16η Α' ΕΠΣΔ
ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

Σε ελεύθερη πτώση!!!

Ούτε το μεγαλύτερο τοπικό ντέρμπι της Δράμας στάθηκε ικανό για να αφυπνίσει την ομάδα της Προσοτσάνης, που ευρισκόμενη σε ελεύθερη πτώση ηττήθηκε κι από την Πετρούσα με σκορ 0-1, κάνοντας ακόμα πιο δυσοίωνο το μέλλον της αγωνιστική με αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Δ’ Εθνικής. Η 3η σερί ήττα σε διάστημα μάλιστα μιας εβδομάδας ήταν και η πιο δυσκολοχώνευτη, αφού οι γείτονες πέτυχαν το 1ο τους «διπλό» στο «Γεώργιος Μακρής» σε επίπεδο πρωταθλήματος σχεδόν 10 χρόνια μετά και δικαίως πανηγυρίστηκε εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου. Ήταν ένα ντέρμπι όπως το περιμέναμε: με πολλή ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα μέσα στις γραμμές, πάθος για τη νίκη, λιγοστές ευκαιρίες, πολλές κάρτες, αψιμαχίες! Κόσμος πολύς στις κερκίδες του δημοτικού γηπέδου της Προσοτσάνης – περίπου 1000 άτομα – με τον καιρό να είναι ιδανικό και τις συγκυρίες (Δόξα Δράμας εκτός & Πανδραμαϊκός ρεπό), να φέρνουν όλους τους ουδέτερους ποδοσφαιρόφιλους στο «Γεώργιος Μακρής». Οι φιλοξενούμενοι του Θωμά Ματρακούκα ευτύχησαν να «πατήσουν» πρώτοι περιοχή και να σημειώσουν το γκολ που έκρινε και το ντέρμπι, μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Εν συνεχεία οδήγησαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, ήλεγξαν το ρυθμό χωρίς ιδιαίτερο κόπο στο α’ μέρος και στην ανάπαυλα πήγαν δικαίως προηγούμενοι στο σκορ. Η επανάληψη δε διέφερε κατά πολύ από την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Αν και γρήγορα-γρήγορα ο Στράτος Κονταξής έκανε τις κινήσεις του από τον πάγκο, αυτές δε βοήθησαν όσο θα περίμενε ο ίδιος και οι άμεσοι συνεργάτες του. Ουσιαστικά μία – αλλά μεγάλη ευκαιρία – σπατάλησαν οι φλύαροι γηπεδούχοι στο β’ μισό του παιχνιδιού και μοιραία δέχτηκαν την ήττα, που τους «βυθίζει» κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα, ρίχνοντάς τους για 1η φορά κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, μια γραμμή που εν αντιθέσει με τη σημερινή της αντίπαλο ξεπέρασε η μεγάλη θριαμβεύτρια του τοπικού ντέρμπι στον ενιαίο δήμο της Προσοτσάνης.

Τελευταία Ενημέρωση (Δευτέρα, 29 Νοέμβριος 2010 13:10)

Περισσότερα...

Η αφύπνιση στο β’ δεν αρκούσε για το βαθμό…2-1.

Ημίχρονο καρμπόν με το αντίστοιχο παιχνίδι της περασμένης σεζόν στην ίδια έδρα, είδαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του δημοτικού γηπέδου του Γαζώρου μεταξύ του τοπικού Εθνικού και της Προσοτσάνης. Πέρυσι, οι γηπεδούχοι κάνοντας κυριολεκτικά πάρτι στα καρέ της Προσοτσάνης είχαν επιβληθεί με το άνετο 3-0 και φέτος φάνηκε να συνεχίζουν εκείνη την εμφάνισή τους, πετυχαίνοντας νωρίς-νωρίς δύο γκολ, σ’ ένα χρονικό σημείο που οι φιλοξενούμενοι ήταν απλοί θεατές στο παιχνίδι. Καθολική υπεροχή με ανάπτυξη πότε από τα δεξιά και πότε από τα αριστερά ήταν το κύριο χαρακτηριστικό γνώρισμα των γηπεδούχων, που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και τις αμυντικές αδυναμίες των παικτών του Στράτου Κονταξή και με το 2-0 υπέρ τους έθεταν τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση, μετά από ένα κακό σερί στο πρωτάθλημα που τους απομάκρυνε από τις κορυφαίες θέσεις. Από κακό σερί με ήττες και ισοπαλίες προερχόταν και η Προσοτσάνη και φάνηκε ότι οι φωνές του 44χρονου τεχνικού στα αποδυτήρια έπιασαν τόπο, ως προς την αναιμική εμφάνιση του α’ μέρους: σταδιακά οι «κυανόλευκο» πήραν μέτρα στο γήπεδο, ήλεγξαν το νευραλγικό χώρο του κέντρου και με την είσοδο κυρίως του Ουζούνη από αριστερά ήταν απειλητικοί προς τα καρέ του αντίπαλου τερματοφύλακα. Μάλιστα η μείωση στο σκορ στα μισά του ημιχρόνου από το Μουχτάρη επανέφερε για τα καλά το χαρακτήρα του ντέρμπι που είχε το ματς, το οποίο κυριολεκτικά κρεμόταν από μια κλωστή. Είτε θα γινόταν το 3-1 και κάπου εκεί θα τέλειωναν όλα, είτε η Προσοτσάνη θα «άρπαζε» ένα χαμένο βαθμό, που τον άξιζε αν βάλουμε σε μια ζυγαριά την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο κάθε ημίχρονο. Τελικά, τίποτα από τα παραπάνω δεν έγινε και το 2-1 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι από τη Χαλκιδική. Οι γηπεδούχοι χωρίς εμπνεύσεις, χωρίς τρεξίματα και αγωνιστικό προσανατολισμό, αρκέστηκαν στο να διώχνουν την μπάλα από την περιοχή τους και μόνο όταν πήγαινε αυτή σε συμπαίκτη τους δημιουργούσαν κάτι καλό προς τα καρέ του Αβραάμ. Στα αξιοσημείωτα του ματς ο σοβαρός τραυματισμός του Κερασίδη στο κεφάλι από άθελο χτύπημα αντιπάλου στο χώρο του κέντρου (32ο), με τον 30χρονο φορ ναι μεν να συνεχίζει για περίπου ένα 5λεπτο τον αγώνα, αλλά στη συνέχεια να χάνει τις αισθήσεις του και να σωριάζεται στο χόρτο. Αμέσως διακομίσθηκε στο ΓΝΝ Δράμας όπου διαγνώστηκε «ελαφριά διάσειση με μετατραυματική αμνησία», με τους γιατρούς να θεωρούν αναγκαία την παραμονή του σ’ αυτό για σήμερα το βράδυ.

Σε κακό φεγγάρι…1-2

Σχεδόν ένα μήνα συμπλήρωσε η Προσοτσάνη από την τελευταία της νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς ούτε σήμερα κατάφερε να γευτεί τη χαρά του τρίποντου στο παιχνίδι απέναντι στο Βισαλτιακό Νιγρίτας, με το 1-2 στο «Γεώργιος Μακρής» από τους σερραίους να επιμηκύνει το αρνητικό σερί που «τρέχει» η ομάδα του Στράτου Κονταξή στο μήνα Νοέμβριο. Οι περίπου 250 φίλαθλοι είδαν ένα ματς χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα ανάμεσα στις δύο πρωταθλήτριες του ομίλου (2007 Προσοτσάνη & 2009 Νιγρίτα), ωστόσο το ενδιαφέρον για την τελική επικράτηση ήταν αμείωτο μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι από τη Θεσσαλονίκη. Σ’ ένα α’ μέρος που η Προσοτσάνη είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες να ανοίξει αυτήν πρώτη το σκορ, κόντρα στη ροή του ματς είδε τους «κόκκινους» του Στράτου Κιουσεκτσίδη να παίρνουν κεφάλι λίγο μετά τη συμπλήρωση ενός τετάρτου. Η αντίδραση των «κυανόλευκων» ήρθε σχετικά γρήγορα και παρότι έψαξαν την ανατροπή στο σκορ μέχρι την ανάπαυλα, φάνηκαν αρκετά επιπόλαιοι στην τελική πάσα μέσα στην περιοχή του Ασημώνη. Στην επανάληψη όλοι περίμεναν το λογικό φαβορί – άσχετα αν τις δύο ομάδες τις χώριζε ένας βαθμός προς της αγωνιστικής – να επιβάλλει το ρυθμό του και να φτάσει εύκολα ή δύσκολα στην επικράτηση. Η Προσοτσάνη ωστόσο παρουσιάστηκε νευρική, χωρίς ουσία στο παιχνίδι της και βραχυκυκλωμένη από την άριστη αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων. Παρότι στο λογαριασμό της ανήκει η καλύτερη φάση για το 2-1, αντ’ αυτού σε μια ανύποπτη στιγμή έγινε το 1-2 λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο 10λεπτο. Εκεί οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν υπό το φάσμα της διαφαινόμενης ήττας – η οποία έγινε δεδομένη άμα τη λήξη του ματς – αφού σπαταλήθηκαν δύο μεγάλες ευκαιρίες τουλάχιστον για να σωθεί ο βαθμός της ισοπαλίας. Το τελικό 1-2 παρέμεινε μέχρι και το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και δικαίως πανηγυρίστηκε από τους λιγοστούς φιλάθλους του Βισαλτιακού, εν αντιθέσει με τους φίλους της Προσοτσάνης που έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι για 2η σερί αγωνιστική από το «Γεώργιος Μακρής».

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 21 Νοέμβριος 2010 20:01)

Ο δρόμος προς τον τελικό

Πραγματοποιήθηκε πριν από λίγο η κλήρωση των ζευγαριών τόσο της προημιτελικής όσο και της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας, στα γραφεία της διοργανώτριας Αρχής. Αναλυτικά:

• Κλήρωση προημιτελικής φάσης κυπέλλου ΕΠΣΔ (Τα ζευγάρια)
  1. Βώλακας – Προσοτσάνη
  2. Καλλίφυτος – Πανδραμαϊκός
  3. Οχυρό – Πετρούσα
  4. Περιθώρι – Αμπελοκήποι

Οι αγώνες είναι νοκ άουτ.

• Κλήρωση ημιτελικής φάσης κυπέλλου ΕΠΣΔ (Τα ζευγάρια)
  1. Νικητής (1) – Νικητής (2)
  2. Νικητής (3) – Νικητής (4)

Οι αγώνες στην ημιτελική φάση είναι διπλοί και ισχύει το εκτός έδρας γκολ.

Οι ημερομηνίες θα οριστούν κατόπιν συνεννόησης των σωματείων.

Το καρπούζι στη μέση...1-1

Εξ αρχής το ματς είχε την ετικέτα του ντέρμπι, όντας με την ελάχιστη βαθμολογική διαφορά στον πίνακα του 1ου ομίλου να χωρίζει Ορφέα Ξάνθης και Προσοτσάνη. Οι δύο αντίπαλοι μάλιστα προερχόταν από τα ίδια αποτελέσματα προ της πρώτης Κυριακής των αυτοδιοικητικών εκλογών στο πρωτάθλημα (ήττα) κι εύκολες προκρίσεις μεσοβδόμαδα για το θεσμό του κυπέλλου απέναντι σε αντιπάλους χαμηλότερης δυναμικότητας. Μέλημα και των δύο ήταν να μη χάσουν και παρότι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Χαλκιδικιώτη ρέφερι Τσακαλίδη οι 28 ποδοσφαιριστές πάλεψαν για τη νίκη, έφυγαν άπαντες ευχαριστημένοι από το βαρύ αγωνιστικό χώρο του δημοτικού γηπέδου της Ξάνθης, με το 1-1 να δίνει από ένα βαθμό και συνάμα ένα επιπλέον σκαλοπάτι στο βαθμολογικό πίνακα, που δείχνει ιδιαίτερα «μαζεμένος» αν εξαιρέσουμε το Σουφλί που κάνει μέχρι στιγμής επίδειξη δύναμης. Στα αγωνιστικά του ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής θα μπορούσε να σταθεί κανείς σε δυο-τρία σημεία που το έκριναν. Ποια είναι αυτά; Η πολύ καλή απόδοση του τερματοφύλακα της Προσοτσάνης Αβραάμ, που όταν χρειάστηκε ήταν παρών και πέρα από το γκολ που δέχτηκε αποτέλεσε το «φύλακα-άγγελο» για την εστία του στο 1ο του φετινό ματς για το πρωτάθλημα, στην εκτελεστική δεινότητα του Κιοσέογλου, που προερχόμενος με φόρα από το ματς του κυπέλλου «χτίζει» παράδοση στο σκοράρισμα στο συγκεκριμένο γήπεδο (και πέρυσι είχε ισοφαρίσει πριν ο Παλτζίδης κάνει το τελικό 1-2 που σήμανε και την αντεπίθεση των «κυανόλευκων» προς τη σωτηρία) και τέλος στην εξαφάνιση από το γήπεδο του «πολύ» Μουμίν Ογλού, με υπαίτιο κυρίως το Δημητριάδη, που πέρασε «χειροπέδες» στον 1ο σκόρερ του Ορφέα, έχοντας πάντα βοήθειες και από τον κοντινότερο στη φάση συμπαίκτη του. Αν στα παραπάνω προσθέσουμε και την απόλυτη ισορροπία που εξάγεται από τη στατιστική ανάλυση και των 90 λεπτών που παίχτηκε ποδόσφαιρο, τότε βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι το τελικό 1-1 δε στενοχώρησε κανέναν από τους δύο αντιπάλους, ήταν άλλωστε το μοναδικό αποτέλεσμα που έλλειπε από τις αναμετρήσεις στην Ξάνθη, με την Προσοτσάνη να κρατάει τη μερίδα του λέοντος στην προϊστορία από το 2004 με 3 νίκες και μόλις μία ήττα εκτός των άλλων.  Βροντερό «παρών» έδωσαν και οι φίλαθλοι της Προσοτσάνης στις υπό εγκατάλειψη κερκίδες του γηπέδου των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι με τις ιαχές τους και τη συνεχή παρότρυνση προς τους ποδοσφαιριστές του Στράτου Κονταξή αποτέλεσαν το 12ο παίκτη. Ωστόσο κι ο βαθμός της ισοπαλίας σε μια δύσκολη έδρα και με σημαντικότατες απουσίες πρωτοκλασσάτων στελεχών (Σαμαράς, Κερασίδης, Σαββίδης Π. Σάββας) και σ’ ένα ματς που η «μπίλια» θα μπορούσε να καθίσει οπουδήποτε, ήταν αν μη τι άλλο επιτυχία για το νεανικό ως επί το πλείστων συγκρότημα του Στράτου Κονταξή, αρκεί βέβαια να υπάρξει συνέχεια την προσεχή Κυριακή απέναντι στη Νιγρίτα στο «Γεώργιος Μακρής».

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 14 Νοέμβριος 2010 14:46)