15. Δροσίδης,
16. Καλαϊτζής Κ.,
17. Παπαδόπουλος

Ουδείς ευ«Χ»αριστημένος…1-1

Ισόπαλο έληξε το μεγάλο ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Δ’ Εθνικής κατηγορίας μεταξύ Προσοτσάνης και Γαζώρου στο «Γεώργιος Μακρής» παρουσία περίπου 500 φιλάθλων, εκ των οποίων 60-70 φίλοι της φιλοξενούμενης ομάδας κα μέχρι πρότινος πρωτοπόρου στο βαθμολογικό πίνακα. Το τελικό 1-1 στη γενική σούμα του ματς κρίνεται απόλυτα δίκαιο καθώς τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι είχαν από ένα καλό διάστημα, οι μεν παίκτες του Κώστα Βακιρτζή στις αρχές της επανάληψης και μέχρι το 75ο λεπτό, οι δε του Παναγιώτη Διλμπέρη από το 20ό έως και τη λήξη του α’ μέρους.

Ντέρμπι περίμεναν όλοι, ντέρμπι είδαν, ωστόσο καμία ομάδα δε «χ»άρηκε με τον ένα βαθμό που έβαλε στο σακούλι της, μιας και η Προσοτσάνη αν διαχειριζόταν πιο σωστά το γκολ του Κερασίδη και δεν ισοφαριζόταν άμεσα, θα έπαιρναν ένα πανάξιο τρίποντο, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι που βρέθηκαν μέσα σ’ ένα δίλεπτο από την κόλαση στον παράδεισο (70ό – 72ο), απώλεσαν εν τέλει την πρωτιά στον όμιλο, την οποία κατέχει πλέον ο Ορφέας Ξάνθης, που ξεκούραστα πήρε άνευ αγώνα του τρεις βαθμούς από τη Νιγρίτα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο, καθώς η κουρασμένη από τον τελικό του κυπέλλου μεσοβδόμαδα – αλλά και τροπαιούχος – Προσοτσάνη προσπάθησε πρωτίστως να μην αιφνιδιαστεί από τον αντίπαλό της, γνωρίζοντας πως ένα γρήγορο γκολ θα την έφερνε νωρίς-νωρίς στα…βάσανα. Σταδιακά κι όσο περνούσε το ματς οι σερραίοι ανέπτυξαν επιθετική δραστηριότητα κι έφτασαν σε δύο περιπτώσεις κοντά στο γκολ. Το 0-0 ωστόσο «σφράγισε» τις προσπάθειές τους και στην επανάληψη είδαμε μια εντελώς διαφορετική Προσοτσάνη, που με κύριους επιθετικούς εκφραστές τους Ουζούνη (από αριστερά) και Σαμαρά (από δεξιά) άξιζε το γκολ πολύ νωρίτερα από το χρονικό σημείο στο οποίο ο Κερασίδης (70ό) έβαλε φωτιά στο γήπεδο και στις εξέδρες.

Η «απάντηση» όμως ήρθε άμεσα πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί (72ο) και μέχρι τέλους δεν άλλαξε κάτι στον πίνακα του σκορ, με το 1-1 να αποτελεί και τη μοναδική ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων στην κοινή τους συνύπαρξη στη Δ’ Εθνική από το 2008.

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 03 Απρίλιος 2011 21:26)

Περισσότερα...

«Κύπελλο, κύπελλο, Προσοτσάνη πήραμε το κύπελλο»!!!

Σ’ ένα δραματικό τελικό που κράτησε αμείωτοτοενδιαφέρον των 500 και πλέον φιλάθλων που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου της Δόξας, η Προσοτσάνη ήταν η μεγάλη νικήτρια καθώς επικράτησε ενός άξιου αντιπάλου όπως είναι οι Αμπελόκηποι με σκορ 2-0 στην παράταση, προσθέτοντας το 4ο τρόπαιο στη συλλογή της και 3ο τα τελευταία 7 χρόνια. Συνήθως σε τέτοια ματς ψάχνουμε τον «άνθρωπο του τελικού», εμείς όμως επιλέξαμε δύο πρόσωπα από πλευράς νικητών, που κάλλιστα σήμερα το βράδυ θα πρέπει να το πάρουν σπίτι τους: 1ος και καλύτερος ο “serial killer” Δημήτρης Ουζούνης (φωτό δεξιά) καθώς με τα δύο του γκολ στην παράταση (6 συνολικά στα πρόσφατα 4 ματς παρακαλώ!!!) έστειλε εαυτό, συμπαίκτες, τεχνικό επιτελείο, παράγοντες και βέβαια τον ανυπέρβλητο κόσμο στους 7ους ουρανούς! 2ος – αλλά πιστέψτε μας ισάξιος του σκόρερ – η τραγική μορφή του τελικού ο Γιάννης Αβραάμ (φωτό αριστερά). Χάρις στον τερματοφύλακα των «κυανόλευκων» η μία θέση του τελικού έγραφε το όνομα της Προσοτσάνης, αφού περίπου 1 ½ μήνα νωρίτερα απέκλεισε μόνος του την Καλλίφυτο στο επαναληπτικό ημιτελικό στα πέναλτι και σήμερα στη φάση του 108ου λεπτού χτύπησε σε μια σωτήρια (κι όχι η μοναδική) επέμβασή του προ του Πολυχρονίδη, φεύγοντας από το ματς υποβασταζόμενος κατευθείαν για το ΓΝΝ Δράμας, όπου διαπιστώθηκε κάταγμα δεξιάς κλείδας.

Ο τελικός είχε όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν πριν την έναρξή τους τέτοια ματς: πολύ πάθος, αρκετά λάθη ένθεν κι ένθεν, παιχνίδι υπομονής αλλά και χωρίς ρυθμό, ευτυχώς όμως είδαμε και καταγράψαμε καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τους παίκτες που αγωνίστηκαν να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό και να αναδεικνύουν το «ευ αγωνίζεσθε» σε ουκ ολίγες περιπτώσεις.

Οι Αμπελόκηποι του Τάκη Στάμογλου με τα δύο πόδια στη Δ’ Εθνική εδώ και καιρό έπαιξαν ως ίσος προς ίσο τη μεγάλη τους αντίπαλο και μετά το μουδιασμένο ξεκίνημά τους σταδιακά ισορρόπησαν και κυρίως προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση, θέλοντας να βρουν την άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων ανοργάνωτη. Πότε η αστοχία τους στην τελική προσπάθεια και πότε οι επεμβάσεις του Αβραάμ κράτησαν τους «κιτρινόμαυρους» στο μηδέν. Η Προσοτσάνη του Κώστα Βακιρτζή ξεκίνησε το ματς όντας με την ετικέτα του φαβορί λόγω κυρίως της διαφοράς κατηγορίας, ωστόσο παρά τα κάποια ξεσπάσματα δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα πιεστική προς τα καρέ του Μένκα, που όποτε χρειάστηκε κι αυτός φώναξε «παρών».

Όσο κυλούσε το ματς και ειδικά στο β’ μέρος και το γκολ δεν έμπαινε ήταν ορατό το ενδεχόμενο της παράτασης και παρότι στο τελευταίο 10λεπτο χάθηκαν σπουδαίες ευκαιρίες, οι δύο ομάδες άκουσαν το σφύριγμα του κ. Πράσατζη με το 0-0 να «σφραγίζει» τις προσπάθειές τους.

Στον έξτρα χρόνο η Προσοτσάνη νωρίς-νωρίς πήρε το προβάδισμα και παρότι περιμέναμε αυτό να λειτουργήσει ευεργετικά, είδαμε μια νευρικότητα στους παίκτες του Κώστα Βακιρτζή, οι οποίοι σίγουρα επηρεάστηκαν κι από το σοβαρό τραυματισμό του Αβραάμ. Οι Αμπελόκηποι ανέλαβαν πρωτοβουλία πότε ανορθόδοξα και πότε με οργανωμένες επιθετικές ενέργειες, έψαξαν την ισοφάριση, αλλά το 2ο γκολ του Ουζούνη δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση των 120 λεπτών ήταν το τελειωτικό χτύπημα. Το κύπελλο πήγε στην Προσοτσάνη η οποία καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς είχε ως 12ο παίκτη τους φανατικούς φίλους της από το σύνδεσμο των «ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΩΝ» που την παροτρύνουν για την κατάκτηση του τροπαίου. Το γλέντι στήθηκε αμέσως στο χόρτο του γηπέδου της Δόξας, όπου πέρα από τις καθιερωμένες σαμπάνιες, εμφανίστηκαν και τα μπλουζάκια που έγραφαν «Πάλι εμείς 2010-2011,,,και συνεχίζουμε», με τα 4 ολόχρυσα αστέρια (ισάριθμα κύπελλα) να δίνουν μια ξεχωριστή αισθητική. Η απονομή των μεταλλίων σε κάθε μέλος της αποστολής και του τροπαίου στους Σαμαρά-Κερασίδη-Φερφέρη, έγινε από τον πρόεδρο της ΕΠΣ Δράμας κ. Φωτίου και το δήμαρχο Προσοτσάνης κ. Λύσσελη, ενώ η…σεμνή γιορτή συνεχίστηκε στο μαγαζί που διατηρεί στο κέντρο της κωμόπολης ο 2ος στην ιεραρχία των αρχηγών των «κυανόλευκων», με την κούπα να γίνεται αντικείμενο λατρείας και ενθουσιασμού!
  • Φωτογραφικό ένθετο για τους κυπελλούχους Δράμας 2010-2011 μέσα από το φακό του www.prosotsanifc.gr

Τελευταία Ενημέρωση (Παρασκευή, 01 Απρίλιος 2011 11:04)

«Κυανόλευκο» πάρτι πριν τον τελικό…0-3

Ούτε σχεδιασμένο να το είχε ο τεχνικός τηςΠροσοτσάνης Κώστας Βακιρτζής το σημερινό εύκολο πέρασμα μέσα από τη Νιγρίτα (0-3), καθώς οι «κυανόλευκοι» πέτυχαν νωρίς-νωρίς το 0-1 και έγιναν τα αφεντικά του ματς! Το τελικό 0-3 που είχε διαμορφωθεί ήδη από το α’ μέρος, έδωσε τη δυνατότητα στον καβαλιώτη κόουτς να ξεκουράσει κάποιους καταπονημένους από τραυματισμούς παίκτες του και γενικότερα η ομάδα του να πάει χωρίς ιδιαίτερο…κόπο στον τελικό του κυπέλλου που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 30/03/2011 και ώρα 4:30μ.μ. στο γήπεδο τη Δόξας απέναντι στη σχεδόν σίγουρη πρωταθλήτρια της Α1 ΕΠΣ Δράμας ΑΕ Αμπελοκήπων.

Για να επιστρέψουμε στα «του ματς» θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε δύο-τρία σημεία: πρωτίστως στη σοβαρότητα που έδειξαν οι «κυανόλευκοι» από το εναρκτήριο σφύριγμα, στον επιθετικό οίστρο του «σεληνιασμένου» Ουζούνη που πέτυχε για 3η σερί αγωνιστική γκολ-βαθμούς και βέβαια στη γενικότερα αψεγάδιαστη εμφάνιση του 1ου 45λέπτου. Στην επανάληψη με τους παίκτες της Νιγρίτας να έχουν αν μη τι άλλο πληγωθεί ο εγωισμός του άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού, καθώς οι γηπεδούχοι πίεσαν τους αντιπάλους τους, στάθηκαν μάλιστα άτυχοι στις δύο περιπτώσεις των δοκαριών, αλλά ακόμα κι έτσι η Προσοτσάνη έδειχνε πως εύκολα – όπως κι έγινε – θα έφευγε με τους 3 βαθμούς της νίκης, την οποία νίκη είχε καπαρώσει από τα μισά του παιχνιδιού.

Το τρίποντο αυτό σε συνδυασμό με το «λευκό» αποτέλεσμα στην Πετρούσα ώθησε τους παίκτες του Κώστα Βακιρτζή στην 6η θέση της βαθμολογίας με 40 βαθμούς, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων από τους «μαυραετούς».

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 27 Μάρτιος 2011 20:46)

Εδώ είναι Προσοτσάνη...(1-0)

Με το συνήθη ύποπτο Ουζούνη να σκοράρει και πάλι, δίνοντας το 2ο σερί τρίποντο στην ομάδα του, η Προσοτσάνη διατήρησε μια από τις πιο ισχυρές παραδόσεις που έχει «χτίσει» στο «Γεώργιος Μακρής» άμα την παρθενική της συμμετοχή στη Δ’ Εθνική. Μια παράδοση που τη θέλει να μη χάνει ποτέ από τον Ορφέα Ξάνθης (3 νίκες –  2 ισοπαλίες) και σήμερα παρουσία περίπου 250 φιλάθλων της, φρέναρε την πορεία των «κιτρινόμαυρων» προς τον τίτλο, δίνοντας παράλληλα νέο ενδιαφέρον στον όμιλο. Το σερί των ξανθιωτών που κρατούσε από τις αρχές Φεβρουαρίου έμελλε να σταματήσει λοιπόν από το αριστερό πόδι του 1ου σκόρερ των «κυανόλευκων» με 10 γκολ Δημήτρη Ουζούνη (1-0 στο 30ό λεπτό), αποδεικνύοντας ταυτόχρονα πως η έδρα της Προσοτσάνης διαχρονικά είναι από τις πιο δύσκολες της κατηγορίας, όταν οι παίκτες του «μαέστρου» σήμερα Κώστα Βακιρτζή παίζουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους.

Το 1-0 όσον αφορά στην εικόνα που έδειξαν οι δύο ομάδες φαντάζει μικρό ως προς το 1ο μισό του. Μια Προσοτσάνη βγαλμένη από τα παλιά με 11 παίκτες που κυριολεκτικά «έτρωγαν» την μπάλα έπαιξε στο μισό γήπεδο τους ανήμπορους να συνέλθουν φιλοξενούμενους. Κυρίως από αριστερά με επιθετική αιχμή το «χρυσό» σκόρερ αλλά και από τον κεντρικό άξονα έφταναν με αξιώσεις στην περιοχή του Κισά Ομέρ, όπου σε μία απ’ αυτές ευτύχησαν να πετύχουν το γκολ που τους άξιζε. Ευκαιρίες χάθηκαν μέχρι τη λήξη του α’ μέρους, με το 1-0 ωστόσο να μην αλλάζει.

Στην επανάληψη και με το σκορ υπέρ τους οι παίκτες του Κώστα Βακιρτζή έπαιξαν πίσω από την μπάλα δίνοντας χώρο στους αντιπάλους τους, που μέχρι το 60ό λεπτό ήταν σε άλλο γήπεδο. Σταδιακά όμως ανέβασαν την απόδοσή τους και προσπάθησαν με ατομικές κυρίως ενέργειες του Μουμίν Ογλού να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Αβραάμ στη μία και μοναδική φορά που χρειάστηκε φώναξε κι αυτός με τη σειρά του «παρών» και το ντέρμπι βάφτηκε «κυανόλευκο» άσχετα αν σήμερα οι γηπεδούχοι φορούσαν τα κόκκινα. Οι φιλοξενούμενοι του Μάκη Μπογιατζίδη έφυγαν με σκυμένο το κεφάλι ενώ οι παίκτες της Προσοτσάνης απόλαυσαν το ζεστό χειροκρότημα των φανατικών τους φιλάθλων, ως ανταπόδοση της εξαιρετικής εμφάνισής τους για παραπάνω από μία ώρα παιχνιδιού. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε πως αυτό ήταν το 1ο ματς που ο Ορφέας δε βρίσκει δίχτυα μακριά από την έδρα του, με την Προσοτσάνη απεναντίας να διατηρεί ως έπαθλο την καλύτερη εντός έδρας άμυνα του ομίλου μαζί με το Γάζωρο.

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 20 Μάρτιος 2011 20:59)

Με υπογραφή Ουζούνη «έσπασε» η παράδοση…0-1

1ο γκολ της Προσοτσάνης στο Μελισσοκομείο, 1η
νίκη αλλά και βαθμοί παρακαλώ ανεξαρτήτου έδρας με αντίπαλο την ΑΕ Πιερέων, η οποία στα πέντε προηγούμενα ματς είχε το απόλυτο απέναντι στην ομάδα του Κώστα Βακιρτζή από την κοινή τους συνύπαρξη στη Δ’ Εθνική και δη την περίοδο 2008-2009! «Μάγκικο» διπλό έβγαλαν λοιπόν οι «κυανόλευκοι», σε μια ούτως ή άλλως δύσκολη έδρα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα έπιασαν και πάλι την 8η θέση δημιουργώντας διαφορά μιας νίκης από τη ζώνη του υποβιβασμού. «Χρυσός» σκόρερ το 1ο «κανόνι» με 9 γκολ της Προσοτσάνης φέτος Δημήτρης Ουζούνης (φωτό αριστερά), που στο 55ο λεπτό τέλειωσε υποδειγματικά την ασσίστ του κορυφαίου του ματς Τάσου Κιοσέογλου (φωτό δεξιά). Μετά από μια τέτοια νίκη δύσκολα βρίσκεις υστερήσαντες και δε θα ήταν υπερβολή να γράψουμε πως όσοι χρησιμοποιήθηκαν από τον τεχνικό της Προσοτσάνης ήταν υπέροχοι, κάνοντας και με το παραπάνω πράξη τα όσα τους ζήτησε όλη την προηγούμενη εβδομάδα ο καβαλιώτης τεχνικός.

Σ’ ένα ματς το οποίο παρακολούθησαν περίπου 200 φίλαθλοι, το α’ μέρος κύλησε χωρίς πολλές συγκινήσεις με ότι καλό μπροστά στις δύο εστίες να καταγράφεται στο 1ο δεκάλεπτο. Ο αργός ρυθμός και το παιχνίδι κέντρου ένθεν κι ένθεν ήταν το κυρίως μενού μέχρι το σφύριγμα του κ. Καραντώνη από την Ημαθία για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Κώστα Βακιρτζή μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε νωρίς να πετύχει το γκολ που έψαχνε, ένα γκολ το οποίο αποδείχθηκε υπερπολύτιμο ως το φινάλε. Η ΑΕ Πιερέων του Νίκου Καραμπετάκη είχε ένα εκρηκτικό 5λεπτο (70ό – 75ο) όπου θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει, αλλά στη συνέχεια μέτρησε και η κούραση των 120 λεπτών από τον μεσοβδόμαδο ημιτελικό του κυπέλλου και χάρις στον Αθανασίου σώθηκε από τις «φαρμακερές» αντεπιθέσεις των «κυανόλευκων».

Τελευταία Ενημέρωση (Δευτέρα, 14 Μάρτιος 2011 10:15)