16η Α' ΕΠΣΔ
ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

Τα μοιράστηκαν όλα...2-2

Σ’ ένα χορταστικό από κάθε άποψη ματς πουδιεξήχθη παρουσία περίπου 150 φιλάθλων και σ’ ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο, Έβρος Σουφλίου και ΓΣ Προσοτσάνης πρόσφεραν θέαμα, δυνατές συγκινήσεις και 4 γκολ στο εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Δ’ Εθνικής. Τόσο οι γηπεδούχοι του Χρήστου Χρηστούδη, όσο και οι φιλοξενούμενοι του Κώστα Βακιρτζή ήθελαν για διαφορετικούς λόγους το τρίποντο, όντας με διαφορετικούς στόχους στο φετινό πρωτάθλημα το οποίο οδεύει προς τη συμπλήρωση του 1ου μισού της διαδρομής. Οι εβρίτες για να απαλλαγούν της συγκατοίκησης στην κορυφή (το πέτυχαν έστω και με το ελάχιστο προβάδισμα) και οι δραμινοί για να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Το τελικό 2-2 σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο, ωστόσο τηρουμένων των παραμέτρων που καθορίζουν ένα ματς πριν αλλά και κατά τη διάρκεία του, η Προσοτσάνη ίσως να μπορούσε να έφευγε ακόμα και με ένα τρίποντο στις αποσκευές της, που σίγουρα ούτε και ο πιο αισιόδοξος φίλαθλός της θα περίμενε, καθώς ταξίδεψε στην έδρα της πρωτοπόρου με πέντε (!!!) βασικότατες απουσίες. Ωστόσο και σ’ αυτό το παιχνίδι μεταξύ Σουφλίου και Προσοτσάνης «μίλησε» η παράδοση, που θέλει τον εκάστοτε γηπεδούχο να μην μπορεί να κερδίσει, με τη δραμινή ομάδα να παραμένει αήττητη για 3η σεζόν στο «Δημήτριος Μπακιρτζής» (1-2-0) με τρεις μάλιστα διαφορετικούς προπονητές (Λάλας-Κονταξής-Βακιρτζής) και τους εβρίτες αντίστοιχα στο «Γεώργιος Μακρής» (1-1-0).

Το παιχνίδι όσον αφορά στην εξέλιξή του άφησε ικανοποιημένους τους ηρωϊκούς φιλάθλους που αψήφησαν το κρύο και βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου του Σουφλίου. Παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν τα έδωσαν όλα, οι προσωπικές μονομαχίες ήταν στην καθημερινή διάταξη, ενώ πήγε περίπατο η όποια τεχνική, με τη δύναμη να παίρνει κυρίαρχη θέση. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές η ομάδα του Κώστα Βακιρτζή, βρήκε το σθένος και τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει άμεσα και μέχρι τέλους να ψάχνει στις αντεπιθέσεις ακόμα κι ένα τρίτο γκολ που θα ήταν το κερασάκι στην τούρτα μιας σπουδαίας εμφάνισης, όπου δύσκολα θα έβρισκες παίκτη της βασικής 11άδας να έχει υστερήσει σε απόδοση.

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 09 Ιανουάριος 2011 07:51)

Περισσότερα...

Νίκη (2-0)...μισή πρόκριση

Εύκολα και κυρίως παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού η Προσοτσάνη επιβλήθηκε στον 1ο ημιτελικό της Καλλιφύτου με σκορ 2-0 κι έκανε το μεγάλο βήμα για μια θέση στον τελικό της ΕΠΣ Δράμας. Παρουσία περίπου 100 φιλάθλων οι παίκτες του Κώστα Βακιρτζή από το 1ο κιόλας λεπτό είχαν την εδαφική υπεροχή και συχνά πυκνά έφταναν με αξιώσεις στα καρέ του αντίπαλου τερματοφύλακα, ο οποίος σε πολλές περιπτώσεις έπαιζε μόνος του τους γηπεδούχους. Το γκολ στα μισά του α’ μέρους ήρθε ως φυσιολογική εξέλιξη στην εικόνα του ματς, ενώ μέχρι και το φινάλε του 45λεπτου η Προσοτσάνη εδικαιούτο βάσει της απόδοσής της να αυξήσει κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Η Καλλίφυτος του Δημήτρη Κυριακίδη με μοναδική αιχμή του δόρατος τον Κελεσίδη φάνηκε απειλητική μόνο προς το τέλος του 1ου ημιχρόνου, ενώ σε όλο το υπόλοιπο διάστημα ήταν αναγκασμένη να αμύνεται απέναντι στους ορεξάτους παίκτες της γηπεδούχου.

Στην επανάληψη το γρήγορο 2-0 από την «άσπρη» βούλα του πέναλτι έδωσε τον αέρα στην Προσοτσάνη να κάνει πιο άνετη το παιχνίδι της, με καλή κυκλοφορία της μπάλας σε όλες τις γραμμές, πολλά τρεξίματα κι αρκετές φάσεις ιδίως στο τελευταίο 15λεπτο απέναντι σ’ έναν ιδιαίτερα φορμαρισμένο Σαμουλαδά, που κράτησε το σκορ σε φυσιολογικά επίπεδα. Με τη νίκη της αυτή η Προσοτσάνη πέτυχε το στόχο που δεν ήταν άλλος από ένα καθαρό προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού (δεν έχει οριστεί ακόμα), ενώ έκλεισε τη χρονιά με θετικό πρόσημο και ετοιμάζεται για το εξ αναβολής ματς στο Σουφλί την 1η Τετάρτη του νέου έτους.

Τελευταία Ενημέρωση (Πέμπτη, 30 Δεκέμβριος 2010 07:44)

Η δόξα στο Βώλακα, η πρόκριση στην Προσοτσάνη (1-0)

«Ίδρωσε» αλλά τέλος καλό όλα καλά για την Προσοτσάνη, που τύποις γηπεδούχος χρειάστηκε να φτάσει στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης για να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση των παικτών του Βώλακα, στο ματς που έγινε στο «Γεώργιος Μακρής» παρουσία περίπου 180 φιλάθλων. Η διαφορά κατηγορίας στον αγωνιστικό χώρο φάνηκε μόνο στο 1ο μέρος, εκεί όπου οι γηπεδούχοι του Κώστα Βακιρτζή χωρίς να είναι ιδιαίτερα πιεστικοί προς τα καρέ του Στάικου έδειχναν ότι αργά ή γρήγορα θα «τελείωναν» την υπόθεση πρόκριση στους «4» τους θεσμού. Πότε όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας και σε δύο περιπτώσεις τα δοκάρια του, έστειλαν τις δύο ομάδες με το 0-0 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στην επανάληψη και μέχρι τη 70ό λεπτό και πάλι οι «κυανόλευκοι» ήταν οι κυρίαρχοι στον αγώνα, όμως οι επισκέψεις τους στα καρέ του Βώλακα και αραιές ήταν και αναποτελεσματικές στο σύνολό τους. Κάπου εκεί οι παίκτες του Σάκη Τερζή (που τέτοιες μέρες προ 4ετίας σαν προπονητής τότε της Πετρούσας είχε αποκλείσει τη σημερινή του αντίπαλο στα πέναλτι) αναθάρρησαν και με σποραδικές αντεπιθέσεις έκανα δύσκολη τη ζωή του Αβραάμ, που όποτε χρειάστηκε φώναξε «παρών», μιας και στο προηγούμενο διάστημα ήταν ένας από τους θεατές του ματς. Στο διάστημα 70ό με 80ό ο Βώλακας κυριάρχησε της Προσοτσάνης, που πελαγοδρομούσε σε όλες τις γραμμές. Ο Ουζούνης εν τέλει έδωσε τη λύση με τη «χρυσή» όπως αποδείχθηκε κεφαλιά λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο 10λεπτο και η τάξη αποκαταστάθηκε ως προς τις αρχικές εκτιμήσεις περί φαβορί και αουτσάιντερ, αφού τις δύο ομάδες τις χωρίζουν ισάριθμες κατηγορίες.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΣΚΟΡΕΡ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ & ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 1ο ΟΜΙΛΟ

Τα πλήρη αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του 1ου ομίλου με την υποσημείωση ότι το ματς μεταξύ Σουφλίου – Προσοτσάνης δεν έγινε λόγω κακού αγωνιστικού χώρου, με τους πρωτοπόρους να αποκτούν συγκάτοικο στην κορυφή την Ελπίδα Σαπών και τους «κυανόλευκους» να βγαίνουν αν μη τι άλλο κερδισμένοι, αφού ουδείς τους ξεπέρασε στο βαθμολογικό πίνακα. Αναλυτικά είχαμε:

ΣΟΥΦΛΙ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ...του χρόνου!

Προς αναβολή πηγαίνει, λόγω κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου στο «Δημήτριος Μπακιρτζής» του Σουφλίου, το ματς μεταξύ του τοπικού Έβρου Σουφλίου και του ΓΣ Προσοτσάνης, που ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί αύριο στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου. Το ύψος τους χιονιού είναι στα 20 εκατοστά και η ΕΠΟ κατόπιν της έγκυρης κινητοποίησης των διοικούντων της πρωτοπόρου ομάδας και της σύμφωνης γνώμης της φιλοξενούμενης, πήρε την απόφαση να αναβάλλει την αναμέτρηση, με πιο πιθανή ημερομηνία διεξαγωγής την Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2011. Ήδη οι δύο ομάδες έχουν ενημερωθεί τηλεφωνικά κι απομένει το επίσημο έγγραφο της διοργανώτριας Αρχής για το τυπικό του όλου θέματος.