ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

ΒΩΛΑΚΑΣ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 1:2

«Τρίτωσε» το καλό!

Το απόλυτο και στις τρεις φετινές τους αναμετρήσεις πέτυχε η Προσοτσάνη κόντρα στο Βώλακα, νικώντας αυτή τη φορά εκτός έδρας τη Δόξα με σκορ 2:1 ολοκληρώνοντας έτσι την παρουσία της μακριά από το «Γεώργιος Μακρής» με ρεκόρ 9-3-3 και γκολ 23 υπέρ 12 κατά.

Όλες μάλιστα οι κόντρες των δύο ομάδων που κρίθηκαν στο γκολ έλαβαν χώρα μέσα στο τρέχον έτος, καθώς στις 13 του Ιανουαρίου με γκολ του Αστερίου η Προσοτσάνη επικρατούσε με σκορ 1:0 για την 14η αγωνιστική κι ένα μήνα σχεδόν μετά στον…ημιτελικό ουσιαστικά του ομίλου ο Τσακμακίδης ήταν αυτός που χάριζε την πρόκριση στον τελικό στους «ροχιμπλάνκος».

Σήμερα και σ’ ένα ελαφρώς γλιστερό τερέν ο Βώλακας του Στράτου Κονταξή μπήκε πιο τσαμπουκαλεμένα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε για το γρήγορο γκολ στο 1ο 20λεπτο, με την Προσοτσάνη αφού στάθηκε τυχερή στη φάση του δοκαριού στο 10’ (σ.σ. ήταν αυτοδοκάρι ουσιαστικά του Αθανασιάδη Δημ.) να απορροφά σιγά-σιγά την πίεση των γηπεδούχων και με καλή κυκλοφορία πλέον στο χώρο του κέντρου να πλησιάζει αυτή στα καρέ του Λαζόγλου.

Σε μια φάση μάλιστα που η μπάλα άλλαξε πόδια φιλοξενούμενων πάνω από 10 φορές, ο Κοκλίδης ήταν αυτός που άνοιξε με…κεφαλιά «ψαράκι» το σκορ στο 35’, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 2ο 45άλεπτο οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Λάλα κατάφεραν να βρουν δίχτυα μετά από υποδειγματική κόντρα και τον Παπαδόπουλο ενεργώντας αλτρουιστικά να σερβίρει στο πιάτο το 11ο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα του Τσακμακίδη (0:2 στο 51’) κι από κει και ύστερα το ματς πήρε άγρια τροπή.

Τα δυνατά μαρκαρίσματα πέρασαν στην ημερήσια διάταξη, γκρίνιες, αψιμαχίες, κίτρινες 7 στο σύνολο από τον κ. Γκαϊτατζή στο πιο αδιάφορο μάλιστα ματς της 29ης αγωνιστικής στον ορεινό Βώλακα, την ίδια ώρα που ο κάμπος της Δράμας μεταφορικά…καιγόταν!

Οι «μαυραετοί» δεν το ‘βαλαν κάτω, κατάφεραν να μειώσουν με το Σταμπουλή Αθ. (1:2 στο 67’), να σημαδεύουν για 2η φορά το δοκάρι του Αβραάμ με το Μαρκόπουλο στο 86’ που ίσως να τους χάριζε το βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να κάνουν τη ζωή τους πιο εύκολη μέχρι το φινάλε, αλλά ο Λαζόγλου είπε «όχι» στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Φερφέρης στο 84’.

Λεπτό προς λεπτό:

2’ η Δόξα απειλεί μετά την κάθετη του Σταμπουλή Ηλ. και το σουτ στην κίνηση του Τσαμπάζη Ι. να φεύγει έξω.

10’ σέντρα με το δεξί του Σταμπουλή Αθ., μέσα σε έναν όμιλο αμυνόμενων κι επιτιθέμενων η μπάλα ουσιαστικά χτυπάει στο σώμα του Αθανασιάδη Δημ. και αφού σκάει στη ρίζα της αριστερής δοκού φεύγει εκτός.

17’ νέο γύρισμα του ιδιαίτερα δραστήριου στα πρώτα λεπτά Σταμπουλή Αθ., το πλασέ όμως του Μαρκόπουλου από το ύψος του πέναλτι μπλοκάρει εύκολα ο Αβραάμ.

20’ πάσα στην πλάτη της άμυνας του Φερφέρη και με τη μία παράλληλη σέντρα του Παπαδόπουλου στην πορεία της μπάλας κάνει τη δύσκολη προβολή ο Κοκλίδης και μέσα από τη μικρή περιοχή τη στέλνει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο.

25’ φάουλ σε κοντινή απόσταση του Καρπιτσάρη, ο Μίρκου Δ. πιο ψηλά απ’ όλους η μπάλα όμως φεύγει έξω.

28’ σέντρα του Παπαδόπουλου εκτός ισορροπίας κεφαλιά του Τσακμακίδη άουτ.

30’ ατομική ενέργεια του Κερασίδη που απέφυγε εν στάση τον προσωπικό του αντίπαλο, επιχειρεί το σουτ δίπλα στα δοκάρια.

31’ ευθύβολο σουτ του Σταμπουλή Ηλ. από τον κεντρικό άξονα η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Αβραάμ.

ΓΚΟΛ 0:1 στο 35’, εξαιρετικό τόσο σε δημιουργία, μιας κι άλλαξαν την μπάλα πάνω από 10 φορές οι φιλοξενούμενοι με την τελική πάσα να πιστώνεται στον Περσιανλή, όσο και σε εκτέλεση, καθώς ο Κοκλίδης με κεφαλιά «ψαράκι» νικάει το Λαζόγλου.

36’ σχεδόν με τη σέντρα ο Τσακμακίδης κλέβει και επιχειρεί κάθετη εφόρμηση, σουτ σχεδόν από το ημικύκλιο μόλις άουτ.

39’ 1ο κόρνερ στο α’ ημίχρονο με τον Κερασίδη να το εκτελεί από δεξιά, αφύλακτος μένει ο Φερφέρης που πιάνει την κεφαλιά έξω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΓΚΟΛ 0:2 στο 51’, κλέψιμο του Φερφέρη κάτω από το κέντρο κι ο Κερασίδης περνάει τη διαγώνια πάσα για τον Παπαδόπουλο κι ο σερραίος άσσος θέλοντας να σιγουρέψει το γκολ δίνει την ασσίστ στον Τσακμακίδη που σε κενή εστία δίνει σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.

ΓΚΟΛ 1:2 στο 67’, ο Μαρκόπουλος εκτός περιοχής παίζει το ένα-δύο με το Σταμπουλή Αθ. κι ο ακραίος μπακ των γηπεδούχων με δυνατό καλοζυγισμένο δεξί σουτ δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στο μέχρι πέρυσι συμπαίκτη του.

75’ ένα-δύο Καρακάση-Μωυσίδη ο 2ος στη γωνία της περιοχής πέφτει κάτω από το τάκλιν του Μίρκου Δ., «παίζεται» από το ρέφερι παράλληλη συρτή σέντρα του Καρακάση στην πορεία της μπάλας ο Ρούσσος πλασάρει αδύναμα στα χέρια του τερματοφύλακα.

84’, αφού λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Τσακμακίδης βγαίνοντας εκτός περιοχής παρεμποδίζει στο βολέ το Λαζόγλου, ο οποίος εν συνεχεία το ρίχνει στο χόρτο με τον κ. Γκαϊτατζή υποδεικνύει πέναλτι, αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας της Δόξας λέει «όχι» στην εκτέλεση του Φερφέρη.

85’ φαλτσαριστό σουτ του Παπαδόπουλου με τ’ ακροδάχτυλα ο Λαζόγλου παραχωρεί το κόρνερ.

86’ νέο δοκάρι για τη Δόξα όταν ο Μαρκόπουλος αφού ελίχθηκε μέσα στην περιοχή με συρτό σουτ σημάδεψε τη ρίζα της δεξιάς δοκού και η μπάλα εν συνεχεία έφυγε πλάγιο άουτ.

92’ «πάτημα» του Τσαμπάζη Ι. για το Μαρκόπουλο που έχει μέτωπο προς την εστία, αλλά το σουτ φεύγει ψηλά στην τελευταία καλή στιγμή στο ματς.

Διαιτητής: Γκαϊτατζής Δημήτρης.

Α’ Βοηθός: Σαπανίδης Παναγιώτης.

Β’ Βοηθός: Καπάνταγης Χρήστος, της ΕΠΣ Δράμας.

ΒΩΛΑΚΑΣ (Στράτος Κονταξής): 1. Λαζόγλου, 2. Δράμπαλης Γ., 3. Σταμπουλής Αθ., 4. Μποσκοψίου Β., 5. Μίρκου Δ., 6. Σταμπουλής Ηλ., 7. Δράμπαλης Κ., 8. Καρπιτσάρης, 9. Τσαμπάζης Β. (54’ – 13. Μποσκοψίου Π.), 10. Τσαμπάζης Ι. & 11. Μαρκόπουλος.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Περσιανλής, 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Φερφέρης, 7. Παπαδόπουλος (89’ – 12. Οικονόμου), 8. Ρούσσος, 9. Κερασίδης (72’ – 18. Μωυσίδης), 10. Τσακμακίδης & 11. Κοκλίδης (62’ – 16. Καρακάσης).

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Σιταγροί-Πανδραμαϊκός 1:3 (30’ Παπαδόπουλος / 53’ Ρέντος-86’ Άρμεν-88’ Μουχτάρης)
  2. Βώλακας-Προσοτσάνη 1:2 (67’ Σταμπουλής Αθ. / 35’ Κοκλίδης-51’ Τσακμακίδης)
  3. Φωτολίβος-Καλλίφυτος 3:1 (17’ Κωνσταντινίδης-27’&80’ Νικολαΐδης / 12’ Παρουτσής)
  4. Αλιστράτη-Δοξάτο 0:2 (35’ Καλαϊτζής-55’ Κωνσταντινίδης)
  5. Άγιος Αθανάσιος-Αμπελόκηποι 0:6 (32’ Μιχαηλίδης-40’&58’ Μύγας-55’ Lekovic-60’ Παπαδόπουλος-70’ Bengu)
  6. Καλή Βρύση-Καστρινός 2:1 (46’ Αβράμης-74’ πέν. Βουγόγιας / 6’ Φιλιππίδης)
  7. Πετρούσα-Χωριστή 1:2 (67’ Ασλανίδης Μιχ. / 35’&75’ Δημητριάδης)
  8. Καλαμπάκι-Κάτω Νευροκόπι 4:0 (15’ Κωνσταντινίδης-31’&85’ πέν. Τζιβανάκης-43’ Ντόβας)

8. Χωριστή-Κάτω Νευροκόπι

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 20 Μάιος 2018 00:56)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ–ΣΙΤΑΓΡΟΙ 3:1

Αρχηγών παρόντων!

Μπορεί για ένα ακόμα ματς η Προσοτσάνη να παρατάχθηκε με πολλές απουσίες γνωστές ή της ύστατης κυριολεκτικά στιγμής, πόσο μάλλον χθες όπου ο 1ο σκόρερ (10) και ασσίστμαν (5) Κώστας Τσακμακίδης χρειάστηκε να υπερασπιστεί με απόλυτη επιτυχία τα καρέ των «ροχιμπλάνκος», όμως έχοντας τους τρεις θρύλους ταυτόχρονα στην αρχική 11άδα της τα πράγματα εξελίχθηκαν απόλυτα φυσιολογικά στο χορτάρι του «Γεώργιος Μακρής».

Το τελικό 3:1 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Λάλα όχι μόνο επέκτεινε το απόλυτο των τεσσάρων τελευταίων αγωνιστικών, αλλά ήρθε σχετικά εύκολα απέναντι στους Σιταγρούς του Γιάννη Τσεβρεντζή οι οποίοι ουσιαστικά δεν έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους, όμως θα πρέπει να γίνουν πράματα και θάματα για να μην ανανεώσουν την παρουσία τους και τη νέα σεζόν στην Α’ ΕΠΣΔ.

Οι γηπεδούχοι παρουσία περίπου 100 φιλάθλων στην εμβόλιμη 28η αγωνιστική μπήκαν…αγριεμένοι κι αφού είχαν δοκάρι στη διπλή ευκαιρία του 8ου λεπτού (σ.σ. με τον κορυφαίο του ματς Μωυσίδη) κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ στο 13’ με τον Κερασίδη. Με τους Σιταγρούς ν’ απειλούν μόνο μ’ ένα μακρινό άστοχο σουτ του Τσιχλακίδη σε ολόκληρο το α’ μέρος το ελάχιστο προβάδισμα των γηπεδούχων έμοιαζε μικρό σε σχέση με την εικόνα των δύο ομάδων.

Στις αρχές του β’ ημιχρόνου ο Κοκλίδης δεν είπε όχι στην πάσα πάρε βάλε του Φερφέρη για το 2:0 του 50ού λεπτού και για ένα τέταρτο οι παίκτες της Δόξας πήραν στα πόδια τους την μπαγκέτα του ρυθμού του ματς, ωστόσο πότε ο Τσακμακίδης και πότε η αστοχία των επιθετικών δεν τους επέτρεψε να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του βαθμού της ισοπαλίας.

Ο Σαμαράς…«απάντησε» στο γκολ του Κερασίδη και στο…σπριντ των δύο κορυφαίων σκόρερ προς το έπαθλο-ορόσημο των 200ων επίσημων τερμάτων και η σεμνή τελετή εκ μέρους των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε με τη σταδιακή αλλαγή των τριών σωματοφυλάκων για το καθιερωμένο standing ovation και τους Σιταγρούς να σημειώνουν από το σημείο του πέναλτι το τελικό 3:1 (91’ Παπαδόπουλος).

4’ ωραία ο Κερασίδης «σπάει» την μπάλα πιο δεξιά για το Σαμαρά που επιχειρεί τη σέντρα και πάλι για τον 1ο, με το σκαστό σουτ να μπλοκάρει κάτω από το οριζόντιο δοκάρι ο τερματοφύλακας των Σιταγρών.

7’ φάση καρμπόν με τους ίδιους πρωταγωνιστές, αυτή τη φορά το σουτ του Κερασίδη φεύγει άουτ.

8’ διπλή ευκαιρία μετά την κάθετη του Κοκλίδη και το Δεληγιώρογλου να νικάει στο τετ α τετ τον Κερασίδη, ριμπάουντ σε κενή από τερματοφύλακα εστία του Μωυσίδη και πλασέ στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού κι άουτ.

ΓΚΟΛ 1:0 στο 13’, εξαιρετικό ανέβασμα με την μπάλα του Αθανασιάδης Δημ. που κατάφερε να περάσει την μπαλιά στο Μωυσίδη με το νεαρό άσσο να μένει όρθιος στην περιοχή και την ύστατη στιγμή να πασάρει στο ημικύκλιο, εκεί όπου στην κίνηση πάνω ο Κερασίδης σημάδεψε σωστά με το αριστερό πόδι και την μπάλα να πηγαίνει στο «Γ» της εστίας της Δόξας.

16’ προσπαθούν ν’ απαντήσουν οι Σιταγροί, όμως το μακρινό σουτ του Τσιχλακίδη φεύγει άουτ μετά από φάση διαρκείας πέριξ της περιοχής του Τσακμακίδη.

22’ αλλαγή παιχνιδιού του Αθανασιάδη Δημ. για τον Κοκλίδη που απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο με κλειστή ντρίπλα, ωστόσο του σουτ που επιχειρεί φεύγει δίπλα στα δοκάρια.

44’ γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων με την μπάλα ν’ αλλάζει πολλά πόδια (Καρακάσης-Κερασίδης-Φερφέρης-Σαμαράς) ο τελευταίος σεντράρει στο β’ δοκάρι και ο Δεληγιώρογλου δύσκολα κάτω από το οριζόντιο παραχωρεί σε κόρνερ το σουτ του Κερασίδη.

ΓΚΟΛ 2:0 στο 50’, εκτέλεση κόρνερ του Κερασίδη η άμυνα βγάζει μακριά αλλά στα πόδια του Αθανασιάδη Δημ., που πασάρει και πάλι στον Κερασίδη, μπαίνοντας στην περιοχή αποφεύγει τον Παρασκευαΐδη, σεντράρει για το Φερφέρη που σερβίρει έτοιμο γκολ στον Κοκλίδη κι ο τελευταίος με συρτό πλασέ δε λαθεύει.

60’ γρήγορα εκτελεσμένο κόρνερ του Παπαδόπουλου και σέντρα του Μελικίδη Γ., κεφαλιά του προωθημένου Δημητριάδη μπλοκάρει σταθερά ο Τσακμακίδης.

61’ ο Τσιχλακίδης πλαγιοκοπεί την άμυνα της Προσοτσάνης, γυρίζει προ του άουτ για το κεφάλι του Παναγιώτου, ο οποίος ανενόχλητος από πολύ κοντά αστοχεί.

71’ κλέψιμο του Μωυσίδη και ταχύτατη κόντρα επίθεση με τους Κοκλίδη-Σαμαρά να συνδυάζονται εκτός περιοχής, ο Κερασίδης που ακολουθεί τη φάση σουτάρει μέσα από το ημικύκλιο στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα δίπλα στο δεξί δοκάρι του Δεληγιώρογλου.

74’ με πείσμα ο Γουνατίδης καταφέρνει να δώσει την πάσα μισό γκολ στον αφύλακτο Παπαδόπουλο που σουτάρει απελπιστικά άουτ.

77’ κλέψιμο Κοκλίδη και πάσα στο Φερφέρη που βλέπει την κίνηση στις παρυφές της περιοχής του Κερασίδη, λόμπα του τελευταίου αναγκάζει τον τερματοφύλακα της Δόξας να παραχωρήσει το κόρνερ.

78’ νέο κόρνερ των γηπεδούχων από δεξιά με τον Κερασίδη, σουτ του Ρούσσου στα χέρια του Δεληγιώρογλου.

80’ πάσα του Κερασίδη για τον αφύλακτο Κοκλίδη, συρτό σουτ στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

ΓΚΟΛ 3:0 στο 81’, κάθετη του Φερφέρη για το Σαμαρά που φεύγει από κανονική θέση τρέχοντας σχεδόν το μισό γήπεδο με την μπάλα στα πόδια και αφού φτάνει απέναντι στο Δεληγιώρογλου τον πλασάρει εύστοχα στην κλειστή γωνία.

85’ γύρισμα του Ρούσσου στο ύψος της περιοχής, σουτ του Κερασίδη μόλις άουτ.

ΓΚΟΛ 3:1 στο 91’, χέρι δευτερόλεπτα νωρίτερα του Φερφέρη πριν η μπάλα βγει εκτός, ο Παπαδόπουλος ξεγελάει τον Τσακμακίδη και διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Σιαμανής Αντώνης.

Α’ Βοηθός: Νικολαΐδου Φώφη.

Β’ Βοηθός: Παντούδης Βασίλης, της ΕΠΣ Δράμας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Τσακμακίδης, 2. Σαμαράς (83’ – 12. Οικονόμου), 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Καρακάσης, 6. Φερφέρης (91’ – 13. Μπολλγκούρι), 7. Περσιανλής, 8. Ρούσσος, 9. Μωυσίδης, 10. Κερασίδης (87’ – 14. Παυλίδης) & 11. Κοκλίδης.

ΣΙΤΑΓΡΟΙ (Γιάννης Τσεβρεντζής): 1. Δεληγιώρογλου Ι., 2. Τσιχλακίδης, 3. Παπαδόπουλος, 4. Γιαβρίδης (λ.τρ. 33’ Ιωαννίδης), 5.Δημητριάδης, 6. Τρυφίδης (59’ – 17. Μαριάδης), 7. Παναγιώτου, 8. Παρασκευαΐδης, 9. Μπαμπαλής, 10. Μελικίδης Γ. & 11. Γουνατίδης.

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
  1. Προσοτσάνη-Σιταγροί 3:1 (13’ Κερασίδης-50’ Κοκλίδης-81’ Σαμαράς / 91’ πέν. Παπαδόπουλος)
  2. Καλλίφυτος-Πανδραμαϊκός 0:3 (22’ Ρέντος-65’ Παυλίδης-75’ Παπακωνσταντίνου)
  3. Δοξάτο-Βώλακας 4:3 (16’ πέν. Καρατζόγλου-23’ Ζάχαρης-24’ Κωνσταντινίδης-81’ Μόσχος / 1’ Δράμπαλης Κ.-7’ Μαρκόπουλος-11’ Τσαμπάζης)
  4. Αμπελόκηποι-Φωτολίβος 2:3 (8’&60’ Μύγας / 6’ Κωνσταντινίδης-40’ Καγιάογλου-89’ Κοκοτσάκης)
  5. Καστρινός-Αλιστράτη 2:3 (16’&18’ Ελευθερόπουλος / 6’ Χριστοφορίδης-20’ Δεβετζάκης-30’ πέν. Αγγελακόπουλος)
  6. Χωριστή-Άγιος Αθανάσιος 2:0 (82’ Ουζούνης-91’ πέν. Δημητριάδης)
  7. Κάτω Νευροκόπι-Καλή Βρύση 2:2 (55’ Αγάποβ-75’ Χριστιανίδης / 41’&92’ Λάμπρου)
  8. Καλαμπάκι-Πετρούσα 4:3 (37’ Ντόβας-63’ πέν.,73’&84’ Κωνσταντινίδης / 28’ Ασλανίδης Μιχ.-55’ Γεωργιάδης-65’ Ασλανίδης Αντ.)

Υπόθεση 19 λεπτών!

Ο κακός από κάθε άποψη Απρίλιος έχει δώσει πλέον τη θέση του σ’ έναν εξαιρετικό Μάιο για την Προσοτσάνη, η οποία έχοντας αποκτήσει φόρμα κι επιθετική πολυφωνία έχει κάνει το 3Χ3, με το τελευταίο της «θύμα» του Φίλιππους Δοξάτου να υποκύπτουν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων παρουσία λιγοστών φιλάθλων στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής».

Το 3:0 το οποίο διαμορφώθηκε στο διάστημα 23’-41’ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα που παρουσίασαν οι αρχικές 11άδες επί χόρτου, με τους μεν παίκτες του Γιάννη Όμπαση να δέχονται το σοκ του τραυματισμού του Σερέτη (σ.σ. ευτυχώς γλίτωσε τα χειρότερα ένα κυριολεκτικά βήμα πριν την πόρτα του χειρουργείου με την…έγκαιρη επέμβαση του προσοτσανιώτη ορθοπεδικού Άλκη Σαρίδη, ο οποίος κι επανέφερε στη θέση του τον εξαρθρωμένο αγκώνα του αριστερού χεριού) κι έκτοτε δεν μπόρεσαν ν’ ακολουθήσουν το ξέφρενο ρυθμό των «ροχιμπλάνκος».

Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Λάλα με πίεση στο μισό γήπεδο, καλή κυκλοφορία και απόλυτο ποσοστό στις τελικές που επιχείρησαν, κατάφεραν με τρεις διαφορετικούς σκόρερ να εκτοξεύσουν το δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 3:0 με κορυφαίο τον Κώστα Τσακμακίδη.

Ο 24άχρονος επιθετικός αφού άνοιξε το σκορ στο 23’, ήταν αυτός που «σέρβιρε» τα άλλα δύο σε Φερφέρη (σ.σ. 35’ 2:0, απαντώντας με τον καλύτερο τρόπο στην πρό(σ)κληση των Σαμαρά-Κερασίδη να συνδράμει κι αυτός στην πορεία για τα 500 επίσημα γκολ των τριών εν ενεργεία μύθων της Προσοτσάνης) και Παπαμιχαήλ (41’ 3:0).

Το 2ο ημίχρονο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, οι μεν γηπεδούχοι «έριξαν» με τις αλλαγές από τον πάγκο ρυθμό αλλά και σε…ιστορικό χαμηλό το μέσο όρο ηλικίας (24 χρόνια), οι δε φιλοξενούμενοι προσπαθώντας μεν να μειώσουν σε 2-3 περιπτώσεις στο σκορ, είχαν σίγουρα το μυαλό τους στους «τελικούς» παραμονής που ακολουθούν.

Και κάτι τελευταίο για το φίλο μου Βασίλη Ζάχαρη που ξέρω διαβάζει κάθε ρεπορτάζ και σίγουρα έχει το ελεύθερο να το ανεβάσει στα «Δοξατινά Νέα»: η Προσοτσάνη ναι μεν πήρε «κεφάλι» στις μεταξύ τους κόντρες στο «Γεώργιος Μακρής» με 5 πλέον νίκες έναντι 4ων των Φιλίππων, ωστόσο στη γενική σούμα το Δοξάτο διατηρεί ακόμα τα σκήπτρα (8-7-11 το ρεκόρ), όπως και το ισοζύγιο στα γκολ έστω και οριακά 40:41 από το 1990 σε όλες τις διοργανώσεις. Έπιασαν τόπο οι…φωνές του προς τους παίκτες του Δοξάτου να μη δεχθούν άλλο γκολ!!!

ΓΚΟΛ 1:0 στο 23’, από το βολέ του Αβραάμ ο Ζάχαρης πηδάει και πιάνει την κεφαλιά ωστόσο η απομάκρυνσή του είναι προς τα πίσω, εκεί στον κενό χώρο ο Τσακμακίδης βγαίνει μόνος απέναντι στον Καραγιαννίδη Κ. και με πλασέ εν κινήσει πάνω από το σώμα του τερματοφύλακα ανοίγει το σκορ.

ΓΚΟΛ 2:0 στο 35’, εξαιρετική πάσα του σκόρερ που βλέπει το Φερφέρη να κινείται στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων κι ο μέσος της Προσοτσάνης τελειώνει ιδανικά με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι την ασσίστ του συμπαίκτη του.

ΓΚΟΛ 3:0 στο 41’, το 100% στις τελικές προσπάθειες του α’ ημιχρόνου ολοκληρώνεται όταν μετά το κόρνερ του Τσακμακίδη ο Χριστοφυλλάκης διώχνει εκτός περιοχής, εκεί μαζεύει και πάλι την μπάλα ο 1ος σκόρερ της Προσοτσάνης, νέα σέντρα αυτή τη φορά στην καρδιά της άμυνας κι ο αφύλακτος Παπαμιχαήλ σαν σε προπόνηση διαμορφώνει το τελικό σκορ.

52’ 1η ολοκληρωμένη τελική των Φιλίππων, με την κεφαλιά του Παντζαρίδη έπειτα από το κόρνερ του Κωνσταντινίδη να μπλοκάρει εύκολα ο Αβραάμ.

60’ ωραία προσπάθεια από αριστερά του Τσακμακίδη, πλασέ υπό πίεση σώζει ο Καραγιαννίδης Κ., στο ριμπάουντ από κοντά ο Μωυσίδης νέο πλασέ στο απλωμένο πόδι του Παντζαρίδη και η μπάλα φεύγει κόρνερ.

70’ ένα-δύο Καρακάση και Μωυσίδη, διαγώνιο σουτ του 2ου μόλις άουτ.

76’ αντεπίθεση από αριστερά των φιλοξενούμενων με το δραστήριο Κωνσταντινίδη να πασάρει στο πέναλτι για τον επερχόμενο Καλαϊτζή, όμως ο Παπαμιχαήλ βάζει την προβολή και πριν η μπάλα φτάσει στην εστία γλιτώνει την ομάδα του από χειρότερες καταστάσεις.

77’ φάουλ σε κοντινή απόσταση με τον Κωνσταντινίδη, κεφαλιά του Αποστολίδη και κόντρα στον αέρα με τον Παπαμιχαήλ, κόρνερ.

91’ παράλληλη κίνηση του Παπαδόπουλου και πάσα εκτός περιοχής για τον προωθημένο Ρούσσο, πλασαριστό σουτ δεν ανησυχεί τον τερματοφύλακα που μπλοκάρει στο κέντρο της εστίας του.

Διαιτητής: Παρασκευούδης Νίκος.

Α’ Βοηθός: Μπουλής Τάσος.

Β’ Βοηθός: Θεοδωρίδης Κώστας, της ΕΠΣ Δράμας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Αθανασιάδης Χαρ. (62’ – 12. Οικονόμου), 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Καρακάσης (70’ – 16. Μπολλγκούρι), 6. Φερφέρης, 7. Παπαδόπουλος, 8. Ρούσσος, 9. Περσιανλής, 10. Τσακμακίδης (87’ – 18. Παυλίδης) & 11. Κοκλίδης (56’ – 13. Μωυσίδης).

ΔΟΞΑΤΟ (Γιάννης Όμπασης): 1. Καραγιαννίδης Κ., 2. Σερέτης (λ.τρ. 4’ – 12. Καραγιαννίδης Γ. / 85’ – 14. Μαλλελίδης), 3. Χριστοφυλλάκης, 4. Καρατζόγλου, 5. Μόσχος, 6. Καλαϊτζής, 7. Χατζησαββίδης, 8. Ζάχαρης, 9. Παντζαρίδης, 10. Κωνσταντινίδης & 11. Αποστολίδης.

8. Καλαμπάκι-Πετρούσα

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 13 Μάιος 2018 11:56)

ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 1:4

Σα να μην πέρασε μια μέρα…
…κι όμως μεσολάβησαν 14 χρόνια και 4 μήνες ακριβώς από την τελευταία επίσκεψη των «ροχιμπλάνκος» στο γήπεδο των Κουδουνίων πάλι με αντίπαλο τη Δόξα «Αντώνης Καστρινός» και μαζί επέστρεψαν και οι…συμπτώσεις.
Ήταν ανήμερα των Θεοφανείων του 2004 με την Προσοτσάνη του Γιώργου Λάλα και τότε, στο δρόμο προς τον νταμπλ και την άνοδο για 1η φορά στην ιστορία της στη πάλαι ποτέ κραταιά Δ’ Εθνική, να επικρατεί με σκορ 4:0 του Καστρινού κι επειδή η ιστορία με τον έναν ή τον άλλον τρόπο επαναλαμβάνεται, οι δύο μοναδικοί συνδετικοί κρίκοι εκείνης και τη φετινής νίκης των τυπικά φιλοξενούμενων που έβαλαν τη σφραγίδα τους στα τρίποντα αυτά ήταν οι Λευτέρης Κερασίδης και Γιάννης Σαμαράς ή αν προτιμάτε σε αριθμούς τα 390 επίσημα σύγχρονα γκολ.
Ο Λευτέρης Κερασίδης, τότε άνοιξε κι έκλεισε το σκορ (σ.σ. στο 7’ το 0:1 με πέναλτι και στο 77’ το 0:4), χθες «ξεκόλλησε» με δυο σερί γκολ την ομάδα του από την ισοπαλία (1:2 στο 68’ και 1:3 στο 81’), ενώ κι ο φυσικός ηγέτης της ομάδας Γιάννης Σαμαράς είχε βρει δίχτυα το 2004 (σ.σ. στο 26’ το 0:2, ίδιο μάλιστα λεπτό που άνοιξε το σκορ ο Κοκλίδης!!!) όπως φυσικά και χθες διαμορφώνοντάς το (1:4 στο 87’).
Ακόμα και ο Δημήτρης Γούργουλης έχει…σχέση με το Νίκο Κοκλίδη καθώς οι δύο παίκτες βρήκαν δίχτυα κόντρα στον Καστρινό στο ίδιο γήπεδο, όντας στην 1η τους σεζόν με τον αετό στο στήθος, χωρίς μάλιστα να έχουν θητεύσει στα Τμήματα Υποδομής του συλλόγου.
Κλείνοντας την αναφορά στο τότε και στο τώρα δεν πρέπει να παραλείψουμε το γεγονός ότι αναπληρωματικός του Σταύρου Ούσιου σ’ εκείνο το παιχνίδι ήταν ο βασικός τώρα κάτω από τα δοκάρια Γιάννης Αβραάμ.
Σαν πολλές συμπτώσεις τελικά σ’ ένα ματς δε μαζεύτηκαν;
Όσον αφορά στα γενικότερα στοιχεία της χθεσινής αναμέτρησης, οι δύο ομάδες απελευθερωμένες από το άγχος του αποτελέσματος πρόσφεραν γκολ και θέαμα στους λιγοστούς φιλάθλους και κάτω από αφόρητη ζέστη, με τους σαφώς πιο έμπειρους παίκτες της Προσοτσάνης να επικρατούν πατώντας γκάζι στην επανάληψη επί των «μωρών» του Θεοφύλακτου Νικολαΐδη.
5’ το 1ο σουτ του ματς είναι για την Προσοτσάνη, όταν ο Κοκλίδης με πλάτη στην εστία γυρίζει το σώμα του και σουτάρει δυνατά πάνω από τα δοκάρια.
6’ ατομική ενέργεια του Φιλιππίδη, κακό τελείωμα ωστόσο μακριά από την εστία του Αβραάμ.
11’ σουτ του Γεωργιάδη από τη γωνία της περιοχής η μπάλα τραντάζει τη δεξιά συμβολή των δοκών κι ο Χατζηκυριάκου διώχνει σε πλάγιο.
11’ στην εξέλιξη της φάσης και από την εκτέλεση του πλαγίου από τον Αθανασιάδη Δημ., ο Περσιανλής δοκιμάζει το σουτ το οποίο δεν ανησυχεί το Χαρπαντίδη που μπλοκάρει σταθερά.
13’ ένα-δύο Αθανασιάδη Δημ.-Μωυσίδη σουτ του νεαρού άσσου της Προσοτσάνης μόλις άουτ.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 26’, απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοκλίδη σχεδόν στα 20 μέτρα και λίγο πιο δεξιά από τον κεντρικό άξονα, η μπάλα πάνω από το πολυπρόσωπο ανθρώπινο τείχος και στο «παραθυράκι» του ανήμπορου ν’ αντιδράσει αυτή τη φορά τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
28’ σκαφτή μπαλιά του σκόρερ στην κίνηση ο Παπαδόπουλος αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως πλασάρει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
36’ μακρινό δυνατό σουτ του Περσιανλή ένα μέτρο εκτός εστίας η μπάλα άουτ.
ΓΚΟΛ 1:1 στο 38’, κόντρα επίθεση από αριστερά, τη δύσκολη σέντρα σουτ του Ελευθερόπουλου αποσοβεί πάνω στη γραμμή και με εξουδετερωμένο τον Αβραάμ ο Ρούσσος, όμως ο Γαλόπουλος που παρακολουθούσε τη φάση σε κενή εστία ισοφαρίζει για τον Καστρινό.
42’ συνδυασμός Αθανασιάδη Χαρ.-Τσακμακίδη και πλασαριστό σουτ του τελευταίου στα χέρια του Χαρπαντίδη.
44’ κλέψιμο Κερασίδη και γρήγορη μπαλιά σε Τσακμακίδη που με τη σειρά του βγάζει σε θέση τετ α τετ τον Παπαδόπουλο, πλασέ εν κινήσει λίγο έξω.
49’ ατομική ενέργεια και πλασέ του Κοκλίδη η μπάλα περνάει ένα μέτρο εκτός δεξιού δοκαριού.
55’ σουτ του Φιλιππίδη πέφτει στη γωνία του ο Αβραάμ και μπλοκάρει σταθερά.
56’ ένα-δύο Κερασίδη-Παπαδόπουλου, μπαίνοντας στην περιοχή ο σερραίος επιθετικός με δυσκολία βρίσκει την μπάλα ουσιαστικά με το τακουνάκι κι ο τερματοφύλακας μπλοκάρει.
60’ πάσα του Παπαδόπουλου που κινήθηκε παράλληλα προς την περιοχή και σουτ του Κοκλίδη μόλις άουτ.
64’ σουτ φάουλ του Φιλιππίδη δύσκολα μέσα από πολλά σώματα και χωρίς οπτική επαφή ο Αβραάμ σώζει στο κέντρο της εστίας του, έρχεται στο ριμπάουντ ο Ελευθερόπουλος να πλασάρει λίγο πάνω από το οριζόντιο.
67’ κάθετη του Κερασίδη για τον Τσακμακίδη που μ’ ένα κοντρόλ αποφεύγει το Μωϋσιάδη και μέσα από την περιοχή πλασάρει κάτω από το σώμα του εξελθόντα Χαρπαντίδη, ο Γαλόπουλος όμως σώζει πάνω στη γραμμή την ομάδα του.
ΓΚΟΛ 1:2 στο 68’, το πείσμα του Αθανασιάδη Χαρ. να κυνηγήσει μια χαμένη μπαλιά μετατρέπεται σε ασσίστ και τον Κερασίδη να σκοράρει με δυνατό σουτ στέλνοντάς την παρά την προσπάθεια του αντίπαλου τερματοφύλακα χαμηλά στην αριστερή γωνία.
ΓΚΟΛ 1:3 στο 81’, υποδειγματικά η Προσοτσάνη στην κόντρα με τους Σαμαρά-Κερασίδη-Παπαδόπουλο να συνδυάζονται με τη μία, ο 3ος σερβίρει στο 2ο κι από τη μικρή περιοχή τινάζει τα δίχτυα ο 38άχρονος άσσος των «ροχιμπλάνκος».
84’ δυνατό σουτ του Στόικου Μ., με τ’ ακροδάκτυλα ο Αβραάμ παραχωρεί κάτω από το οριζόντιο το κόρνερ.
ΓΚΟΛ 1:4 στο 87’, κόρνερ του Παπαδόπουλου από αριστερά, φάση διαρκείας με το πλασέ του Οικονόμου να προσκρούει στα σώματα, όμως ο Σαμαράς από κοντά δε χάνει την ευκαιρία και με προβολή δίνει διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.
90’ στην τελευταία φάση του ματς ο Σαμαράς γυρίζει στο ύψος του ημικυκλίου, ο Παπαδόπουλος σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.

Διαιτητής: Καπάνταγης Χρήστος.
Α’ Βοηθός: Δηλγεράκης Σάκης.
Β’ Βοηθός: Ιορδανίδου Ελένη, της ΕΠΣ Δράμας.
ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ (Θεοφύλακτος Νικολαΐδης): 1. Χαρπαντίδης, 2. Χατζηκυριάκου (83’ – 16. Στόικου Γ.), 3. Γαλόπουλος, 4, Χατζηκούρτης, 5. Τσιρίδης, 6. Μωυσιάδης, 7. Παρασκευάς (66’ – 14. Στόικου Μ.), 8. Φιλιππίδης (70’ – 12. Πάνος), 9. Ελευθερόπουλος, 10, Μουρατίδης & 11. Παπαδόπουλος (70’ – 13. Τσακίρης).
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Αθανασιάδης Χαρ., 3. Παπαμιχαήλ, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Μωυσίδης (62’ – 17. Σαμαράς), 6. Περσιανλής (72’ – 13. Καρακάσης), 7. Γεωργιάδης (λ.τρ. 36’ – 14. Κερασίδης), 8. Ρούσσος, 9. Παπαδόπουλος, 10. Τσακμακίδης (85’ – 12. Οικονόμου) & 11. Κοκλίδης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 26ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
1. Δοξάτο-Σιταγροί 1:0 (5’ Σερετής)
2. Αμπελόκηποι-Καλλίφυτος 1:1 (42’ Αμανατίδης / 91’ Kunchulia)
3. Καστρινός-Προσοτσάνη 1:4 (38’ Γαλόπουλος / 26’ Κοκλίδης-68’&81’ Κερασίδης-87’ Σαμαράς)
4. Χωριστή-Πανδραμαϊκός 0:5 (6’ Παπακωνσταντίνου-16’ Υψηλός-35’ Lipo-44’&60’ Παυλίδης)
5. Κάτω Νευροκόπι-Βώλακας 2:0 (35’ Χριστιανίδης-92’ Παϊσίδης)
6. Καλαμπάκι-Φωτολίβος 4:0 (22’ Τζιβανάκης-53’,75’&82’ Καλατζίδης)
7. Πετρούσα-Αλιστράτη 4:2 (5’ Ασλανίδης Μιχ.-38’ Ξενίδης-48’ Γεωργιάδης-88’ Ασλανίδης Αντ. / 23’ Αγγελακόπουλος-40’ Άλη)
8. Καλή Βρύση-Άγιος Αθανάσιος 3:0 (20’ Κάλιας-88’ Αβράμης-90’ Παλτζίδης)

Το προσεχές Σάββατο (12-05-2018 και ώρα 5:30μ.μ.) θα διεξαχθεί η 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που περιλαμβάνει τα κάτωθι παιχνίδια: