15. Δροσίδης,
16. Καλαϊτζής Κ.,
17. Παπαδόπουλος

Νίκησε (2-1), αλλά δεν το χάρηκε!

Με το…αυτί στις εξελίξεις στο δημοτικό στάδιοΕλευθερούπολης ήταν παίκτες, τεχνικό επιτελείο και φίλαθλοι της Προσοτσάνης κι όχι τόσο στο παιχνίδι που διεξαγόταν στο «Γεώργιος Μακρής» μεταξύ των γηπεδούχων και του Έβρου Σουφλίου. Το τελικό 2-1 μπορεί να ήρθε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει η ελάχιστη διαφορά στον πίνακα του σκορ, ωστόσο δεν το χάρηκαν οι άνθρωποι των γηπεδούχων, μιας και την ίδια ώρα το Εύμοιρο περνούσε με νίκη-ανατροπή από την Ελευθερούπολη και ουσιαστικά έσωνε την παρτίδα στην υπόθεση παραμονή, βάζοντας τις δύο συνδημότισσες (Προσοτσάνη και Πετρούσα) σε μια μονομαχία με ένα νικητή. Πλέον τα δύο παιχνίδια που απομένουν για τους «κυανόλευκους» είναι Τ-Ε-Λ-Ι-Κ-Ο-Ι αν θέλουν να ανανεώσουν το εισιτήριο για τη Δ’ Εθνική της επόμενης περιόδου.

Φορτσάτη μπήκε η ομάδα του Κώστα Βακιρτζή στον αγωνιστικό χώρο απέναντι στο ελλιπέστατο Σουφλί του Χρήστου Χρηστούδη και μέχρι την επίτευξη του 1ου γκολ (33ο) από τον Κιοσέογλου, είχε είδε σημαδέψει δύο φορές τα δοκάρια του εκπληκτικού Πολυμερίδη σε προσπάθειες των μετέπειτα σκόρερ, ενώ οι τελικές σπαταλούνταν η μία πίσω από την άλλη. Ο κορυφαίος τους Σουφλίου υπέπεσε σε ένα και μοναδικό λάθος από το οποίο προήλθε το 2-0 (35ο) με σκόρερ τον Πατένταλη, πριν ο συμπαίκτης του Χαλιμακούδης μειώσει προς τα τέλη του α’ μέρους (44ο). Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, παρόλα αυτά δημιουργήθηκαν σπουδαίες φάσεις μπροστά και στα δύο καρέ, με τους γηπεδούχους να έχουν τη μερίδα του λέοντος και στο β’ μισό. Δεν άλλαξε πάντως κάτι στο σκορ και με το 2-1 που κρίνεται απόλυτα δίκαιο η Προσοτσάνη ξέρει πως έχει την κατάσταση στα χέρια της, καθώς της αρκούν δύο νίκες με Πανδραμαϊκό εντός και στην Αλεξανδρούπολη, ούτως ώστε να παραμείνει αυτή στην κατηγορία και να γίνει η μακροβιότερη ομάδα του 1ου ομίλου!

Περισσότερα...

"Χ"αρακίρι...0-0

Φαίνεται ότι το πάθημα των Σαπών που μεσοβδόμαδα με τον ίδιο αντίπαλο έφεραν ισοπαλία εντός έδρας, δεν έγινε μάθημα στην Προσοτσάνη, που «κόλλησε» στο 0-0 στο γήπεδο της Χρυσούπολης και δυσκόλεψε αρκετά τη θέση της εν όψει των τριών κρίσιμων αγωνιστικών που θα κρίνουν μετά το Πάσχα το ποια ομάδα θα είναι η 8η που θα πάρει το δρόμο προς τις τοπικές Ενώσεις. Ήταν ένα παιχνίδι που η ομάδα με κίνητρο, αγωνιστική ανωτερότητα και ποιότητα (Προσοτσάνη), αντιμετώπιζε την ελλιπέστατη Χρυσούπολη που εδώ και καιρό έχει υποβιβαστεί, αλλά παίζει κάθε ματς για την ιστορία της (και είναι μεγάλη), με τον προπονητή της να έχει ίσα-ίσα 12-13 παίκτες κάθε Κυριακή!

Η Προσοτσάνη αφού δεν κατάφερε να κάνει νωρίς το γκολ που θα της έδιωχνε το άγχος για τη συνέχεια, εγκλωβίστηκε στο α ‘ μέρος στην καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και παρότι είχε τον άνεμο με το  μέρος της, ουσιαστικά δεν απείλησε ποτέ με αξιώσεις την εστία του σταθερότατου Περπερή. Οι γηπεδούχοι στο ίδιο διάστημα ζήτημα να πέρασαν 1-2 φορές το κέντρο αλλά μεσοαμυντικά τα πήγαν περίφημα.

Υπό το φάσμα της…γκέλας, ο Κώστας Βακιρτζής έκανε πιο επιθετική την ομάδα του με την είσοδο του Σαμαρά στη θέση του Ράπτη, αλλά και πάλι η Προσοτσάνη άργησε να πάρει μπρος καθώς μετά το 75ο λεπτό, χρονικό σημείο στο οποίο οι καβαλιώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο, έγιναν όλες οι σπουδαίες φάσεις μπροστά στα καρέ του Νέστου.

Με κόντρα τον άνεμο, σ’ έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο και μ’ ένα διαιτητή που της αρνήθηκε εκτός των άλλων κι ένα καταφανέστατο πέναλτι προς τα τέλη του α’ μέρους, το 0-0 ήρθε κι «έδεσε», βάζοντας εκ νέου την Προσοτσάνη σε περιπέτειες, έχοντας ωστόσο τον 1ο και τελευταίο λόγο με τα δύο εκ των τριών παιχνιδιών να είναι στο «Γεώργιος Μακρής». Η συνέχεια στο θρίλερ θα δοθεί την τελευταία μέρα του Απριλίου ημέρα Σάββατο, καθώς η 32η αγωνιστική λόγω της Πρωτομαγιάς θα διεξαχθεί μία μέρα νωρίτερα.

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 17 Απρίλιος 2011 23:48)

«Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε»…5-1

Πριν καλά-καλά καθίσουν οι περίπου 150 φίλαθλοι στις κερκίδες του «Γεώργιος Μακρής» για να παρακολουθήσουν το ματς μεταξύ Προσοτσάνης και Κοσμίου, αυτό είχε τελειώσει! Μάλιστα κάποιοι που ήρθαν καθυστερημένα – εργάσιμη γαρ ημέρα – χάσανε τα τρία παρακαλώ γκολ από τα αποδυτήρια που σημείωσαν οι γηπεδούχοι, μιας και το σκορ στο 7ο λεπτό ήταν ήδη στα επίπεδα του 3-0. Εύκολα εκμαιεύει ο καθένας πόσο άνετη ήταν η επικράτηση των «κυανόλευκων» απέναντι στη συμπαθέστατη ομάδα της Ροδόπης, που ναι μεν έχει αποχαιρετήσει την κατηγορία από τα μισά του α’ γύρου, αλλά συνεχίζει μέχρι τέλους, εν αντιθέσει με κάποιες άλλες που μας κούνησαν μαντήλι με πρόσχημα τα οικονομικά προβλήματα.

Λένε, ότι το καλύτερο γιατρικό μετά μια ήττα και δη σε τοπικό ντέρμπι είναι η…νίκη και μάλιστα όσο το δυνατόν πιο σύντομα ώστε να ξεχαστεί το αρνητικό αποτέλεσμα. Ο αντίπαλος ήταν ο ιδανικός για την Προσοτσάνη και το ξεκίνημα ακόμα πιο σούπερ. Το 4-0 του ημιχρόνου έδωσε τη δυνατότητα στον Κώστα Βακιρτζή να ξεκουράσει παίκτες με βαρύ…ιστορικό και να χρησιμοποιήσει τρεις από τους νεαρούς του οι οποίοι θα αποτελέσουν όπως κι αν έχει το μέλλον της ομάδας, με την 11άδα του β’ μέρους να θυμίζει περισσότερο ομάδα νέων, με 7 ποδοσφαιριστές να είναι κάτω των 21 ετών!

Με πρωταγωνιστή τον Ουζούνη  (χατ τρικ) και άξιους συμπαραστάτες του τους Σαββίδη Π. Σάββα & Κιοσέογλου από ένα γκολ και μία ασσίστ έκαστος, αλλά και το Σαμαρά (δύο ασσίστ), η Προσοτσάνη έφτασε εύκολα στον αναμενόμενο θρίαμβο και πλέον έχοντας μπροστά της το παιχνίδι στη Χρυσούπολη την Κυριακή των Βαΐων, θέλει να κάνει το «δύο στα δύο» πριν το Πάσχα, ώστε η υπόθεση «παραμονή» να οριστικοποιηθεί κατά μεγάλο ποσοστό. Το Κόσμιο του Σάββα Αϊβάζη το πάλεψε όσο μπορούσε και σίγουρα αξίζουν συγχαρητήρια για μια ομάδα με περιορισμένο ρόστερ και λιγοστές παραστάσεις από πρωτάθλημα Δ’ Εθνικής. Πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Καλομπρατσίδη και ειδικά στο β’ μέρος είχε κι άλλες ευκαιρίες για να πανηγυρίσει, έμεινε όμως με την προσπάθεια!

Τελευταία Ενημέρωση (Πέμπτη, 14 Απρίλιος 2011 08:04)

Τέλος στο σερί με παράπονα…2-0

Από τις αρχές του Μάρτη η Προσοτσάνη «έτρεχε» ένα αήττητο σερί που της έδωσαν την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στο βαθμολογικό πίνακα, ωστόσο σήμερα στο μεγάλο διαδημοτικό ντέρμπι με την Πετρούσα γνώρισε την ήττα, μια ήττα που την έφερε μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού! Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με όλη της σημασία της λέξης, ανάμεσα σε δύο ομάδες που τις χώριζε μόλις ένας βαθμός πριν την έναρξή του και έχουν κοινό στόχο: την παραμονή. Οι 700 περίπου φίλαθλοι είδαν ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, με λιγοστές φάσεις, πολλά φάουλ, μπόλικα νεύρα με τους γηπεδούχους να αναδεικνύονται νικητές με δύο γκολ του Μπάτσιου στην επανάληψη, αφού φρόντισε στις καθυστερήσεις ο ρέφερι από την ΕΠΣ Μακεδονίας να αφήσει τους φιλοξενούμενους με παίκτη λιγότερο. Αν προσθέσει κανείς και τα συνεχόμενα δύσκολα ματς Κυριακή-Τετάρτη που είχε η Προσοτσάνη από τα τέλη του προηγούμενου μήνα, με δύο παρατάσεις σ’ αυτά του κυπέλλου, εύκολα κανείς βγάζει το συμπέρασμα πως στην επανάληψη το αριθμητικό μειονέκτημα και το γρήγορο γκολ της Πετρούσας έγειρε την πλάστιγγα του νικητή προς την πλευρά των «μαυραετών». Μετά την επίτευξη του 1-0 οι παίκτες του Κώστα Βακιρτζή προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά φάνηκαν χωρίς δυνάμεις και κυρίως χωρίς ανάπτυξη από τα άκρα που είναι το δυνατό τους σημείο. Ο δυνατός αέρας που ήταν σύμμαχος των γηπεδούχων και η άριστη μεσοαμυντική λειτουργία δεν επέτρεψαν στους «κυανόλευκους» να γίνουν ποτέ απειλητικοί προς τα καρέ του Μαδεμλή και 10 λεπτά πριν το φινάλε το 2ο προσωπικό γκολ του Μπάτσιου «έβαψε» το τοπικό ντέρμπι του δήμου Προσοτσάνη «μαυρόασπρο»!

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 10 Απρίλιος 2011 21:10)

Αποκλεισμός στο...παρά πέντε (4-3)

Πήγε στον Ακροπόταμο για το ματς της 1ηςαγωνιστικής του κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδας για να κάνει μια δυνατή προπόνηση εν όψει του μεγάλου τοπικού και σπουδαίου βαθμολογικού ντέρμπι με την Πετρούσα και της βγήκε σε…θρίλερ! Η Προσοτσάνη μπορεί να είχε σε δεύτερη μοίρα το σημερινό νοκ άουτ παιχνίδι με τους υποψήφιους πρωταθλητές Καβάλας, αλλά στην πορεία αποδείχθηκε ότι αυτή η ομάδα δε θέλει να χάνει αμαχητί, άσχετα να το τελικό 4-3 σε γενικές γραμμές και με όλο το «χιτσκοκικό» χαρακτήρα του ματς ήταν δίκαιο για τους γηπεδούχους. Ο Κώστας Βακιρτζής επέλεξε να ξεκινήσει με 7 παίκτες κάτω των 21 ετών και να δώσει ανάσες σε κάποιους, που είτε δεν ακολούθησαν καθόλου την αποστολή (Δημητριάδης, Ουζούνης, Στεργιάκος), είτε δε χρησιμοποιήθηκαν καθόλου (Κερασίδης), είτε έπαιξαν ως αλλαγή σταδιακά από το 2ο ημίχρονο και μετά (Ράπτης, Φερφέρης, Καλαϊτζής) και βοήθησαν τα μέγιστα ώστε το ματς να γίνει γκραν γκινιόλ μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι από την Κομοτηνή.

Στο 51ο λεπτό και με το σκορ να βρίσκεται στα επίπεδα του 2-0, όλα έδειχναν πως οι «κιτρινόμαυροι» θα έπαιρναν μια πανάξια νίκη-πρόκριση, έχοντας μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο επικρατήσει κατά κράτος των αντιπάλων τους, που στις περισσότερες μονομαχίες ήταν ωσεί παρόντες!

Κάπου εκεί χτύπησε το «καμπανάκι» της αφύπνισης και με μπροστάρη το Σαμαρά που σημείωσε 2 γκολ κι έφερε το ματς στα ίσια για τα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας, η Προσοτσάνη οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί αν και βρέθηκε πάλι νωρίς-νωρίς να κυνηγάει το σκορ, βρήκε τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα να ισοφαρίσει εκ νέου με τον Πατένταλη, μια όμως ολιγωρία του Πιτσακτσή 5 λεπτά πριν το φινάλε δεν επέτρεψε να δούμε…πέναλτι κι έτσι η πρόκριση πήγε στους καβαλιώτες, παρουσία περίπου 250 φιλάθλων και κάτω από έναν άκρως χειμωνιάτικο καιρικό σκηνικό με ψιλόβροχο και κρύο εν μέσω της Άνοιξης!

Τελευταία Ενημέρωση (Πέμπτη, 07 Απρίλιος 2011 02:05)