ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΚΥΡΓΙΑ 2:2

Φθινοπωρινινή…ισοπαλία!
Με τη μηχανή αναζήτησης της google να μας θυμίζει ότι σήμερα (σ.σ. χθες) ήταν η φθινοπωρινή ισημερία ε, αυτό το 2:2 που δεν το συναντάς και συχνά μεταξύ Προσοτσάνης και Κυργίων ανεξαρτήτου έδρας (σ.σ. μόλις το 4ο «Χ» σε σύνολο 23 αγώνων από το 1990) ταιριάζει «γάντι» με τον τίτλο του κειμένου.
Παρουσία περίπου 200 φιλάθλων στο «Γεώργιος Μακρής» η απόλυτη κυρίαρχος στο α’ μέρος Προσοτσάνη του Γιώργου Λάλα πήγε με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα στην ανάπαυλα, με τους «κιτρινόμαυρους» του Χρήστου Ζεκερίδη ν’ αλλάζουν εντελώς πρόσωπο στο β’ 45άλεπτο και για λίγα δευτερόλεπτα να μη φεύγουν για 1η φορά από τούτο το γήπεδο με το τρίποντο.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ από τα 11 μέτρα (1:0 37’ Φερφέρης), θα μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν το 2:0 στην τεράστια ευκαιρία του 41ου λεπτού με το Γουνατίδη, για να φέρουν «τούμπα» το ματς οι φιλοξενούμενοι με τα γκολ των Μουρατίδη (1:1 52’) κι αυτό με πέναλτι, αλλά και του Τουμαντζίδη (1:2 81’). Κι ενώ όλα έδειχναν «σούπερ διπλό με ανατροπή» ήρθε ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής σήμερα κι όχι μόνο, ο Αστερίου, για να φέρει την απόλυτη ισορροπία (2:2 92’).
Η Προσοτσάνη κρατάει σίγουρα το αήττητο μαζί με την κορυφή, αν και είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για τέτοια, όπως και τα Κύργια, τα οποία επιπροσθέτως δείχνουν φέτος ν’ αλλάζουν επίπεδο και να μην αποτελούν ασανσέρ μεταξύ Α’ και Β’ ΕΠΣΔ όπως τα προηγούμενα χρόνια.
Λεπτό προς λεπτό:
2’. Φάουλ που κέρδισε ο ίδιος ο Μουρατίδης εκατοστά από τη γραμμή της περιοχής, εκτελεσμένο χαμηλά διώχνει εκτός περιοχής ο Σαμουλαδάς.
7’. Μακρινό συρτό σουτ έπειτα από ατομική ενέργεια του Γουνατίδη καταλήγει στην αγκαλιά του Καγγελίδη.
15’. Κλέψιμο του Κοκλίδη και σουτ στον κεντρικό άξονα ίδια η κατάληξη.
17’. Κάθετη του Αντωνιάδη, ο Τσακμακίδης αποφεύγοντας τον Ζαπουνίδη σεντράρει παράλληλα και δυνατά, δυσκολεύοντας στην τελική προσπάθεια τον Πετρόπουλο που πλασάρει με το δεξί έξω.
36’ εξαιρετική ατομική ενέργεια του Τσακμακίδη, ο οποίος αποφεύγει Άντζα και Ζαπουνίδη, ο τελευταίος μπαίνοντας στην περιοχή τον γκρεμίζει…πέναλτι.
37’ 1:0. Εκτελεί ο Φερφέρης ξεγελώντας τον Καγγελίδη κι ανοίγει το σκορ.
41’. Διαγώνια σέντρα του Πετρόπουλου με αποδέκτη το Γουνατίδη, που μένει αφύλακτος, στοπάρει με την άνεσή του αλλά το πλασέ στην έξοδο του Καγγελίδη φεύγει ελάχιστα εκατοστά δίπλα στο δεξί δοκάρι άουτ.
48’. Κόρνερ το 1ο στην επανάληψη από τον Πετρόπουλο, η αδύναμη κεφαλιά του Αστερίου καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα των Κυργίων.
51’. Ατομική ενέργεια του Μουρατίδη που σεντράρει κι ο Αθανασιάδης Δημ. στην κίνηση βρίσκει την μπάλα με το χέρι…πέναλτι.
52’ 1:1. Την εσχάτη των ποινών αναλαμβάνει ο ίδιος ο παθών και παρά τη σωστή γωνία που επέλεξε ο Σαμουλαδάς η ισοφάριση είναι γεγονός.
53’. Άμεσα θέλει η Προσοτσάνη να ξαναμπεί μπροστά στο σκορ, όταν ο κορυφαίος όλων Τσακμακίδης κλέβει στο κέντρο και συνδυάζεται με το Γουνατίδη, που παίρνει και πάλι σε καλό σημείο την μπάλα, όμως το δεξί συρτό σουτ δεν ανησυχεί παραπάνω τον Καγγελίδη που μπλοκάρει σταθερά.
55’. Βαθιά μπαλιά ακριβείας του Αστερίου ο Κοκλίδης αρκετά πλάγια στην περιοχή σουτάρει για να κοντραριστεί η μπάλα στο Ζαπουνίδη κι ο Καγγελίδης να την περιμένει χωρίς πολλή δύναμη στην αγκαλιά του.
57’. Μακρινό φάουλ του Πετρόπουλου, δύσκολη εκτός ισορροπίας κεφαλιά του Κοκλίδη ένα μέτρο εκτός εστίας.
61’. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, όταν έπειτα από τη επιτόπια κοφτή ντρίπλα του Τουμαντζίδη στο πέναλτι, ο Γρηγοριάδης σε κενή εστία από πλάγια θέση πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
81’ 1:2. Φτηνό λάθος στο ημικύκλιο του κέντρου με το Χαρίσκο να «τσιμπάει» την μπάλα και τον Τουμαντζίδη να ξεχύνεται απέναντι στο Σαμουλαδά που βγαίνει εκτός περιοχής, αλλά δεν μπορεί ν’ αποτρέψει το γκολ.
91’. Σέντρα ξυράφι του Κερασίδη ο Παπαμιχαήλ αντί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα τη στέλνει αργά βασανιστικά με το στήθος εκατοστά δίπλα στο δοκάρι άουτ.
92’ 2:2. Γέμισμα του Πετρόπουλου από το κέντρο, κεφαλιά πάσα του Φερφέρη ο Καγγελίδης δεν υπολογίζει σωστά κι ο Αστερίου σε κενή από τερματοφύλακα εστία χαρίζει το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.
Διαιτητής: Γεωργιτσόπουλος Γιώργος.
Α’ Βοηθός: Σαπανίδης Παναγιώτης.
Β’ Βοηθός: Μαυρομελίδης Αντώνης, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Σαμουλαδάς, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Αντωνιάδης (67’ – 13. Κερασίδης), 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Πετρόπουλος, 8. Καρακάσης (λ.τρ. 62’ – 16. Μωυσίδης), 9. Κοκλίδης (84’ – 12. Σαμαράς), 10. Τσακμακίδης & 11. Γουνατίδης.
ΚΥΡΓΙΑ (Χρήστος Ζεκερίδης): 1. Καγγελίδης, 2. Τσοχαταρίδης, 3. Πιστικός (77’ – 17. Τάτσιος), 4. Άντζας, 5. Ζαπουνίδης, 6. Στεργιανός, 7. Τουμαντζίδης (85’ – 13. Τανίδης), 8. Δεληκωστίδης, 9. Χαρίσκος, 10. Μουρατίδης & 11. Γρηγοριάδης.
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr
Επόμενη αγωνιστική (4η) το Σάββατο 29-09-2018 και ώρα 4:30μ.μ.
ΡΕΠΟ: Δοξάτο.

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 23 Σεπτέμβριος 2018 11:44)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΔΟΞΑΤΟ 3:0

Ντεμπούτο με γκολ & προσπέραση!
Ετεροχρονισμένη πρεμιέρα χθες με τη…2η αγωνιστική στην Α’ ΕΠΣ Δράμας και η Προσοτσάνη παρουσία περίπου 150 φιλάθλων στο «Γεώργιος Μακρής» και κάτω από άκρως καλοκαιρινές συνθήκες επικράτησε με σκορ 3:0 του Δοξάτου, με όλα τα γκολ των «ροχιμπλάνκος» να σημειώνονται στο β’ ημίχρονο.
Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Λάλα μπήκαν πολύ δυνατά μετά το 1ο σφύριγμα του άρχοντα της αναμέτρησης και θα μπορούσαν ν’ ανοίξουν το σκορ αν ο Νίκος Κοκλίδης δε σημάδευε τη ρίζα της αριστερής δοκού (12’) και στο ριμπάουντ ο Γρηγόρης Μωυσίδης πλάσαρε εύστοχα από κοντά με τον ΚΚ να σώζει ενστικτωδώς τους Φιλίππους.
Μετά το 20’ ο ρυθμός κάπως κόπασε και είναι απολύτως φυσιολογικό μιας και ήταν το 1ο επίσημο ματς της χρονιά, ωστόσο στο 10λεπτο της επανάληψης ο Θεόφιλος Γουνατίδης φρόντισε στο ντεμπούτο του ν’ ανοίξει το σκορ κι όλα να πάρουν το…δρόμο τους (1:0 στο 55’).
Μπορεί η Προσοτσάνη να έμεινε με παίκτη λιγότερο στη μία ώρα παιχνιδιού λόγω της αποβολής του αρχηγού της Δημήτρη Ρούσσου, με την αριθμητική ισορροπία πάντως να αποκαθίσταται άμεσα όταν κι ο ΤΕ του Δοξάτου τον ακολούθησε 7’ αργότερα για το πρόωρο ντουζάκι, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν το πολύ καλό για το φινάλε: ο Λευτέρης Κερασίδης μόλις 85’’ αφότου πάτησε χορτάρι ξεπέρασε στα επίσημα γκολ στην ιστορία της Προσοτσάνης το Γιάννη Σαμαρά (2:0 στο 82’) και ο Κώστας Αντωνιάδης που είχε δώσει την ασσίστ για το 1ο γκολ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα (3:0 στο 85’) βρίσκοντας κι αυτός με τη σειρά του δίχτυα στο 1ο του ματς με τον αετό στο στήθος.
Το Δοξάτο του ΓΟ εμφανώς ανανεωμένο δεν μπήκε ποτέ στο «πετσί» του ματς και προσπάθησε μόνο αμυντικά να σταθεί απέναντι στους γηπεδούχους, καταφέρνοντάς το καλά μέχρι και το χρονικό σημείο που δέχτηκε το γκολ. Έπειτα κατέρρευσε, ενώ κι επιθετικά δεν απείλησε τα καρέ του Γιάννη Σαμουλαδά επ’ ουδενί.
7’ καλοτραβηγμένο φάουλ του Ρούσσου ο Παπαμιχαήλ μένει αφύλακτος αλλά η κεφαλιά του φεύγει έξω.
12’ κάθετη εφόρμηση του Κοκλίδη που με την μπάλα στα πόδια αποφεύγει τρεις αντιπάλους, διαγώνιο συρτό σουτ στη ρίζα της αριστερής δοκού, ριμπάουντ και πλασέ του Μωυσίδη, πάνω στη γραμμή σώζει ο τερματοφύλακας του Δοξάτου.
25’ αυτή τη φορά εκτελεστής στο φάουλ ο Πετρόπουλος, επιχειρεί το βολ πλανέ στο β’ δοκάρι ο Αστερίου, δεν πιάνει την μπάλα όπως θα ήθελε κι αυτή καταλήγει εκτός.
42’ κόρνερ από δεξιά με το Ρούσσο, η αεροπορία της Προσοτσάνης ουσιαστικά μπερδεύεται, βρίσκει λίγο την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή ο Αστερίου και τη στέλνει παράλληλα άουτ.
45’ απ’ ευθείας σουτ φάουλ του Ρούσσου από τα 25 μέτρα στο πάνω μέρος των διχτύων, στην τελευταία καλή στιγμή στο α’ ημίχρονο, όλες για τους «ροχιμπλάνκος».
55’ 1:0. Κάτω από το χώρο του κέντρου Αντωνιάδης και Μωυσίδης παίζουν εξαιρετικά το «ένα-δύο» ο 1ος πριν μπει από δεξιά στην περιοχή σεντράρει βάζοντας δύσκολα στην άμυνα του Δοξάτου, όχι όμως και στο συμπαίκτη του Γουνατίδη, που με τη μία σουτάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου ν’ αντιδράσει ΚΚ.
60’ αποβολή του Ρούσσου με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα.
61’ γρήγορα ξεδιπλώνεται στην αντεπίθεση η Προσοτσάνη με τους Πετρόπουλο-Τσακμακίδη-Μωυσίδη να φτάνουν την μπάλα με τρεις πάσες από το κέντρο στη μεγάλη περιοχή, κοντρόλ και πλασέ με τη μία του Γουνατίδη σώζει δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των Φιλίππων.
67’ 2η κίτρινη=κόκκινη για τον ΤΕ του Δοξάτου.
82’ 2:0. Κλέψιμο του Καρακάση στο ημικύκλιο του κέντρου, κουβαλώντας την μπάλα έφτασε μέχρι τα όρια της περιοχής έχοντας δεξιά του το Φερφέρη κι αριστερά του τον Κερασίδη, προτιμάει την πάσα στο 2ο και με υποδειγματικό πλασέ σημειώνει το υπ’ αριθμό 198 προσωπικό του γκολ με τη φανέλα της Προσοτσάνης.
85’ 3:0. Ο Καρακάσης και πάλι κλέβει μια απρόσεκτη μπαλιά των φιλοξενούμενων στο χώρο του κέντρου, ο Κερασίδης στο κενό χώρο βγάζει σε θέση τετ α τετ τον αεικίνητο Αντωνιάδη, που μπορεί σε 1ο χρόνο να νικιέται από τον τερματοφύλακα, ωστόσο παίρνοντας το ριμπάουντ κι από πλάγια θέση σε κενή εστία σκοράρει κι αυτός στο ντεμπούτο του.
86’ μακρινό σουτ του ΚΜ κάνει βήματα προς τα πίσω ο Σαμουλαδάς και παραχωρεί το κόρνερ.
88’ νέα κόντρα επίθεση της Προσοτσάνης με το Φερφέρη να βγάζει στον κενό χώρο τον Πετρόπουλο που θέλησε από μακριά να «κρεμάσει» τον ΚΚ, αλλά η μπάλα βγήκε άουτ.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Σαμουλαδάς, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Αντωνιάδης, 4. Αθανασιάδης Δ., 5. Αστερίου, 6. Μωυσίδης (66’ – 18. Φερφέρης), 7. Πετρόπουλος, 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης (83’ – 17. Τσακμακίδης Άρ.), 10. Τσακμακίδης Κ. (81’ – 13. Κερασίδης) & 11. Γουνατίδης (77’ – 16. Καρακάσης).
ΡΕΠΟ: Αμπελόκηποι.
Επόμενη αγωνιστική (3η) το Σάββατο 22-09-2018 και ώρα 5:15μ.μ.