγει το σκορ, όπως είχε κάνει και στη νίκη μέσα στο «Γεώργιος Μακρής» πάνω κάτω στο ίδιο χρονικό σημείο (σ.σ. 18’).

33’ σέντρα από το ημικύκλιο του κέντρου του Αθανασιάδη Δημ., γυριστή κεφαλιά προς τη γωνία του Τσακμακίδη, εύκολα μπλοκάρει ο Νικολαΐδης.

40’ βαθιά μπαλιά του Γεωργιάδη για τον προωθημένο από το κόρνερ νωρίτερα των φιλοξενούμενων Αστερίου, άστοχη έξοδος του τερματοφύλακα σώζει προς στιγμήν ο Χατζησαββίδης, νέο σουτ με το εξωτερικό φάλτσο αυτή τη φορά του υψηλόσωμου κεντρικού αμυντικού δίπλα στα δοκάρια.

46’ φάουλ σαν κοντινό κόρνερ του Τσακμακίδη, η μπάλα περνάει από πολλά σώματα και σταματάει στο χέρι του σκόρερ, πέναλτι για την Προσοτσάνη.

47’ στην εκτέλεση του πέναλτι ο Φερφέρης, πέφτει στην ίδια γωνία ο Νικολαΐδης και κρατάει την πρωτοπορία στο σκορ για την ομάδα του.

61’ «γλυκιά» σέντρα του Ρουμελιώτη, κίνηση στο 1ο δοκάρι του Σεμπελίδη υπό την πίεση του Παπαμιχαήλ, ξυστή κεφαλιά αρκετά μέτρα άουτ.

ΓΚΟΛ 1:1 στο 62’, ότι δεν έγινε στις αρχές της επανάληψης ήρθε δύο λεπτά μετά τη μία ώρα παιχνιδιού. Ο Κοκλίδης με ωραία μπαλιά σημάδεψε στη γωνία της περιοχής τον Παπαδόπουλο, αυτός κινήθηκε παράλληλα αποφεύγοντας Παντελίδη και Χατζησαββίδη και με ωραίο πλασέ στη γωνία ισοφαρίζει για το τελικό όπως έμελλε σκορ.

69’ δυνατό βολέ του Αβραάμ, κεφαλιά πάσα του Φερφέρη, κακό όμως τελείωμα της φάσης ευρισκόμενος σε θέση τετ α τετ ο Τσακμακίδης, πλασάρει άουτ.

78’ από το χώρο άμυνας ο εκ των κορυφαίων Αστερίου σημαδεύει τον Κοκλίδη κι αυτός με κοντινή παράλληλη πάσα στο πέναλτι τον Τσακμακίδη, γυριστό πλασέ ίδια τύχη με την προηγούμενη φάση.

82’ ο Παπαμιχαήλ σηκώνει την μπάλα κάτω από το κέντρο, κεφαλιά-πάσα προς τα πίσω του Φερφέρη σουτ του Κοκλίδη από τα 20 μέτρα πάνω από τα δοκάρια.

89’ ο σκόρερ της Προσοτσάνης πλαγιοκοπεί την άμυνα του Άρη, πατώντας περιοχή βλέπει την κίνηση του Φερφέρη μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά η κεφαλιά του έμπειρου μέσου περνάει μισό μέτρο δίπλα στο δεξί δοκάρι του Νικολαΐδη.

Διαιτητής: Σιαμανής Αντώνης.

Α’ Βοηθός: Καπάνταγης Χρήστος.

Β’ Βοηθός: Χατζηνάκος Γιώργος, της ΕΠΣ Δράμας.

ΦΩΤΟΛΙΒΟΣ (Δημήτρης Βασιλειάδης): 1. Νικολαΐδης Γερ. Δημ., 2. Παντελίδης, 3. Χαντζίδης, 4. Νικολαΐδης Άρ., 5. Χατζησαββίδης, 6. Κωφίδης, 7. Κοκοτσάκης, 8. Σουλάς, 9. Καγιάογλου (89’ – 14. Δράμπαλης), 10. Σεμπελίδης & 11. Ρουμελιώτης (77’ – 12. Χατζηπουργάνης).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Περσιανλής, 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Γεωργιάδης, 8. Ρούσσος, 9. Παπαδόπουλος, 10. Τσακμακίδης & 11. Κοκλίδης.

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 22ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Κάτω Νευροκόπι-Σιταγροί 1:2 (49’ Βασιλειάδης Αντ. / 36’ Παπαδόπουλος-86’ Παναγιώτου)
  2. Καλαμπάκι-Χωριστή 2:1 (60’ Καλατζίδης-78’ Μαυροβασίλης / 24’ Ουζούνης)
  3. Πετρούσα-Καστρινός 2:0 (72’ Κουμπάκης-90’ Ασλανίδης Μιχ.)
  4. Καλή Βρύση-Αμπελόκηποι 1:2 (48’ Λάμπρου / 32’ Μύγας-90’ Παπαδόπουλος)
  5. Άγιος Αθανάσιος-Δοξάτο 1:2 (78’ Σαλπιγκτίδης / 1’ Κωνσταντίνιδης-43’ Μόσχος)
  6. Αλιστράτη-Καλλίφυτος 2:9 (14’ Χριστοφορίδης-75’ Μυλωνάς / 7’&44’ Παρουτσής-8’ Δημίου-20’,39’,58’&60’ Σαϊνίδης-22’&65’ Kunchulia)
  7. Φωτολίβος-Προσοτσάνη 1:1 (22’ Σεμπελίδης / 62’ Παπαδόπουλος)
  8. Πανδραμαϊκός-Βώλακας 1:1 (75’ Υψηλός / 15’ αυτ. Γιαννίκης)

Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr