Τα αποτελέσματα & οι σκόρερ της 21ης αγωνιστικής:

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 13 Φεβρουάριος 2011 18:44)

Περισσότερα...

«Χ»ορταστική ισοπαλία (2-2).

Εχίνος Σπορ και Προσοτσάνη έβλεπαν τοσυγκεκριμένο ματς της 20ής αγωνιστικής ως την καλύτερη ευκαιρία να προσθέσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης στο σακούλι τους, καθώς οι μεν γηπεδούχοι ήθελαν να προσεγγίσουν τις θέσεις σωτηρίας οι δε φιλοξενούμενοι να αποσπαστούν κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη κάνοντας τη ζωή τους ακόμα πιο εύκολη στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Η «μπίλια» όμως κάθισε στο «Χ» με το 2-2 βάσει εικόνας του παιχνιδιού να κρίνεται δίκαιο και να δίνει εν τέλει στους δύο αντιπάλους από ένα βαθμό, που σε καμία περίπτωση δεν ευνοεί τα σχέδιά τους. Παιχνίδι των πολλών δυνατών μονομαχιών, χωρίς ποιότητα (λογικό καθώς το γήπεδο του Εχίνου δε προσφέρεται για πολλά-πολλά), αλλά με 4 γκολ, δύο δοκάρια και αρκετές φάσεις μπροστά στα δύο καρέ ήταν το πλήρες σκηνικό στο οποίο παρευρέθηκαν περίπου 100 φίλαθλοι στην κερκίδα.

Η Προσοτσάνη ξεκίνησε πιο ορεξάτη με τους παίκτες του Κώστα Βακιρτζή να «πατούν» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως το γρήγορο κι εξίσου απίθανο γκολ που δέχτηκε σχεδόν με τη συμπλήρωση του 5λέπτου κάπως την αποσυντόνισε. Η ισοφάριση ήρθε σχεδόν άμεσα (14ο) με τον 1ο σκόρερ της Προσοτσάνης Ουζούνη και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ελέω αντίπαλου τερματοφύλακα το σκορ παρέμεινε στα επίπεδα του 1-1.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι δύο ομάδες και στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να πάρουν αυτοί «κεφάλι» στο σκορ, απεναντίας είδαν τους παίκτες του Μιχάλη Ξανθόπουλου να πανηγυρίζουν το 2-1 πριν τη μία ώρα παιχνιδιού. «Φουλ επίθεση» ήταν το σύνθημα του τεχνικού ηγέτη της Προσοτσάνης με την μπάλα να εγκαθίσταται για τα καλά στα καρέ του Εχίνου, τις περισσότερες φορές ανορθόδοξα από πλευράς «κυανόλευκων», που επ’ ουδενί δεν ήθελαν να φύγουν με σκυμένο το κεφάλι όπως και την περίοδο 2008-2009 (3-0). Η κλάση του Κερασίδη όμως ήταν αρκετή ώστε το 2-2 να «σφραγίσει» τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών που αγωνίστηκαν και παρότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν για ένα περίπου 20λεπτο με παίκτη λιγότερο (αποβολή Μουχτάρη), άντεξαν στην επιθετική ορμή των «πράσινων». Αυτή ήταν άλλωστε η 1η ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων σε σύνολο έξι αγώνων, ένα αποτέλεσμα που έλειπε από τη μεταξύ τους προϊστορία.

Τελευταία Ενημέρωση (Πέμπτη, 10 Φεβρουάριος 2011 15:12)

"ΔΑΝΕΙΣΕ" ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΣΤΟ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙ

Από το γραφείο Τύπου του Γ.Σ. Προσοτσάνης ανακοινώνεται η παραχώρηση με μορφή δανεισμού στον Ακρίτα Κάτω Νευροκοπίου του ποδοσφαιριστή:

• Νεόφυτου Χατζηγεωργιάδη, αμυντικός 18 ετών, 31 επίσημες συμμετοχές με τη φανέλα της Προσοτσάνης.
Ο δανεισμός του παίκτη ισχύει μέχρι και τις 30/06/2011.

«Ξέσπασε» στην επανάληψη…4-0

Παιχνίδι με δύο πρόσωπα – ως προς τηναποτελεσματικότητα των γηπεδούχων – είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο «Γεώργιος Μακρής» οι 200 και πλέον φίλαθλοι που αψήφησαν το τσουχτερό κρύο μεταξύ Προσοτσάνης και Κρηνίδων. Το «στείρο» 0-0 του πρώτου μισού του ματς σίγουρα δεν αποτύπωνε την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο αντίπαλοι, καθώς οι παίκτες του Κώστα Βακιρτζή έχοντας κάποια «εκρηκτικά» 5λεπτά στο ενεργητικό τους ανάγκασαν του φιλοξενούμενους του Σάββα Πασχαλίδη σε μαζική άμυνα ειδικά μετά τη μισή ώρα. Πότε ο νεοαποκτηθέντας Κουντουράς κάτω από τα δοκάρια, πότε η αστοχία των μεσοεπιθετικών των «κυανόλευκων» ήταν οι υπαίτιοι αυτού του 0-0, που έστειλε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Η έμπνευση όμως του Σαμαρά λίγο πριν τη συμπλήρωση 50 λεπτών στο ματς έφερε την αποκατάσταση της τάξης, με τη νίκη της Προσοτσάνης να παίρνει διαστάσεις…θριάμβου στο τελευταίο τέταρτο. Με μεγάλος πρωταγωνιστές τους Ουζούνη (2 γκολ), το έτερο «φτερό» Σαμαρά (1 γκολ) και τους Μουχτάρη-Παλτζίδη να κάνουν «κτήμα» τους το χώρο του κέντρου, οι «κυανόλευκοι» επανήλθαν στο δρόμο των επιτυχιών μετά τον εκτροχιασμό στην Ελευθερούπολη την περασμένη αγωνιστική. Οι Κρηνίδες το πάλεψαν φιλότιμα με όσα όπλα διαθέτει στη φαρέτρα του ο Σάββας Καλπακίδης, όταν όμως έγινε το 1-0 έπαψαν να έχουν και κάθε ελπίδα διεκδίκησης κάποιου θετικού αποτελέσματος από το σημερινό ματς.

Τελευταία Ενημέρωση (Δευτέρα, 31 Ιανουάριος 2011 11:02)

Φόρμα vs παράδοση, σημειώσατε «1»

Ελευθερούπολη και Προσοτσάνη «τρέχανε» τα καλύτερα σερί στον 1ο όμιλο και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του β’ γύρου τις έφερνε αντιμέτωπες στο δημοτικό γήπεδο της καβαλιώτικης ομάδας. Οι γηπεδούχοι έχοντας ξεκινήσει την αήττητη πορεία τους από το τελευταίο ματς του νυν προπονητή της Προσοτσάνης Κώστα Βακιρτζή (13-10-2010 με 2-1 την Πετρούσα), είδαν το σερί τους να συνεχίζεται για 13η αγωνιστική κι έτσι ν’ αναρριχώνται κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα, πιάνοντας τη σημερινή τους αντίπαλο – έχοντας μάλιστα και καλύτερο συντελεστή στα μεταξύ τους παιχνίδια – στους 25 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι απεναντίας ταξίδευαν στην καβαλιώτικη κωμόπολη έχοντας ως «προίκα», τόσο το σερί των 5 αγώνων χωρίς ήττα από τα τέλη Νοεμβρίου με τον Κώστα Βακιρτζή στον πάγκο άμα την απομάκρυνση του Στράτου Κονταξή, κυρίως όμως το απόλυτο στην προϊστορία εκτός έδρας με την Ελευθερούπολη – 3 στα 3 παρακαλώ!

Τελικός νικητής και δίκαια με 2-0, βάσει την εικόνα του ματς παρουσία περίπου 250 φιλάθλων ένθεν κι ένθεν, αναδείχθηκε η ομάδα του Παντελή Στυλιανού, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Σ’ ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι «έβγαλαν» περισσότερα τρεξίματα, είχαν περισσότερο πάθος και στις καίριες μονομαχίες βγήκαν πιο δυνατοί, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι μακριά από τα καλά επίπεδα απόδοσης, περιορίστηκαν σε μια ανούσια κατοχή της μπάλας χωρίς τη μεγάλη φάση μπροστά στα καρέ του Αγαθόπουλου.

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 23 Ιανουάριος 2011 21:33)