10η σε Δοξάτο
11η με Πετρούσα
12η σε Χωριστή &
13η με Καλλίφυτο.
Για τη 3η φάση του κυπέλλου η ομάδα μας κληρώθηκε σε νοκ άουτ ματς μέσα στην Καλλίφυτο.

ΜΙΚΡΟΠΟΛΗ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 2:4

Σε καθαρά προπονητικού χαρακτήρα διπλό η Προσοτσάνη επικράτησε με ανατροπή της πολύ καλής Μικρόπολης με σκορ 4:2.
Το πλήρες ρεπορτάζ αύριο...

ΤΕΛΙΚΩΣ…ΜΙΚΡΟΠΟΛΗ;

Οι πολλές απουσίες (οκτώ τον αριθμό παρακαλώ) λόγω τραυματισμών που έχει ν’ αντιπαρέλθει ο Γιώργος Περσιανλής στην ομάδα του τη Χωριστή, οδήγησε τον 51χρονο τεχνικό να ζητήσει τη ματαίωση του προγραμματισμένου φιλικού αύριο Τετάρτη 28-08-2019 στο «Γεώργιος Μακρής» κόντρα στην Προσοτσάνη, αίτημα το οποίο κι έγινε δεκτό από τον ομόλογό του Φώτη Χατζηκυριάκου.

Τελικώς…Μικρόπολη όπως όλα δείχνουν, με τους «μαυραετούς» ναι μεν να ήταν στον αρχικό σχεδιασμό το 1ο χρονικά φιλικό των «ροχιμπλάνκος» στην έδρα τους (σ.σ. στις 3 του μήνα), ωστόσο αύριο εν τέλει η ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου θα μεταβεί στο Μενοίκιο όρος για να τεθεί αντιμέτωπη με την αντίστοιχη του Βαλάντη Καραγιαννίδη, σ’ ένα καθαρά προπονητικού χαρακτήρα δίτερμα.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1:1

«Χ»άθηκε το στοίχημα

…της 1ης φιλικής νίκης κόντρα στη μεγάλη κυρία του νομού για την Προσοτσάνη λίγο πριν το φινάλε, με το γκολ του Βαγγέλη Αυλωνίτη (1:1 στο 86’) να έρχεται ως καθυστερημένη απάντηση σ’ αυτό του νεαρότερου και των 43ών που πάτησαν το εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο του «Γεώργιος Μακρής» κι αναφερόμαστε στον 14 ετών και 286 ημερών Μίλτο Πετρόπουλο που άνοιξε το σκορ μόλις στο 2’ με…φοβερή έμπνευση από 25 μέτρα!

1ο φιλικό για τους «μαυραετούς» αντίστοιχα 5ο για τους «ροχιμπλάνκος» υπό το βλέμμα 400ων φιλάθλων στο δημοτικό γήπεδο της Προσοτσάνης, με το θερμόμετρο σταθερά εκεί στους 35 οC και χωρίς το παραμικρό ίχνος αέρα που θα έκανε τη ζωή κυρίως των ποδοσφαιριστών πιο εύκολη.

Πέραν του γκολ που βρήκαν από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Φώτη Χατζηκυριάκου, θα μπορούσαν να είχαν πετύχει τουλάχιστον ακόμα ένα μέχρι την ανάπαυλα, κυρίως στις περιπτώσεις του 13ου και 18ου λεπτού με τον περσινό τους 1ο σκόρερ Θεόφιλο Γουνατίδη να μην καταφέρνει από καίρια σημεία να βρει δίχτυα.

Σαφώς ανέτοιμοι οι «μαυραετοί» του Σωκράτη Οφρυδόπουλου και μ’ ένα μείγμα νεαρών από την Κ19 πλαισιωμένοι από τους Ρουγκάλα και τρεις από τις ακαδημίες (;) της Mallorca, απείλησαν μόνο στο 27’ αλλά ο Αβραάμ βγήκε έγκαιρα και κράτησε το «0» για την ομάδα του.

Διαφορετικό το σκηνικό στο β’ μέρος, διαφορετική 11άδα και για τη Δόξα Δράμας – σαφώς πιο έμπειρη και ποιοτική σε σχέση με την αρχική – ωστόσο η Προσοτσάνη, της οποίας ο προπονητής ξεκίνησε τις αλλαγές ακριβώς στη μία ώρα παιχνιδιού, πήρε άριστα στην μεσοαμυντική λειτουργία, μην επιτρέποντας πλην της φάσης του 83’ (σ.σ. διώξιμο του Δημήτρη Καλαϊτζή πάνω στη γραμμή) και φυσικά αυτής της ισοφάρισης στο 86’ κάτι παραπάνω στους παίκτες της Δόξας, που ναι μεν είχαν την μπάλα στα πόδια, πέραν τούτου όμως ουδέν.

Πιο αναλυτικά η σειρά των γκολ:

2’ (1:0)~Ξεκίνημα στο ματς με τη Δόξα στη σέντρα και πολλές αναγνωριστικές κοντινές πάσες στο μισό γήπεδο προς την περιοχή του Wynney και τους γηπεδούχους να πιέζουν για το αβίαστο λάθος. Αυτό έγινε στα 90’’ όταν δε συνεννοούνται καλά Engoga και Χατζηδημητρίου κι ο Μίλτος Πετρόπουλος που μπαίνει ανάμεσά τους κλέβει κάνει ένα κοντρόλ, σηκώνει το κεφάλι και βλέποντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα εκτός θέσης τη στέλνει με στυλ από πάνω του ν’ αναπαυθεί στα δίχτυα.

13’~Νέο λάθος από τους «μαυραετούς» με τον Κώστα Τσακμακίδη φτάνοντας στο ημικύκλιο να βλέπει πιο δεξιά του το Γουνατίδη, προσπαθεί κι αυτός να μιμηθεί το σκόρερ του 1:0, αλλά αυτή τη φορά ο Wynney είναι στη σωστή θέση και μπλοκάρει.

18’~Κλέψιμο του Μίλτου Πετρόπουλου σε θέση μέσα αριστερά και με τη μία σημαδεύει στην κίνηση το Γουνατίδη, που πιο δεξιά από το σημείο του πέναλτι πλασάρει λίγο έξω από το δοκάρι.

20’~Ατομική ενέργεια του Κώστα Τσακμακίδη κι ενώ φάνηκε να κλείνεται από το Ρουγκάλα κατάφερε από δύσκολη θέση να σουτάρει κι ο Wynney με διπλή προσπάθεια να αποσοβήσει από χειρότερες καταστάσεις την ομάδα του.

27’~Κάθετη του Ρούτση βγάζει σε θέση βολής το Γεωργιάδη, άμεση όμως η αντίδραση του Αβραάμ που βγαίνει μέχρι τα γραμμή της περιοχής του κλείνει το οπτικό πεδίο και με το πόδι απομακρύνει το διαγραφόμενο κίνδυνο.

33’~Κοντινή πάσα του Γεωργιάδη και σουτ του Παπαϊωάννου από δύσκολη θέση ο Αβραάμ παραχωρεί το κόρνερ.

83’~Γύρισμα του Κρητικού στο ύψος του πέναλτι ο Κόντος με προσποίηση αποφεύγει το τάκλιν του Καρακάση, πλασάρει στην κενή από τερματοφύλακα εστία, ωστόσο σαν από μηχανής Θεός ο Δημήτρης Καλαϊτζής πάνω στη γραμμή διώχνει μακριά.

86’ (1:1)~Ο Κόντος αυτή τη φορά δημιουργεί σκάβοντας την μπάλα στην περιοχή όπου ο ταχύτατος Αυλωνίτης προλαβαίνει την έξοδο του Κυριάκου Καλαϊτζή και με κεφαλιά τη στέλνει στο βάθος της εστίας των «ροχιμπλάνκος» για το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Γκαϊτατζής Δημήτρης.

Α’ Βοηθός: Κουβαλάκης Παναγιώτης.

Β’ Βοηθός: Τσακίρης Κώστας, της ΕΠΣ Δράμας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): 1. Αβραάμ (65’ – 15. Κυριάκος Καλαϊτζής), 2. Δημήτρης Καλαϊτζής (83’ – 9. Κυριακίδης), 3. Παπαμιχαήλ (75’ – 12. Οικονόμου), 4. Πατένταλης, 5. Αστερίου, 6. Περσιανλής (59’ – 16. Καρακάσης), 7. Γουνατίδης (75’ – 14. Κερασίδης), 8. Ρούσσος (75’ – 18. Άρης Τσακμακίδης), 9. Κώστας Τσακμακίδης (62’ – 17. Κοκλίδης), 10. Μίλτος Πετρόπουλος (59’ – 13. Μωυσίδης) & 11. Κώστας Πετρόπουλος (75’ – 19. Αντωνιάδης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): 1. Wynney (30’ – 15. Ηλιάδης / 60’ – 1. Μένκα), 2. Engoga (46’ – 20. Αυλωνίτης), 4. Ρουγκάλας (46’ – 5. Μαρκοπουλιώτης), 6. Ρούτσης (46’ – 8’ Πλέγας), 11. Perello (46’ – 12. Τάσιος), 13. Γεωργιάδης (46’ – 9. Σαμπανίδης), 16. Χατζηκούρτης (46’ – 7. Κρητικός), 17. Πούλας (46’ – 14. Παρασκευάς), 18. Τσάκας (46’ – 3. Παπάζογλου), 22. Χατζηδημητρίου (46’ – 23. Καψάλης) & 24. Παπαϊωάννου (46’ – 19. Κόντος).

Επόμενο φιλικό τεστ για την Προσοτσάνη την προσεχή Τετάρτη 28-08-2019 στις 6:30μ.μ. κόντρα στον Ορφέα Χωριστής στο «Γεώργιος Μακρής».

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 25 Αύγουστος 2019 09:03)

ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 0:2

Με Κώστα Τσακμακίδη οδηγό

…ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του στις αρχές κάθε ημιχρόνου η Προσοτσάνη επικράτησε του Μέγα μέσα στον Άγιο Αθανάσιο με σκορ 2:0 και πλέον όλοι στο στρατόπεδο των «ροχιμπλάνκος» στρέφουν την προσοχή τους στο μεγάλο φιλικό του Σαββάτου 24 Αυγούστου στις 18:15 κόντρα στη Δόξα Δράμας στο «Γεώργιος Μακρής».

Φουριόζα ξεκίνησε η ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου σ’ ένα φιλικό που παρ’ ολίγο να μην ξεκινήσει καν καθώς δεν υπήρχε ιατρικό προσωπικό στον αγωνιστικό χώρο, μιας και στα 20’’ ο Κώστας Πετρόπουλος με σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και λίγο πιο μετά ο 25άχρονος φορ άνοιξε το σκορ (0:1 στο 3’).

Οι γηπεδούχοι του Κώστα Πελικπασίδη έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία ενώ ξεχώρισαν 2-3 παίκτες για τις αρετές τους έφτασαν δις κοντά στην ισοφάριση με το Δημήτρη Καμπούρογλου, αλλά στη μία εξ αυτών ο μοναδικός παίκτης που αγωνίστηκε και τα 90’ – ο Δημήτρης Μαναρίδης – είπε όχι στη φάση του 31ου λεπτού.

Στο β’ ημίχρονο η εξαιρετική 2η ασσίστ σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς του Μίλτου Πετρόπουλου έχρισε και πάλι σκόρερ τον Κώστα Τσακμακίδη (0:2 στο 50’), με την Προσοτσάνη να παίζει στο μισό γήπεδο τους γηπεδούχους χάνοντας άλλες δύο πολύ καλές ευκαιρίες να διευρύνει κι άλλο τη φιλική της νίκη.

1’~Συνδυασμός εκτός περιοχής Κοκλίδη και Κώστα Πετρόπουλου με το σουτ του τελευταίου να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι, ριμπάουντ μακρινό του ίδιου και νέο σουτ στα χέρια του Ταουσάνη.

3’ (0:1)~Φάουλ του Περσιανλή στην προέκταση της γωνίας της περιοχής αιφνιδιάζει αμυντική διάταξη και τερματοφύλακα Αγίου, όχι όμως και τον Κώστα Τσακμακίδη που σε κενή εστία απλά τη σπρώχνει στα δίχτυα.

9’~Ωραία κοντινή σέντρα του Κοκλίδη ο σκόρερ πιάνει την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά άουτ.

10’~Κώστας Πετρόπουλος και Κοκλίδης παίζουν το «ένα-δύο» με το 2ο να δοκιμάζει το σουτ που βρίσκει σε ετοιμότητα τον Ταουσάνη για να παραχωρήσει έστω και δύσκολα το κόρνερ.

31’~Ο Καμπούρογλου από δεξιά συγκλίνει προς την περιοχή σουτ στο κέντρο της εστίας εκεί όπου ο Μαναρίδη με το πόδι σώζει την ομάδα του.

38’~Και πάλι ο Καμπούρογλου αυτή τη φορά από την πάσα του Ασλανίδη πιάνει το μονοκόμματο σουτ βλέποντας την μπάλα να φεύγει δίπλα στα δοκάρια.

50’ (0:2)~Από το χώρο τη μεσαίας γραμμής ο Περσιανλής μεταβίβασε γρήγορα στο Μίλτο Πετρόπουλο κι αυτός πέρασε την κάθετη μισό γκολ για τον Κώστα Τσακμακίδη, το άλλο μισό ήρθε από την υπερκέραση και του αντίπαλου τερματοφύλακα με τον 25άχρονο άσσο να σκοράρει σαν σε προπόνηση σε κενή εστία.

74’~Μπαλά αλά Κερασίδη για το Μίλτο Πετρόπουλο που προλαβαίνει την έξοδο του Ταουσάνη και πλασάρει εν κινήσει μόλις άουτ.

75’~Ανέβασμα του Αστερίου από το χώρο άμυνας και με μπαλιά σημαδεύει τον Κυριακίδη, σε πρώτο χρόνο ντριμπλάρει τον προσωπικό του αντίπαλο κι εκτελεί συρτά για να διώξει με υπερένταση ο Ταουσάνης.

76’~Ένα-δύο Καραμπατζίδη και Μωυσίδη το σουτ του τελευταίου βρίσκει σε πόδι αμυνόμενου η μπάλα παίρνει ύψος και καταλήγει στο πάνω μέρος των διχτύων κόρνερ.

88’~Σουτ φάουλ του Κερασίδη πάνω από το πολυπρόσωπο τείχος, λίγο έξω όμως κι από το οριζόντιο δοκάρι.

89’~Ατομική ενέργεια από πλάγια αριστερά στην περιοχή και σουτ του Κυριακίδη η μπάλα καταλήγει άουτ.

Διαιτητής: Σαπανίδης Παναγιώτης.

Α’ Βοηθός: Παστιάδης Μάνος.

Β’ Βοηθός: Ζάχαρη Μαρία, της ΕΠΣ Δράμας.

ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Κώστας Πελικπασίδης): 1. Ταουσάνης, 2. Γιάννης Παπαδόπουλος, 3. Διαμαντής, 4. Κοσμάς Παπαδόπουλος, 5. Βουβαλίδης, 6. Σκάρογλου, 7. Μπαμπασαλί, 8. Ασλανίδης, 9. Κεσίδης, 10. Δουκίδης & 11. Καμπούρογλου.

Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Κούρτογλου, Τζεσούρης, Συμιτλιώτης, Ιορδάνης Παπαδόπουλος, Ευθυμιάδης και Δημητριάδης.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): 1. Δημήτρης Μαναρίδης, 2. Άρης Τσακμακίδης (46’ – 12. Παπαμιχαήλ), 3. Κωνσταντινίδης (46’ – 13. Αστερίου), 4. Πατένταλης (68’ – 14. Παυλίδης), 5. Οικονόμου (46’ – 15. Αντωνιάδης), 6. Καρακάσης (73’ – 16. Καραμπατζίδης), 7. Περσιανλής (68’ – 17. Κερασίδης), 8. Καλαϊτζής (46’ – 18. Ρούσσος), 9. Κώστας Τσακμακίδης (68’ – 19. Κυριακίδης), 10. Κοκλίδης (46’ – 20. Μωυσίδης) & 11. Κώστας Πετρόπουλος (λ.τρ. 32’ – 21. Μίλτος Πετρόπουλος)

Επόμενο φιλικό τεστ για την Προσοτσάνη το προσεχές Σάββατο 24-08-2019 στις 6:15μ.μ. κόντρα στην ΠΑΕ Δόξα Δράμας στο «Γεώργιος Μακρής».

Τελευταία Ενημέρωση (Τετάρτη, 21 Αύγουστος 2019 22:55)