ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

ΣΙΤΑΓΡΟΙ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 0:3

Άλμα για τον ημιτελικό!

Το 1ο από τα τέσσερα βήματα που χρειάζεται για να κλείσει θέση για 3η στη σειρά σεζόν στον τελικό έκανε η Προσοτσάνη, καθώς επικράτησε με σκορ 3:0 της Δόξας μέσα στους Σιταγρούς, σ’ έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο και κάτω από ένα συνεχές ψιλόβροχο.

Όλη η ιστορία του 1ου προημιτελικού γράφτηκε σε διάστημα τριών λεπτών από το 12’ έως το 14’ με τον Αντωνιάδη να σκοράρει το «παρθενικό» του γκολ με τον αετό στο στήθος (0:1 στο 12’) στο θεσμό, το φίλο και συγχωριανό του Κοκοτσάκη ν’ αποτυγχάνει να νικήσει στο τετ α τετ τον Αβραάμ (σ.σ. στο 13’) και στην αντεπίθεση ο άνθρωπος που ξέρει καλύτερα από τον καθένα να βάζει την μπάλα στα δίχτυα για τους «ροχιμπλάνκος» Τσακμακίδης να μη λαθεύει απέναντι στον τερματοφύλακα των Σιταγρών (0:2 στο 14’).

Όπως ήταν λογικό ο παίκτες του Γιώργου Λάλα «κάθισαν» πάνω στο σκορ ασφαλείας, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν 2-3 καλές στιγμές οι οποίες όμως δεν ήταν ικανές να τους ξαναβάλουν στη διεκδίκηση κάτι καλύτερου ενόψει της ρεβάνς σε δύο εβδομάδες στο «Γεώργιος Μακρής».

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμα περισσότερο με τον αγωνιστικό χώρο να μετατρέπεται σε πολλά σημεία σε βούρκο, με μόνο αξιοσημείωτο το γκολ με πέναλτι του MVP Ρούσσου (0:3 στο 70’) που έμελε να μείνει μέχρι και το φινάλε.

Λεπτό προς λεπτό:

8’. Σουτ του Καρακάση λίγο πάνω από το οριζόντιο.

ΓΚΟΛ 0:1 στο 12’. Εκτέλεση φάουλ του Ρούσσου η άμυνα βγάζει όχι όμως μακριά, ο ίδιος παίκτης από 20 μέτρα επιχειρεί σκαστό σουτ που δυσκολεύει τον Ιωαννίδη, αποκρούει μεν χάνει δε την μπάλα κι ο Αντωνιάδης που καιροφυλακτούσε πρόλαβε τους πάντες και με προβολή στην κενή εστία ανοίγει το σκορ.

13’. Άμεσα θέλουν ν’ απαντήσουν οι Σιταγροί, όταν ο Κοκοτσάκης από την μπαλιά του Τρελλόπουλου βρέθηκε από πλάγια θέση σε θέση βολής, ωστόσο το πλασέ του μπλόκαρε ο Αβραάμ.

ΓΚΟΛ 0:2 στο 14’. Γρήγορο το βολέ του Αβραάμ για τον Καρακάση που πετάει στον κενό χώρο, βρίσκοντας στην κίνηση τον Κ. Τσακμακίδη, πλασέ κάτω από το σώμα του εξελθόντα Ιωαννίδη στα δίχτυα.

19’. Σουτ-φάουλ του Κ. Τσακμακίδη δίπλα στα δοκάρια άουτ.

21’. Μακρινό σουτ του Μελικίδη μπλοκάρει ο Αβραάμ στη δεξιά του γωνία.

25’. Ένα-δύο Καρακάση και Κ. Τσακμακίδη, ο σκόρερ του 2ου γκολ πλασάρει εκτός.

29’. Δύσκολο γύρισμα του Κοκοτσάκη πίσω από το σημείο του πέναλτι ο Γιάντσογλου πέφτοντας επιχειρεί το πλασέ και πάλι ο Αβραάμ στη σωστή θέση κρατάει το «0».

30’. Σουτ-φάουλ του Μελικίδη ελαφρώς αριστερά από το κεντρικό άξονα μόλις άουτ.

57’. Διαγώνια πάσα του Μελικίδη, αδύναμο όμως το τελείωμα του Αφετουλίδη δεν ανησυχεί τον τερματοφύλακα της Προσοτσάνης.

65’. Με πείσμα ο Καρακάσης κερδίζει την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και πασάρει στον Κ. Τσακμακίδη, που σουτάρει με το εξωτερικό φάλτσο στα χέρια του Ιωαννίδη.

ΓΚΟΛ 0:3 στο 70’. Και πάλι ο Καρακάσης κερδίζει από τα πλάγια και κερδίζει την μπάλα η οποία στη συνέχεια σταματάει στο δεξί χέρι του Παρασκευαΐδη, πέναλτι το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Ρούσσος ξεγελώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

81’. Συνδυασμός Κοκλίδη και Καρακάση, μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για το Ρούσσο που πλασάρει εν κινήσει κι ο Ιωαννίδης με το σώμα σώζει την ομάδα του.

93’. Αδύναμο πλασέ του Παπαμιχαήλ στα χέρια του νεαρού τερματοφύλακα των Σιταγρών.

Διαιτητής: Γκαϊτατζής Δημήτρης.

Α’ Βοηθός: Παντούδης Βασίλης.

Β’ Βοηθός: Χατζηνάκος Γιώργος, της ΕΠΣ Δράμας.

ΣΙΤΑΓΡΟΙ: 1. Ιωαννίδης, 2. Τσιχλακίδης, 3. Κωνσταντινίδης, 4. Τουνγκελίδης, 5. Παρασκευαΐδης, 6. Μελικίδης, 7. Αφεντουλίδης (73’ – 12. Τοσούνογλου), 8. Τσαρτσιταλίδης, 9. Κοκοτσάκης (87’ – 14. Μπουγιουκλής), 10. Τρελλόπουλος & 11. Γιάντσογλου (83’ – 13. Ιωσηφίδης).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Τσακμακίδης Άρ., 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης (87’ – 17. Μπολλγκούρι), 7. Καρακάσης, 8. Ρούσσος, 9. Αντωνιάδης (80’ – 16. Σαραφίδης), 10. Τσακμακίδης Κ. (71’ – 13. Κωφίδης) & 11. Γουνατίδης (61’ – 14. Κοκλίδης)

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα των 1ων αγώνων:
  1. Σιταγροί-Προσοτσάνη 0:3
  2. Πετρούσα-Πανδραμαϊκός 0:2
  3. Χωριστή-Βώλακας 1:1
  4. Νέα Αμισός-Αμπελόκηποι 2:0
  • Οι επαναληπτικοί έχουν οριστεί για την Τετάρτη 06-02-2019 και ώρα 3μ.μ.
Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr

Τελευταία Ενημέρωση (Πέμπτη, 24 Ιανουάριος 2019 13:14)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΣΙΤΑΓΡΟΙ 2:0

Με το μυαλό και στον προημιτελικό!
Το ποδόσφαιρο είναι ίσως από τα πιο απλά ομαδικά αθλήματα κι αν μια ομάδα κάνει τα βασικά κατά 99% θα πάρει και το θετικό αποτέλεσμα ανεξαρτήτου αντιπάλου. Στο 1ο επίσημο ματς για το 2019 η Προσοτσάνη υποδεχόμενη την εκ των ουραγών Δόξα Σιταγρών, έπαιξε τόσο όσο για να νικήσει, εφαρμόζοντας κατά γράμμα όλα όσα ζήτησε ο 53άχρονος τεχνικός της: πίεση ψηλά για να αναγκάσει τους αντιπάλους στο εύκολο λάθος, δημιουργία ευκαιριών με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι από πλευράς Κερασίδη στο 25’ (σ.σ. απέκρουσε ο Ιωαννίδης) και φυσικά ένα τουλάχιστον γκολ για ν’ αναγκάσει τους φιλοξενούμενους να βγουν από το χώρο άμυνάς τους. Απ’ όλα τα παραπάνω το μόνο που άργησε ήταν η πεμπτουσία του ποδοσφαίρου, με τον Κώστα Τσακμακίδη να σκοράρει σε καίριο αν μη τι άλλο χρονικό σημείο (1:0 στο 44’), για να έρθει με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης ο μέχρι το περασμένο καλοκαίρι «μαυραετός» Θεόφιλος Γουνατίδης (2:0 στο 49’) να δώσει νωρίς-νωρίς τέλος στη σεμνή τελετή.
Αυτά όσον αφορά στο επιθετικό κομμάτι των γηπεδούχων, μιας και στο ανασταλτικό πήραν κι εκεί «δέκα με τόνο» καθώς ουσιαστικά δεν άφησαν τους παίκτες των Σιταγρών να πατήσουν την περιοχή του Γιάννη Αβραάμ, με τους φιλοξενούμενους ν’ απειλούν δις σε όλο το 90λεπτο εκτός του «κουτιού». Με το Στέλιο Φερφέρη να ξεκινάει για 1η φορά στη βασική 11άδα μετά από ακριβώς 98 μέρες και δη από το εκτός έδρας ντέρμπι μέσα στον Πανδραμαϊκό ένεκα του τραυματισμού του, οι γηπεδούχοι κράτησαν το δίκαιο προβάδισμά τους χωρίς να ιδρώσουν μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δίνουν εκ νέου ραντεβού για τον 1ο προημιτελικό του κυπέλλου την προσεχή Τετάρτη, αυτή τη φορά στην έδρα των Σιταγρών.
5’. Κούρσα με την μπάλα στα πόδια του Δ. Αθανασιάδη που περνώντας τρεις αντιπάλους πασάρει στο κατάλληλο σημείο και χρόνο με το δυνατό πλασέ του Κερασίδη να φεύγει δίπλα στο αριστερό δοκάρι.
6’. Αδύναμο πλασέ του Τρελλόπουλου από το ημικύκλιο η μπάλα πάει στη γωνία εκεί όπου ο Αβραάμ δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει σταθερά.
16’. Βαθιά μπαλιά του Φερφέρη στην πλάτη της άμυνας για το Γουνατίδη που φτάνει απέναντι στον Ιωαννίδη, ο νεαρός τερματοφύλακας σώζει με το πόδι, σε κενή εστία δύσκολο υπό πίεση πλασέ του ‘Αρ. Τσακμακίδη πάνω από τα δοκάρια.
25’. Μισό λεπτό νωρίτερα ο τερματοφύλακας των Σιταγρών έχοντας ανατρέψει το Ρούσσο υποπίπτει σε πέναλτι, όμως…διορθώνει το λάθος του κι επιλέγοντας τη σωστή γωνία αποσοβεί το γκολ στην εκτέλεση του Κερασίδη.
38’. Ο Κερασίδης συνδυάζεται με τον Κ. Τσακμακίδη, ο τελευταίος από πλάγια θέση σουτάρει με το δεξί στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
ΓΚΟΛ 1:0 στο 44’. Αυτή τη φορά ο 1ος σκόρερ των «ροχιμπλάνκος» σημαδεύει σωστά, ολοκληρώνοντας με σουτ στην κλειστή γωνία το ένα-δύο μεταξύ Δ. Αθανασιάδη & Κερασίδη, στέλνοντας την ομάδα του προηγούμενη στο σκορ για τη 15άλεπτη ανάπαυλα.
ΓΚΟΛ 2:0 στο 49’. 1ο κόρνερ στην επανάληψη με το Ρούσσο πλασαριστά να βρίσκει τον Κερασίδη που σηκώνει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής κι ο Γουνατίδης προλαβαίνοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα στέλνει με το κεφάλι την μπάλα στο βάθος της εστίας.
87’. Οι δύο σκόρερ συνδυάζοντας στην κόντρα επίθεση, αλλά το δυνατό διαγώνιο σουτ του Κ. Τσακμακίδη βγάζει με το πόδι ο νεαρός τερματοφύλακας της Δόξας.
88’. Στην τελευταία καλή στιγμή στο ματς ο Μελικίδης εκτελεί φάουλ από 30 μέτρα αναγκάζοντας τον Αβραάμ στην απόκρουση του αγώνα, στέλνοντας με τα δύο χέρια την μπάλα κάτω από το «παραθυράκι» του σε κόρνερ.
Διαιτητής: Αχθοφορίδης Νίκος.
Α’ Βοηθός: Νικολαΐδου Φώφη.
Β’ Βοηθός: Δημόπουλος Κώστας, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ (70’ – 13. Κωφίδης), 3. Άρ. Τσακμακίδης, 4. Δ. Αθανασιάδης, 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης (81’ – 18. Αντωνιάδης), 7. Καρακάσης, 8. Ρούσσος, 9. Κερασίδης (76’ – 12. Σαμαράς), 10. Κ. Τσακμακίδης & 11. Γουνατίδης.
ΣΙΤΑΓΡΟΙ: 1. Ιωαννίδης, 2. Τσιχλακίδης (63’ – 13. Γιάντσογλου), 3. Κ. Μουζακίτης (89’ – 16. Τοσούνογλου), 4. Τουνγκελίδης, 5. Δημητριάδης, 6. Παρασκευαΐδης, 7. Αφεντουλίδης (73’ – 12. Κωνσταντινίδης), 8. Τσαρτσιταλίδης (89’ – 18. Ιωσηφίδης), 9. Κοκοτσάκης, 10. Τρελλόπουλος & 11. Μελικίδης.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
1. Νέα Αμισός-Καλή Βρύση 0:1
2. Καλαμώνας-Πανδραμαϊκός (αναβολή λόγω πένθους)
3. Προσοτσάνη-Σιταγροί 2:0
4. Κύργια-Χωριστή 2:1
5. Δουμπέσας-Αμπελόκηποι 4:6
6. Δοξάτο-Πετρούσα 0:2
7. Ξηροπόταμος-Φωτολίβος 1:0
ΡΕΠΟ: Βώλακας.
Επόμενη αγωνιστική (15η) το Σάββατο 26-01-2019 και ώρα 3:15μ.μ.
ΡΕΠΟ: Καλή Βρύση.

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 20 Ιανουάριος 2019 17:49)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΔΟΥΜΠΕΣΑΣ 5:1

1η και καλύτερη με 5η στους «8»…
…πέρασε από τον όμιλο του «θανάτου» η Προσοτσάνη, η οποία με πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στο β’ ημίχρονο μετέτρεψε το ισχνό 2:1 του α’ 45αλέπτου σε θρίαμβο πρόκρισης επί του Δουμπέσα με το τελικό 5:1 να κρίνεται απόλυτα δίκαιο.
Νωχελικά μπήκε στο ματς η ομάδα του Γιώργου Λάλα αν και οι παίκτες του γνώριζαν ότι μόνο με νίκη εξασφάλιζαν την παρουσία τους στους «8» και παρότι την 1η φορά που πάτησε την περιοχή των «μαυραετών» άνοιξε το σκορ (1:0 στο 14’ πέναλτι Ρούσσος), οι τελικές προσπάθειες που επακολουθήσαν θύμισαν περισσότερο χαλαρή προπόνηση παρά…τελικό μέχρι τον…επόμενο τελικό!
Η ισοφάριση (1:1 στο 37’ με φάουλ ο Χριστοφορίδης) από πλευράς των εξαιρετικών «μωρών» του Λεωνίδα Βογιατζόγλου, χωρίς ωστόσο να ‘χουν μπει στα καρέ του Αβραάμ αφύπνισε τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν έτοιμη απάντηση πριν το ημίχρονο με το 2ο καθαρό πέναλτι (2:1 στο 42’ ο Κ. Τσακμακίδης).
Στο β’ μέρος ο τεχνικός των φιλοξενούμενων προχώρησε σε τρεις ταυτόχρονες αλλαγές τονώνοντας την επιθετική του γραμμή, αλλά η Προσοτσάνη δεν ήταν διατεθειμένη για…δώρα μέρες που είναι. Με πίεση ψηλά ανάγκασε σε πολλά λάθη τους παίκτες του Δουμπέσα και μέχρι τα μισά του β’ ημιχρόνου όλα είχαν κριθεί με τα δύο γκολ του Κοκλίδη (3:1 στο 51’ & 5:1 στο 68’) κι ενδιάμεσα του MVP γι άλλη μια αγωνιστική Καρακάση (4:1 στο 53’). Το σκορ ασφαλείας έδωσε την ευκαιρία στο Γιώργο Λάλα να ρίξει στο ματς σταδιακά και παιδιά που δεν είχα πολύ χρόνο συμμετοχής μέχρι σήμερα για διάφορους λόγους (Μωυσίδης-Παυλίδης-Μπολλγκούρι) κι όλοι τους πήγαν περίφημα, γεγονός που μόνο ικανοποίηση γεμίζει τον 52άχρονο τεχνικό των «ροχιμπλάνκος» ενόψει της συνέχειας σε διπλό ταμπλό όπως συνηθίζει να πράττει η Προσοτσάνη χρόνια τώρα.
ΓΚΟΛ 1:0 στο 14’. Ανατροπή του Γουνατίδη πριν πλασάρει τον τερματοφύλακα από το Σπυριδωνίδη, ο Ρούσσος ξεγελάει τον Μπεζυρτζή ανοίγοντας το σκορ.
20’. Σουτ του Κερασίδη χαμηλά στη γωνία του ο τερματοφύλακας του Δουμπέσα διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.
21’. Από την μπαλιά του Ρούσσου ο Κ. Τσακμακίδης αποφεύγει το Γρόχτσιο, ωστόσο με τα πόδια πάλι σε ετοιμότητα ο Μπεζυρτζής αποσοβεί το βέβαιο γκολ πάνω στη γραμμή.
23’. Σέντρα του Κοκλίδη βρίσκει αμαρκάριστο αλλά χωρίς καλή ισορροπία σώματος τον Κερασίδη που επιχειρεί την άστοχη από κοντά κεφαλιά.
31’. Ένα-δύο Κ. Τσακμακίδη και Δ. Αθανασιάδη, σουτ του τελευταίου από καλή θέση άουτ.
32’. Σειρά να συνδυαστούν οι Αφοί Τσακμακίδη, ο φορ της Προσοτσάνης φτάνει απέναντι στον Μπεζυρτζή και κάνοντας το κάτι παραπάνω χάνει την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του.
34’. Κλέψιμο ψηλά του Αστερίου και πλασαριστό σουτ από 25 μέτρα μόλις άουτ.
ΓΚΟΛ 1:1 στο 36’. Φάουλ 5 περίπου μέτρα ελαφρώς αριστερά από τον κεντρικό άξονα κέρδισε ο Χριστοφορίδης, ο ίδιος πηγαίνει στην εκτέλεση και βλέποντας την κίνηση του Αβραάμ πίσω από το τείχος στέλνει την μπάλα στη γωνία ευθύνης του ισοφαρίζοντας για τους «μαυραετούς».
ΓΚΟΛ 2:1 στο 42’. Καθαρή ανατροπή από πίσω του Κ. Τσακμακίδη από τον Καπουσούζη, ο 1ος σκόρερ των «ροχιμπλάνκος» νικάει από τα 11 μέτρα το νεαρό τερματοφύλακα του Δουμπέσα, βάζοντας ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του.
45’. Κοντινή πάσα του Κερασίδη, στο ύψος του πέναλτι με τη μία δυνατό σουτ του Κοκλίδη κοντράρει σε πόδι αμυνόμενου και η μπάλα φεύγει κόρνερ.
45’+1’. Στο κόρνερ από αριστερά ο Ρούσσος, κεφαλιά του ξεμαρκάριστου Γουνατίδη μόλις άουτ.
50’. Μπαλιά του Σέγκου για το Μαραγκουδάκη που αποφεύγει Δ. Αθανασιάδη και Κωφίδη, συρτό σουτ μόλις άουτ.
ΓΚΟΛ 3:1 στο 51’. Στην κόντρα επίθεση οι γηπεδούχοι βάζουν θεμέλια πρόκρισης όταν ο Κ. Τσακμακίδης βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Κοκλίδη, με κοφτή ντρίπλα αποφεύγει δύο αντιπάλους κι από κοντά στην κλειστή γωνία εκτελεί τον ανήμπορο ν’ αντιδράσει Μπεζυρτζή.
ΓΚΟΛ 4:1 στο 53’. Ο εξαιρετικός σ’ ένα ακόμα ματς Καρακάσης κλέβει κάτω από το κέντρο, συνδυάζεται με τον Κ. Τσακμακίδη, μένει όρθιος παρά τα μαρκαρίσματα μέσα στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πλασάρει από πάνω τον εξελθόντα τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.
57’. Κάθετη μπαλιά στον κενό χώρο του Καπουσούζη, ο σκόρερ των «μαυραετών» νικιέται στο τετ α τετ με τον Αβραάμ.
ΓΚΟΛ 5:1 στο 68’. Από την σκαφτή πάσα του Γουνατίδη ο Κοκλίδης με ιδανικό «τσίμπημα» περνάει την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.
71’. Σουτ φάουλ του Ρούσσου στα χέρια του Μπεζυρτζή.
75’. Πάσα πάρε-βάλε του Μαραγκουδάκη στο Σέγκο, ο Αβραάμ στην κλειστή του γωνία παραχωρεί το κόρνερ.
76’. Στην εκτέλεσή του ο παίκτης που έχασε την ευκαιρία, μέσα στην περιοχή η μπάλα στρώνεται στον Καλούδη που πλασάρει στα χέρια του Αβραάμ.
90’. Νέο σουτ φάουλ του Ρούσσου η μπάλα ελάχιστα δίπλα στην αριστερή συμβολή των δοκών άουτ.
91’. Τελευταία ευκαιρία στο ματς για τους «ροχιμπλάνκος», με τον Παυλίδη να βρίσκει τον Κ. Τσακμακίδη που προχώρησε παράλληλα με τη γραμμή του άουτ έως τη μικρή περιοχή, πλασέ στη γωνία σώζει ο Μπεζυρτζής.
Διαιτητής: Χορόζογλου Βασίλης.
Α’ Βοηθός: Κωνσταντινίδης Νίκος.
Β’ Βοηθός: Καλοσίδης Άνθιμος, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Τσακμακίδης Αρ., 3. Αντωνιάδης (46’ – 13. Κωφίδης), 4. Αθανασιάδης Δημ. (78’ – 17. Μπολλγκούρι), 5. Αστερίου, 6. Κερασίδης (63’ – 16. Μωυσίδης), 7. Καρακάσης, 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης, 10. Τσακμακίδης Κ. & 11. Γουνατίδης (71’ – 14. Παυλίδης).
ΔΟΥΜΠΕΣΑΣ (Λεωνίδας Βογιατζόγλου): 1. Μπεζυρτζής, 2. Βούλτσιος, 3. Σπυριδωνίδης, 4. Γρόχτσιος, 5. Καλούδης, 6. Καπουσούζης, 7. Κορώνης (46’ – 16. Μαραγκουδάκης), 8. Τσενεκίδης (71’ – 14. Πετρίδης Γ.), 9. Κυριακίδης (46’ – 12. Τσιμισκίδης), 10. Χριστοφορίδης & 11. Μάτσας-Μυλωνάς (46’ – 18. Σέγκος).
2. Καλαμώνας-Καλλίφυτος 3:3
Η τελική βαθμολογία ανά όμιλο (με κεφαλαία οι ομάδες που περνούν στην προημιτελική φάση) :
4.Καλλίφυτος 7:17 1

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 30 Δεκέμβριος 2018 13:42)

ΧΩΡΙΣΤΗ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 0:2

Ετεροχρονισμένα δώρα…
… ακριβώς μία εβδομάδα μετά την ονομαστική του γιορτή μιας και η Προσοτσάνη το περασμένο Σάββατο δεν αγωνίστηκε για το πρωτάθλημα, μοίρασε σήμερα στους συμπαίκτες του ο Λευτέρης Κερασίδης, καθώς από το μαγικό αριστερό πόδι του κορυφαίου σκόρερ των «ροχιμπλάνκος» όλων των εποχών βρήκαν δίχτυα Νίκος Κοκλίδης (0:1 στο 25’) και Θεόφιλος Γουνατίδης (0:2 στο 63’).
Λίγο πριν το 2ο γκολ των φιλοξενούμενων του Γιώργου Λάλα στη φάση που σημάδεψε σίγουρα την εξέλιξή του, ο «δήμιος» του 1:4 στο αντίστοιχο ματς πρωταθλήματος στο «Γεώργιος Μακρής» προ διμήνου Αλέξανδρος Ιωσηφίδης, δεν μπόρεσε να νικήσει από τα 11 μέτρα τον Γιάννη Αβραάμ (σ.σ. άουτ στο 57’).
Με την Προσοτσάνη να μπαίνει πολύ δυνατά στο δύσκολο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Χωριστής και να κρατάει από το 1ο κιόλας σφύριγμα του ρέφερι την μπαγκέτα του ρυθμού, όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έβρισκαν δίχτυα μιας και η μπάλα γυρόφερνε πέριξ της περιοχής του Ματσιώρη, με τους παίκτες του Γιώργου Περσιανλή να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν πλην μιας περιπτώσεως (31’) την επιτυχή μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση με την μπάλα στα πόδια.
Το γκολ που έδωσε το δίκαιο προβάδισμα στους περσινούς φιναλίστ του θεσμού τους γέμισε αν μη τι άλλο αυτοπεποίθηση, πόσο μάλλον το άστοχο πέναλτι λίγο πριν τη μία ώρα παιχνιδιού από πλευράς Ορφέα, για να έρθει αμέσως μετά να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη-μισή πρόκριση καθιστώντας το τελευταίο ημίωρο τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες.
Πλέον η Προσοτσάνη γνωρίζει πως με νίκη κόντρα στο Δουμπέσα το τελευταίο Σάββατο του 2018 περνάει στην προημιτελική φάση του θεσμού, εκεί πλέον όπου τα ματς θα είναι διπλά!
Ευτυχισμένα Χριστούγεννα σε όλους…
6’. Διαγώνια μπαλιά Γουνατίδη στο αριστερό άκρο της επίθεσης για τον Πετρόπουλο που αποφεύγει τον Τζιρίτη, όμως το συρτό του σουτ μπλοκάρει ο Ματσιώρης.
13’. Ένα-δύο Καρακάση και Κ. Τσακμακίδη, ωραία ντρίπλα πάνω στο Σεμπελίδη, αδύναμο ωστόσο το πλασέ εκτός περιοχής στα χέρια του τερματοφύλακα.
16’. Κλέψιμο του Καζακίδη και δύσκολο μακρινό σουτ πολλά μέτρα άουτ.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 25’. Ο Κερασίδης στον κάθετο άξονα βλέπει την κίνηση του Κοκλίδη κι ο τελευταίος προ του Ματσιώρη πλασάρει εύστοχα ανοίγοντας το σκορ.
31’. Αβίαστο λάθος στην άμυνα της Προσοτσάνης και συνδυασμός Ιωσηφίδη-Δημητριάδη, κακό το τελείωμα του 1ου στα χέρια του Αβραάμ.
43’. Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ορφέα από τον Κ. Τσακμακίδη, έξυπνο πλασέ εν κινήσει στην κλειστή γωνία του Γουνατίδη, βρίσκει σ’ ετοιμότητα το Ματσιώρη που με δυσκολία παραχωρεί το 1ο κόρνερ στο ματς.
53’. Λάθος του Καζακίδη, το εκμεταλλεύεται κατά το ήμισυ ο Γουνατίδης που από το ημικύκλιο και σε κενή από τερματοφύλακα εστία πλασάρει ψηλά άουτ.
57’. Τρία λεπτά αργότερα σύμφωνα με την υπόδειξη του α’ βοηθού που ασπάζεται ο ρέφερι ο Δημητριάδης κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή από τον Αστερίου. Την εσχάτη των ποινών αναλαμβάνει να εκτελέσει ο Ιωσηφίδης στη σωστή γωνία και σωστό χρόνο πέφτει κι ο Αβραάμ, τελικά η μπάλα φεύγει μόλις άουτ.
ΓΚΟΛ 0:2 στο 63’. Μετά από απομάκρυνση των γηπεδούχων, ο Πετρόπουλος μαζεύει το μακρινό ριμπάουντ και βλέπει σε θέση έξω αριστερά τον Κερασίδη, σέντρα «ξυράφι» στο ύψος του πέναλτι εκεί όπου κινούνται τρεις παίκτες της Προσοτσάνης, 1ος στο ραντεβού μ’ αυτήν ο Γουνατίδης και με πλασέ διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.
75’. Μπαλιά του Δημ. Αθανασιάδη με αποδέκτη έστω κι από κόντρα τον Πετρόπουλο, πλασέ προ του Ματσιώρη λίγο έξω από τα δοκάρια η μπάλα.
76’. Κοντινή σέντρα του Αραμπατζή για το κεφάλι του προωθημένου Σεμπελίδη, βρίσκει με τη σειρά του τον αμαρκάριστο στη γωνία της μικρής περιοχής Δημητριάδη, το σουτ του οποίου διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Αβραάμ.
77’. Το κόρνερ εκτελεί ο Λ. Περσιανλής με την μπάλα να ‘χει κατεύθυνση προς τα μέσα, κάτω από το οριζόντιο δοκάρι πετάει την μπάλα και πάλι εκτός αγωνιστικού χώρου ο τερματοφύλακας της Προσοτσάνης.
87’. «Πάτημα» του Δημητριάδη εκτός περιοχής, σουτ του Καζακίδη μόλις άουτ.

Διαιτητής: Παρχαρίδης Περικλής.
Α’ Βοηθός: Παστιάδης Μάνος.
Β’ Βοηθός: Θεοδωρίδης Κώστας, της ΕΠΣ Δράμας.

ΧΩΡΙΣΤΗ (Γιώργος Περσιανλής): 1. Ματσιώρης (81’ – 15. Αθανασίου), 2. Μελισσίδης, 3. Αραμπατζής, 4. Σεμπελίδης, 5. Τζιρίτης (86’ – 16. Ζαπράνης), 6. Zoufi (67’ – 14. Βελένης), 7. Περσιανλής Λ., 8. Καζακίδης, 9. Δημητριάδης, 10. Ιωσηφίδης & 11. Περσιανλής Γ. (46’ – 12. Ιωαννίδης).
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Τσακμακίδης Άρ., 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Κερασίδης (71’ – 13. Κωφίδης), 7. Πετρόπουλος, 8. Καρακάσης, 9. Κοκλίδης (87’ – 17. Αντωνιάδης), 10. Τσακμακίδης Κ. (76’ – 18. Φερφέρης) & 11. Γουνατίδης.