11η~ΓΣΠ-Πετρούσα 1:2
(43' Ρούσσος / 25' Ζεδαμάνης Αν.-58' Δημητριάδης)

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 3:0 (πέν)~1:1 κ. αγ.

STOP από δοκάρια & Λαζόγλου

…στη συνέχεια του κυπέλλου για την Προσοτσάνη, με τον τερματοφύλακα των Αμπελοκήπων ν’ αναδεικνύεται σε απόλυτο πρωταγωνιστή, καθώς απέκρουσε και τα τρία πέναλτι των φιλοξενούμενων (σ.σ. Κοκλίδης-Φερφέρης-Κ. Τσακμακίδης κατά σειρά) κι έστειλε την ομάδα του στους διπλούς ημιτελικούς κόντρα στο Καλαμπάκι.

Σ’ ένα εξαιρετικό 1ο 20λεπτο από πλευράς παικτών Φώτη Χατζηκυριάκου η Προσοτσάνη που μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια πρόλαβε να σημαδέψει το δοκάρι στο 7’ με το Γρηγόρη Μωυσίδη και ν’ ανοίξει το σκορ στην επιστροφή του Κώστα Τσακμακίδη μετά από τιμωρία 5 αγωνιστικών ημερών στο 13’.

Οι Αμπελόκηποι σταδιακά ανέβασαν ρυθμό, πίεσαν για την ισοφάριση στην οποία θα μπορούσαν να πετύχουν στην κεφαλιά του Στεργιανού (σ.σ. δοκάρι), κέρδισαν μέχρι το ημίωρο πέντε κόρνερ, αλλά η μεγαλύτερη φάση και μάλιστα εις τριπλούν χάθηκε από πλευράς Προσοτσάνης, με το 2ο δοκάρι του Αστερίου εξ επαφής (41’).

Στην έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Μπάμπης Μύγας στην 1η του επαφή με την μπάλα κέρδισε φάουλ μακριά από την περιοχή και στην επόμενη χρίστηκε σκόρερ (47’ 1:1).

Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Ιωαννίδη που ξεκίνησαν με τη σειρά τους πιο φουριόζοι στο 2ο μισό θα μπορούσαν να είχαν φτάσει στην ανατροπή στη φάση του 53ου λεπτού, με την Προσοτσάνη να ‘χει τη μεγάλη της στιγμή σχεδόν στη μία ώρα παιχνιδιού, όταν ο Τσερκέζος σαν από μηχανής Θεός αποσόβησε το βέβαιο γκολ προ της κενής εστίας στο διαγώνιο πλασέ του σκόρερ των «ροχιμπλάνκος».

Σταδιακά και με τις αλλαγές που πραγματοποίησαν οι δύο προπονητές Αμπελόκηποι και Προσοτσάνη είχαν στο πίσω μέρος του μυαλού τους τα…πέναλτι, εκεί όπου όπως γράψαμε και πιο πάνω εξελίχθηκε σε one man show!

Λεπτό προς λεπτό:

7’~Αλλαγή παιχνιδιού του Καλαϊτζή και κεφαλιά-πάσα προς τα πίσω του Κοκλίδη, ο Μωυσίδης με δύο κοντρόλ πατάει περιοχή, εξαπολύει το δεξί σουτ με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

8’~Κλέψιμο του κορυφαίου μέχρι την ώρα που αγωνίστηκε Καρακάση και σουτ από τα 20 μέτρα μόλις άουτ.

13’ (0:1)~Ο Ρούσσος με ωραία προσποίηση απέφυγε δύο αντιπάλους και πέρασε την μπάλα σε μέση απόσταση για τον Κ. Τσακμακίδη, που βλέποντας ελαφρώς εκτός θέσης το Λαζόγλου σούταρε με δύναμη και λιγάκι ψηλοκρεμαστά στέλνοντάς την στον ουρανό των διχτύων.

20’~1ο κόρνερ στο ματς για τους γηπεδούχους, ο Τσερκέζος στο 1ο δοκάρι εκεί όπου πετάγεται με γυριστή κεφαλιά ο Στεργιανός, όμως η μπάλα βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι και οι αμυνόμενοι απομακρύνουν.

23’~Φάση διαρκείας εκτός περιοχής Προσοτσάνης, ο Στεργιανός αποφεύγει δύο αντιπάλους στα όριά της, αλλά το σουτ δεν είναι καλό και φεύγει άουτ.

31’~Σκαφτή πάσα του Κυσσίδη Αθ., ο Παπαμιχαήλ απομακρύνει με το κεφάλι πάνω στο Χατζηδημητρίου, αδύναμο τελείωμα στα χέρια του Αβραάμ.

39’~Με δυσκολία ο Καλαϊτζής καταφέρνει να βγάλει τη χαμηλή σέντρα με τον Κυσσίδη Κ. να πατάει άθελά του την μπάλα η οποία στρώνεται στον Κοκλίδη, γυρίζει το σώμα του κι εκτελεί άμεσα, σωτήρια ωστόσο η επέμβαση του Λαζόγλου χαμηλά στη γωνία του παραχωρεί το κόρνερ.

41’~1ο και μοναδικό κόρνερ για τους φιλοξενούμενους στο α’ μέρος με τον Καλαϊτζή από δεξιά εκτελεστή, κεφαλιά του Τσακμακίδη στα σώματα, ριμπάουντ του Αστερίου που κάνει το αριστερό πλασέ στη ρίζα της δεξιάς δοκού, νέο πλασέ του Ρούσσου στο σώμα του πεσμένου…Αστερίου και κάπου εκεί επεμβαίνει ο ρέφερι και σφυρίζει λήξη συναγερμού!

45’~Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσερκέζου παρακολουθεί την πορεία της μπάλας ο Αβραάμ και μπλοκάρει χαμηλά στη γωνία του.

47’ (1:1)~Ο νεοεισλεθόντας Μύγας μένει μόνος του στο ύψος του πέναλτι μετά από εκτέλεση φάουλ σε μέση απόσταση του Τσερκέζου και με εναέριο πλασέ ισοφαρίζει για τους Αμπελόκηπους.

50’~Σέντρα του Σαϊνίδη, δύσκολη υπό πίεση δύο αντιπάλων κεφαλιά του σκόρερ έξω.

53’~Αντεπίθεση των γηπεδούχων με τον Τόπι από αριστερά να τρέχει το μισό γήπεδο, τροφοδοτεί τον αφύλακτο στο ύψος του β’ δοκαριού Χατζηδημητρίου, ο οποίος επιχειρεί την καρφωτή κεφαλιά για να σώσει με διπλή προσπάθεια ο Αβραάμ.

55’~Κόρνερ με τον Καλαϊτζή, ο Αστερίου μένει αμαρκάριστος αλλά η καρφωτή του κεφαλιά περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

62’~Ο Κοκλίδης μένει όρθιος παρά το μαρκάρισμα του Κυσσίδη Κ. και την κατάλληλη στιγμή τροφοδοτεί σε θέση μέσα αριστερά στην περιοχή τον Τσακμακίδη Κ., έξοδος του τερματοφύλακα και πλασέ του σκόρερ, σαν από μηχανής Θεός ο Τσερκέζος προ κενής εστίας προλαβαίνει και αποσοβεί το βέβαιο γκολ.

82’~Τελευταίο κόρνερ των Αμπελοκήπων στο ματς, βάζει δύσκολα στην άμυνα της Προσοτσάνης η κεφαλιά στο 1ο δοκάρι του Στεργιανού, αλλά οι Τόπι και Κυσσίδης Θ. δεν μπόρεσαν σε κενή εστία να τη σπρώξουν στα δίχτυα.

87’~Γύρισμα εκτός περιοχής του Τόπι δύσκολα προ του Πατένταλη ο Κουμπρόγλου σουτάρει ψηλά άουτ.

Η ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ:

Τόντρι 1:0

Κοκλίδης απέκρουσε ο Λαζόγλου

Τσερκέζος 2:0

Φερφέρης απέκρουσε ο Λαζόγλου

Κουμπρόγλου 3:0

Τσακμακίδης απέκρουσε ο Λαζόγλου και οι Αμπελόκηποι στην ημιτελική φάση.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Γιάννης Ιωαννίδης): 1. Λαζόγλου, 2. Ξενίδης (46’ – 17. Μύγας), 3. Κυσσίδης Κ., 4. Τόπι, 5. Τσερκέζος, 6. Κυσσίδης Αθ., 7. Σαϊνίδης (88’ – 18. Τόντρι), 8. Στεργιανός, 9. Καραγκιοζίδης, 10. Περσίδης (67’ – 16. Κουμπρόγλου) & 11. Χατζηδημητρίου (55’ – 14. Γαλάζιος)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής, 4. Πατένταλης, 5. Αστερίου, 6. Καρακάσης (60’ – 16. Γεωργιάδης – 88’ / 17. Κερασίδης), 7. Περσιανλής (64’ – 18. Φερφέρης), 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης, 10. Κ. Τσακμακίδης & 11. Μωυσίδης (46’ – 13. Γουνατίδης).

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης:
  1. Αμπελόκηποι-Προσοτσάνη 3:0 πέναλτι / 1:1 κ.αγ.
  2. Καλή Βρύση-Κύργια 2:0
  3. Άγιος Αθανάσιος-Καλαμπάκι 1:4
  4. Καστρινός-Πανδραμαϊκός 1:4

Με έντονο μαύρο οι ομάδες που περνούν στη Ε’ φάση («4») του θεσμού, όπου τα ματς πλέον είναι διπλά με ισχύ το εκτός έδρας γκολ και ο νικητής θα βγει μέσα από παράταση ή πέναλτι.

Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr

• Εφάση (ημιτελικά) κυπέλλου διπλά ματς
  1. Καλαμπάκι-Αμπελόκηποι
  2. Καλή Βρύση-Πανδραμαϊκός

Τελευταία Ενημέρωση (Τετάρτη, 20 Νοέμβριος 2019 23:01)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΚΑΛΗ ΒΡΥΣΗ 3:0

Στο χαλαρό πριν τον…(προημι)τελικό!

Παρουσία 200ων και πλέον φιλάθλων και των δύο ομάδων στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής», η Προσοτσάνη με πρωταγωνιστή το Νίκο Κοκλίδη που βρήκε δίχτυα δις (1:0 36’ & 3:0 71’), έκαμψε εύκολα την αντίσταση της Καλή Βρύσης, με το Λευτέρη Κέντογλου να σημειώνει το παρθενικό του γκολ με τον αετό στο στήθος, έστω κι από σπόντα, ελέω της κεφαλιάς του κορυφαίου κι εορτάζοντα (σ.σ. κλείνει τα 24 του χρόνια) Θεοφάνη Παπαμιχαήλ.

Οι γηπεδούχοι του τιμωρημένου με μία αγωνιστική Φώτη Χατζηκυριάκου, ο οποίος είδε όλο το ματς δίνοντας οδηγίες από τα δημοσιογραφικά απέναντι στην κεντρική κερκίδα, θέλησαν να τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη με γκολ από τα αποδυτήρια, ωστόσο ο Κέντογλου σε δύο εξαιρετικές στιγμές δε νίκησε από κοντά το Μαρίνο Τσακίρη. Ωστόσο ο νεαρός άσσος…εξιλεώθηκε όταν πέρασε την κάθετη για το 1:0 του Κοκλίδη κι όλα φάνηκαν να παίρνουν το δρόμο τους στο β’ μέρος.

Πάντως και η Καλή Βρύση είχε τη δική της πολύ καλή στιγμή για να μπει μπροστά στο σκορ, αλλά ο Αβράμης για εκατοστά δε σκόραρε στο 18’.

Μέσα σ’ ένα 7λεπτο στα μισά του 2ου ημιχρόνου γράφτηκε και η υπόλοιπη ιστορία του τοπικού ντέρμπι, όταν ο Κέντογλου στο 65’ απλά είδε την μπάλα στην κεφαλιά του Παπαμιχαήλ εξ επαφής να κοντράρει στο πόδι και να καταλήγει στην κενή εστία και τέλος στο 71’ στο μοναδικό λάθος του τερματοφύλακα της Καλή Βρύσης ο Κοκλίδης προχώρησε και με το μυτάκι την έστειλε αργά-αργά πρώτα στο δοκάρι κι εν συνεχεία στα δίχτυα.

Τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι της αναμέτρησης απέκτησαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να ολοκληρώνουν τις αλλαγές τους, δίνοντας κυρίως την ευκαιρία στο Φώτη Χατζηκυριάκου να περάσει εντός αγωνιστικού χώρου τους νεαρούς Κωνσταντινίδη και Οικονόμου, μόλις 4 πλέον μέρες πριν το νοκ άουτ προημιτελικό του κυπέλλου μέσα στο «Δημήτριος Κραχτίδης».

3’~1ο κόρνερ στο ματς από δεξιά με το Ρούσσο, κεφαλιά του Κέντογλου σε νέο κόρνερ ο Τσακίρης.

16’~Πέρασμα του Κοκλίδη στον κενό χώρο όπου μ’ ένα κοντρόλ ο Κέντογλου φτάνει απέναντι στον τερματοφύλακα, όμως ο τελευταίος το νικάει στο τετ α τετ.

18’~Φάση διαρκείας πέριξ της περιοχής του Αβραάμ, «γλυκιά» σέντρα του Σεμπελίδη και πέταγμα ανάμεσα στους «δίδυμους πύργους» της Προσοτσάνης του Αβράμη, σκαστή κεφαλιά μισό μέτρο δίπλα στο δεξί δοκάρι άουτ.

19’~Κλέψιμο του Περσιανλή που βρίσκει τον Κοκλίδη κι αυτός με τη σειρά του σε θέση μέσα δεξιά τροφοδοτεί το Μωυσίδη, σουτ υπό καλές προϋποθέσεις πάνω από τα δοκάρια.

21’~Ο Μωυσίδης φτάνοντας στα όρια του άουτ γυρίζει με ακρίβεια την μπάλα, στην πορεία της μέσα στη μικρή περιοχή πετάγεται ο Κέντογλου, πλασέ εν κινήσει μόλις άουτ.

24’~4ο κόρνερ για τους γηπεδούχους που πιέζουν για το γκολ, πάλι από δεξιά με το Ρούσσο να φέρνει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, η δύσκολη κεφαλιά του Κοκλίδη φεύγει όμως άουτ.

28’~Ένα-δύο Κέντογλου και Αντωνιάδη, ο αριστερός μπακ επιχειρεί τη σέντρα με την μπάλα να παίρνει πορεία προς την εστία, σταματάει όμως στο πάνω μέρος των διχτύων.

36’ (1:0)~Ο Κέντογλου με πείσμα μένει όρθιος στον κύκλο και την κατάλληλη στιγμή περνάει την κάθετη για τον Κοκλίδη, ο 30χρονος φορ αποφεύγει και τον Τσακίρη και σε κενή από τερματοφύλακα εστία με δεξί πλασέ ανοίγει το σκορ.

41’~Από το δυνατό βολέ του Τσακίρη ο Αβράμης βρίσκει το Μαυρόπουλο που με έξοχο τακουνάκι τροφοδοτεί στα όρια της περιοχής το Σαριπαυλίδη, δυνατό σουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι με τον Αβραάμ να ελέγχει πλήρως την πορεία της.

65’ (2:0)~Ο νεοεισελθόντας Καλαϊτζής από αριστερά βγάζει τη σέντρα ακριβείας, στο β’ δοκάρι σε ένα από τα πολλά του ανεβάσματα ο Παπαμιχαήλ πιάνει την κεφαλιά θέλοντας να σκοράρει, όμως η μπάλα πάει παράλληλα και ουσιαστικά εξοστρακίζεται στα πόδια του Κέντογλου ο οποίος άθελα του χρίστηκε…σκόρερ.

71’ (3:0)~Η Προσοτσάνη «κλειδώνει» το τρίποντο, όταν στο μοναδικό λάθος σε όλο το 90λεπτο του Τσακίρη, το εκμεταλλεύεται ο Κοκλίδης κι αφού προχώρησε μέχρι και το σημείο του πέναλτι με το μυτάκι πέρασε την μπάλα προς τα δίχτυα αφού πρώτα βρήκε τη ρίζα της δεξιάς δοκού.

72’~Μακρινό φάουλ του Ψυλλίδη μπλοκάρει ο Αβραάμ σταθερά.

73’~Στην αντεπίθεση ξεχύνεται από αριστερά ο Κοκλίδης που κράτησε την μπάλα αρκετά, πάσα στον Κέντογλου που δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή την έχει όμως στην κατοχή του και πάλι ο Κοκλίδης γίνεται αποδέκτης της, κάνει την προσποίηση κι ενώ είναι έτοιμος για το χατ τρικ ο Τσακίρης του λέει «όχι» και μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

81’~Κάθετη του Οικονόμου τετ α τετ ο Κέντογλου εκ νέου ο Τσακίρης κρατάει το σκορ σε λογικά πλαίσια.

88’~Γύρισμα του προωθημένου Καρακάση, όμορφα αποφεύγει ο Περσιανλής το Δάφτσιο, πλασάρει όμως πάνω στον εξελθόντα Τσακίρη.

89’~Τελευταία φάση στο ματς από τη βαθιά μπαλιά του Αστερίου ο Περσιανλής κινείται από κανονική θέση, αλλά και πάλι σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων βλέπει τον αντίπαλο τερματοφύλακα να του στερεί το γκολ.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Αντωνιάδης, 4. Πατένταλης, 5. Αστερίου, 6. Περσιανλής, 7. Κέντογλου, 8. Ρούσσος (66’ – 14. Καρακάσης), 9. Κοκλίδης (75’ – 16. Κωνσταντινίδης), 10. Μωυσίδης (75’ – 16. Οικονόμου) & 11. Γουνατίδης (62’ – 12. Καλαϊτζής).

ΚΑΛΗ ΒΡΥΣΗ (Δημήτρης Βασιλειάδης): 1. Τσακίρης, 2. Μπούτιος, 3. Κουμουνδούρος (68’ – 16. Μαρινίδης), 4. Δάφτσιος Χρ., 5. Παλτζίδης, 6. Ψυλλίδης, 7. Αβράμης, 8. Σεμπελίδης, 9. Σαριπαυλίδης (75’ – 12. Γεωργιάδης), 10. Κουμπάκης (56’ – 13. Γούργουλης) & 11. Μαυρόπουλος (56’ – 17. Παπαθεοδώρου)

Τελευταία Ενημέρωση (Παρασκευή, 13 Δεκέμβριος 2019 18:22)

ΗΤΤΕΣ ΓΙΑ Κ-14 & Κ-10

Κακό μόνο από πλευράς αποτελεσμάτων μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί το Σαββατοκύριακο 9-10/11/2019 καθώς πέραν της αντρικής ομάδας, την ήττα γνώρισαν και οι δύο ομάδες που μετέχουν στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Δράμας.
Πιο αναλυτικά το Σάββατο η Κ-14 ηττήθηκε στο "Γεώργιος Μακρής" από τον Καστρινό με σκορ 1:7 (σ.σ. ο Μπούτιος είχε ισοφαρίσει προσωρινά), ενώ την Κυριακή στο Κάτω Νευροκόπι η Κ-10 το πάλεψε ειδικά στο α' μέρος, αλλά έχασε με σκορ 8:3 από τον τοπικό Ακρίτα. Δύο γκολ σημείωσε ο Γαϊτάνης (σ.σ. το ένα με πέναλτι) και το άλλο ο Χάρταλης, πάλι από το σημείο του πέναλτι. Από ένα δοκάρι είχαν οι σκόρερ για την ομάδα του Σάκη Μάρτζιου.
Το προσεχές Σαββατοκύριακο 16 & 17 Νοεμβρίου η Κ-14 αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΠΑΟΠ Νέας Αμισού, Σάββατο στις 10:45π.μ. και η Κ-10 υποδέχεται την Πετρούσα την Κυριακή στις 12:45μ.μ.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 1:0

Ένα «κρύο» γκολ

…σε «νεκρό» χρόνο έμελε να κρίνει το νικητή στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής κι αήττητων προ της αγωνιστικής αυτής ΑΕ Αμπελοκήπων και ΓΣ Προσοτσάνης, με τον «πρώην» Λόη Σαϊνίδη να σκοράρει και να μην το πανηγυρίζει προς τιμή του (1:0 στο 95’) κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του ματς και να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Αν δεν ήταν αυτό το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες κι αύξησε τη διαφορά των «κιτρινόμαυρων» από τη 2η θέση, οι 500 φίλαθλοι και των δύο ομάδων θα είχαν να θυμούνται μόνο τη φάση του 75ου λεπτού όταν ο Γουνατίδης προ του Λαζόγλου έπιασε αέρα αντί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, σ’ ένα ντέρμποι που διεξήχθη σ’ έναν εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο, κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες και χωρίς το παραμικρό παρατράγουδο τόσο εντός όσο κι εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ματς με μπόλικη τακτική από Γιάννη Ιωαννίδη και Φώτη Χατζηκυριάκου, χωρίς τη μεγάλη φάση στο α’ ημίχρονο, το οποίο κύλησε σε χαμηλό τέμπο και την Προσοτσάνη στο β’ μέρος να μπαίνει πιο φουριόζα, αλλά ο νεοεισελθόντας Κέντογλου δε βρήκε στόχο μέσα από την περιοχή λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας.

Σταδιακά οι «ροχιμπλάνκος» έκλεισαν όλους τους διαδρόμους προς τα καρέ του Αβραάμ, ο οποίος χρειάστηκε μόνο στην επέμβαση ρουτίνας στην κεφαλιά του Μύγα (81’), χτυπώντας όποτε τους δινόταν η ευκαιρία στην «κόντρα» επίθεση κι όλα έδειχναν πως το «Χ» θα άφηνε ευχαριστημένους γηπεδούχους και φιλοξενούμενους.

Ο Σαϊνίδης ωστόσο είχε διαφορετική άποψη κι έχοντας προ πολλού συμπληρωθεί και το 4άλεπτο του έξτρα χρόνου που βάσει των οκτώ αλλαγών και της μονόλεπτης διακοπής για συστάσεις προς τους οργανωμένους φιλάθλους της Προσοτσάνης από πλευράς παρατηρητή αγώνα δε δικαιολογούσε συνέχεια μετά το 94’, βρήκε την ευκαιρία να γίνει το πρόσωπο σίγουρα του ντέρμπι αλλά κι όλης της αγωνιστικής.

40’~Από το βολέ του Αβραάμ ο Στεργιανός διώχνει πάνω στο Γεωργιάδη, που μετά το 1ο κοντρόλ οπλίζει και σουτάρει δυνατά συρτά για να πέσει ο Λαζόγλου και δύσκολα με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει στη δεξιά του γωνία.

62’~Κλέψιμο του Γεωργιάδη που τροφοδοτεί στο δεξί «φτερό» το Γουνατίδη, με τη μία παράλληλη σέντρα του τελευταίου στην πορεία της μπάλας ο Κέντογλου πλασάρει με όχι καλή ισορροπία σώματος περίπου ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

75’~Η φάση που σίγουρα αν είχε διαφορετική κατάληξη η Προσοτσάνη δε θα έφευγε άπραγη από το «Δημήτριος Κραχτίδης», καθώς ο Κέντογλου πάσαρε στην αντίθετη αυτή τη φορά για τον Κοκλίδη που με ωραία σέντρα περνάει την μπάλα πάνω από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των γηπεδούχων, ο Γουνατίδης προ του πέναλτι έχει όλη την ευχέρεια να κοντρολάρει, αλλά προ του Λαζόγλου πιάνει αέρα κι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δε λέει όχι στο απρόσμενο δώρο.

81’~Ο Ρούσσος κερδίζει τις κόντρες από το Στεργιανό η μπάλα στρώνεται στο δεξί του πόδι, σουτάρει άμεσα αλλά χωρίς πολλή δύναμη η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Λαζόγλου.

81’~Στην επιθετική μετάβαση των «κιτρινόμαυρων» ο Καραγκιοζίδης μένει αφύλακτος στο δεξί άκρο της αμυντικής διάταξης των γηπεδούχων και σημαδεύει το κεφάλι του Μύγα, αλλά η κεφαλιά του είναι αδύναμη και στο κέντρο της εστίας εκεί όπου ο Αβραάμ μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

95’ (1:0)~Πλάγιο δυνατά εκτελεσμένο του Ξενίδη, Αστερίου και Στεργιανός διεκδικούν την μπάλα στον αέρα, από το κεφάλι του 1ου παίρνει τροχιά προς τα πίσω και στην πλάτη του Καλαϊτζή βγαίνει μόνος ο Σαϊνίδης, που με καρφωτή κεφαλιά τη στέλνει στα δίχτυα, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του μιας και οι φιλοξενούμενοι το μόνο που πρόλαβαν ήταν να κάνουν τη σέντρα.

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Γιάννης Ιωαννίδης): 1. Λαζόγλου, 2. Ξενίδης, 3. Χατζηκούρτης (66’ – 18. Καραγκιοζίδης), 4. Τόπι, 5. Τσερκέζος, 6. Κυσσίδης Θανάσης (77’ – 14. Κυσσίδης Κώστας), 7. Ουζούνης (70’ – 18. Μύγας), 8. Στεργιανός, 9. Περσίδης, 10. Κουμπρόγλου & 11. Παυλίδης (82’ – 12. Σαϊνίδης).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής, 4. Πατένταλης, 5. Αστερίου, 6. Γεωργιάδης (66’ – 18. Φερφέρης), 7. Περσιανλής (59’ – 16. Λαζαρίδης), 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης, 10. Μωυσίδης (59’ – 13. Κέντογλου) & 11. Γουνατίδης (83’ – 15. Πετρόπουλος).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΝΕΑ ΑΜΙΣΟΣ 1:0

Κοκλίδη εσύ, σούπερ σταρ!

Προ μίας εβδομάδας μπήκε κόντρα στο Φωτολίβος και στην 1η του επαφή με την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα για το 0:2, σήμερα όμως προερχόμενος και πάλι από τον πάγκο στη 2η του τελική προς την εστία κατάφερε να σκοράρει και να χαρίσει στην Προσοτσάνη τη δύσκολη νίκη κόντρα στην αξιόμαχη Νέα Αμισό. Φυσικά κι αναφερόμαστε στο Νίκο Κοκλίδη (1:0 στο 82’), με τον 30άχρονο επιθετικό να νικάει μία και μοναδική φορά μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο τον…ανίκητο τερματοφύλακα των «ποντίων» Δημήτρη Λαμπρινουδάκη, που σε πέντε περιπτώσεις νωρίτερα στο ματς είχε πει «όχι».

Μέτριο κι άνευρο α’ ημίχρονο με την ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου να βρίσκει ακόμα και 11 παίκτες πίσω από την μπάλα όταν οι παίκτες του την είχαν στα πόδια τους και μοιραία οι διάδρομοι προς τα καρέ του ΠΑΟΠ να είναι κλειστοί. Στο ίδιο διάστημα οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Πολυχρονίδη κοίταξαν κι όπως ήταν απολύτως φυσιολογικό να χτυπήσουν στην κόντρα, χωρίς όμως επιτυχία.

Στο β’ 45άλεπτο ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, έλλειψε όμως εκ νέου η μεγάλη ευκαιρία τουλάχιστον μέχρι τη μία ώρα του, εκεί όπου οι «κιτρινόμαυροι» θα μπορούσαν να προηγηθούν στη διπλή ευκαιρία του 62’ (σ.σ. ισάριθμες φορές ο Αβραάμ αποσόβησε το γκολ).

Οι μαζεμένες αλλαγές του τεχνικού των «ροχιμπλάνκος» έδωσαν νέα πνοή και καθαρό μυαλό και σταδιακά το σκηνικό μεταφέρθηκε προς την περιοχή της Νέας Αμισού, με τον τερματοφύλακά της να κρατάει εξ επαφής το «0» στο 81’, δευτερόλεπτα όμως αργότερα ο Κοκλίδης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ασσίστ του Δημήτρη Καλαϊτζή, πήρε τη ρεβάνς και χάθηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Το 1:0 έμεινε μέχρι και το 7ο λεπτό του έξτρα χρόνου κι έτσι η Προσοτσάνη πάει στο ντέρμπι κορυφής στο «Δημήτριος Κραχτίδης» με διαφορά δύο βαθμών από τους Αμπελόκηπους, σημειώνοντας παράλληλα την 1η της φετινή νίκη στο απόρθητο εδώ και 378 ημέρες δικό της γήπεδο!

7’~Κλέψιμο του Γεωργιάδη όπου με την μπάλα στα πόδια κάνει την κάθετη εφόρμηση, σουτ από 30 μέτρα αναγκάζει το Λαμπρινουδάκη να εκτιναχθεί και να παραχωρήσει το 1ο κόρνερ στο ματς.

19’~Ωραία ο Ζαγιάκου μπήκε από δεξιά αποφεύγοντας δύο αντιπάλους, στρώνει στο πέναλτι αλλά ο Μουχτάρης πλασάρει αδύναμα στα χέρια του Αβραάμ.

35’~Συρτό σουτ του Ρούσσου έχοντας δίπλα του και την επιλογή του αμαρκάριστου Μωυσίδη, η μπάλα εύκολα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του ΠΑΟΠ.

36’~Στην κόντρα επίθεση από την κάθετη του Ζάχαρη ο Αλαγκιοζίδης πλασάρει με τον Αβραάμ εξουδετερωμένο, όμως ο Πατένταλης έχοντας κλείσει το οπτικό πεδίο του νεαρού επιθετικού βάζει την κόντρα και σώζει την ομάδα του από τα χειρότερα.

38’~Φάουλ του Ρούσσου μέσα στην περιοχή η μπάλα πιο ψηλά ο Παπαμιχαήλ, όμως αυτή πηγαίνει στο πεδίο που ήλεγχε ο Λαμπρινουδάκης και με το ένα χέρι παραχωρεί το κόρνερ.

45’~Στην τελευταία φάση στο α’ μέρος ο Ρούσσος μόνιμος εκτελεστής των φάουλ φέρνει εκ νέου την μπάλα στο 1ο δοκάρι, πλασέ του Γουνατίδη με το σώμα εκτός περιοχής απομακρύνει ο τερματοφύλακας της Νέας Αμισού.

62’~Διπλή μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τους «πόντιους», όταν σε 1ο χρόνο ο Ζαγιάκου που ελίχθηκε εκτός περιοχής έφτασε στις παρυφές της με τον Αβραάμ χάνοντας την ισορροπία του εν τέλει να καταφέρνει να αποκρούσει, κοντινό ριμπάουντ του Αλαγκιοζίδη που θέλησε από δύσκολη θέση να σκοράρει, βγαίνει όμως πάσα στον αφύλακτο στην προέκταση του β’ δοκαριού Θεοδωρίδη, σουτ του 20άχρονου άσσου νέα σωτήρια επέμβαση του Αβραάμ κι ο Πατένταλης απομακρύνει εκτός.

81’~Από το χώρο του κέντρου ο Φερφέρης με ψηλοκρεμαστή πάσα σημαδεύει το Γουνατίδη, ο ακραίος επιθετικός των «ροχιμπλάνκος» πασάρει συρτά παράλληλα εκεί όπου πετάγεται ο Κοκλίδης, όμως ο Λαμπρινουδάκης με το σώμα στην έξοδο νικάει τον αντίπαλό του.

82’~(1:0): Ότι δεν έγινε από δεξιά ήρθε από αριστερά δευτερόλεπτα μετά. Ο Καλαϊτζής δέχτηκε την πάσα πάνω στην κίνηση και ξεπερνώντας το Θεοδωρίδη επιχειρεί τη σέντρα ξυράφι, μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής μένει ο Κοκλίδης, που αυτή τη φορά ψύχραιμα με κεφαλιά περνάει την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα.

97’~Η άμυνα της Προσοτσάνης απομακρύνει, ο σκόρερ Κοκλίδης τροφοδοτεί το Ρούσσο που από το ημικύκλιο σχεδόν πάει να βάλει το γκολ της χρονιάς, ωστόσο η μπάλα φεύγει περίπου δύο μέτρα εκτός ανυπεράσπιστης εστίας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Καλαϊτζής, 4. Πατένταλης, 5. Αστερίου, 6. Καρακάσης (63’ – 18. Φερφέρης), 7. Αντωνιάδης, 8. Ρούσσος, 9. Μωυσίδης (63’ – 16. Κοκλίδης), 10. Γεωργιάδης (71’ – 13. Λαζαρίδης) & 11. Γουνατίδης (89’ Άρης Τσακμακίδης).

ΝΕΑ ΑΜΣΟΣ (Γιώργος Πολυχρονίδης): 1. Λαμπρινουδάκης, 2. Θεοδωρίδης, 3. Φερσιζίδης, 4. Καραγιαννίδης (46’ – 16. Islami), 5. Ζορμπίδης, 6. Ευαγγελίδης, 7. Ζαγιάκου, 8. Ζάχαρης (84’ – 13. Τσενεκίδης), 9. Αλαγκιοζίδης (67’ – 17. Kunchulia), 10. Μουχτάρης (77’ – 18. Μασκαλίδης) & 11. Πολυχρονίδης.

Τελευταία Ενημέρωση (Παρασκευή, 13 Δεκέμβριος 2019 18:23)