ΓΣΠ-Φωτολίβος 1:0
(27' Παπαμιχαήλ)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΒΩΛΑΚΑΣ 3:0

Κώστας κερνούσε, Κώστας έπινε!

Ανοίγοντας το σκορ κυριολεκτικά από τ’ αποδυτήρια (1:0 στο 32ο δευτερόλεπτο ο Κώστας Τσακμακίδης) και πηγαίνοντας σ’ αυτά για την ανάπαυλα του α’ ημιχρόνου έχοντας βρει ξανά δίχτυα λίγο πριν (2:0 στο 43’ ο Κώστας Καρακάσης), η Προσοτσάνη επικράτησε με άνεση του Βώλακα, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα της νίκης της με τον 1ο της σκόρερ στο τελευταίο 10λεπτο (3:0 στο 81’ και πάλι ο Κώστας Τσακμακίδης).

Παρουσία 250 περίπου φιλάθλων και των δύο ομάδων στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής» και σ’ έναν εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο όλα ουσιαστικά τέλειωσαν πριν καλά-καλά ζεσταθούν οι παίκτες της Προσοτσάνης και του Βώλακα για το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής.

Η Προσοτσάνη του Γιώργου Λάλα η οποία έχει χρόνια τώρα μπολιαστεί στο πετσί της το πώς να προσαρμόζεται στις ανάγκες κάθε ματς, ανεξαρτήτου αντιπάλου, απουσιών και κυρίως εξέλιξης στο σκορ, με το που πήρε το προβάδισμα φρόντισε να δώσει άπλετο χώρο και φυσικά την μπάλα στα πόδια των παικτών του Λευτέρη Ροδίτη, οι οποίοι κυριολεκτικά σε όλο το 90λεπτο απείλησαν με τρία μακρινά σουτ που δεν ανησύχησαν επ’ ουδενί το Γιάννη Αβραάμ. «Χτυπώντας» στην κόντρα και στο ανοικτό γήπεδο οι γηπεδούχοι πήγαν με την ασφάλεια του 2:0 για το 15άλεπτο διάλλειμα του ημιχρόνου κι όλα είχαν πάρει το δρόμο τους.

Στο 2ο μέρος οι γηπεδούχοι το μόνο που είχαν να κάνουν – και το έκαναν με άριστο τρόπο – ήταν να διαχειριστούν το ισχυρό τους προβάδισμα σ’ ένα χρονικό σημείο όπου τα νεύρα, τα φάουλ, οι πολλές κίτρινες (7 στο σύνολο, 2 εκ των οποίων διπλές ένθεν κι ένθεν) και μία ακόμα κόκκινη προς το φινάλε για τον 1ο σκόρερ της λίγκας Γιώργο Μαρίγκο (87’), ήταν στην ημερήσια διάταξη.

Πάντως, ο 1ος σκόρερ της Προσοτσάνης με το 4ο του προσωπικό γκολ μέσα στο ημερολογιακό 2018 σε ισάριθμα νικηφόρα ραντεβού απέναντι στο Βώλακα, φρόντισε να δώσει διαστάσεις στην πέρα για πέρα δίκαιη νίκη της ομάδας του, που τη φέρνει μόνη στη 2η θέση του πίνακα κι έχοντας ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις για φέτος στο πρωτάθλημα με τον πλέον ιδανικό τρόπο (σ.σ. έχει ρεπό το προσεχές Σάββατο).

Λεπτό προς λεπτό:

ΓΚΟΛ 1:0 στο 1’. Πριν καλά-καλά καθίσουν οι περισσότεροι φίλαθλοι στις θέσεις τους ο Κώστας Τσακμακίδης στο 32’’ άνοιξε το σκορ. Πίεση ψηλά στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο, η μπάλα φτάνει στον Κερασίδη που περνάει την ασσίστ στον κινούμενο στη φυσική του θέση 24άχρονο φορ, ο οποίος κάνοντας κοντρόλ με το στήθος πλάσαρε εύστοχα σε 1ο χρόνο τον εξελθόντα τερματοφύλακα.

21’. Κάθετη πίσω από το κέντρο του Άρη Τσακμακίδη για τον αδερφό του Κώστα, που κάνει σωστά τη δύσκολη…δουλειά ξεπερνώντας στο σπριντ τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά και το Δράμπαλη Αθ., ωστόσο βγαίνοντας λιγάκι πλάγια πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά της ανυπεράσπιστης εστίας.

ΓΚΟΛ 2:0 στο 43’. Ο εκ των κορυφαίων στο κέντρο των νικητών Καρακάσης, κλέβει την μπάλα από το Γιάννη Μίρκου σχεδόν 3 μέτρα προς το μισό του Βώλακα, ξεχύνεται με την μπάλα στα πόδια και πριν μπει στην περιοχή με δυνατό σουτ πάνω από τον τερματοφύλακα τη στέλνει στο πάνω μέρος των διχτύων.

65’. 2η κίτρινη = κόκκινη ο Ρούσσος.

69’. Ένα-δύο εκτός περιοχής Παναγιώτου και Σίγγου Ι., αδύναμο σουτ του 2ου στα χέρια του Αβραάμ.

73’. 2η κίτρινη = κόκκινη ο Ράδος.

ΓΚΟΛ 3:0 στο 81’. Εκ νέου οι της Προσοτσάνης κλέβουν την μπάλα στις παρυφές του κύκλου και πιο συγκεκριμένα ο Κώστας Τσακμακίδης ανάμεσα σε Μποσκοψίου και Δράμπαλη Κ., διασχίζει περίπου 30 μέτρα έχοντας τον 1ο στο κατόπι του και την κατάλληλη στιγμή πριν πατήσει περιοχή με συρτό σουτ νικάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

86’. Συρτό σουτ του Δράμπαλη Κ. δεν ανησυχεί ο Αβραάμ που μπλοκάρει εύκολα.

87’. 2η κίτρινη = κόκκινη ο Μαρίγκος.

88’. Σουτ του Μίρκου Ι. σχεδόν από 25 μέτρα στα χέρια του τερματοφύλακα της Προσοτσάνης.

89’. Κόντρα επίθεση των γηπεδούχων με το Σαμαρά να βλέπει εκτός περιοχής τον επανακάμψαντα μετά από 56 μέρες Φερφέρη μακρινό σουτ θέλοντας να περάσει την μπάλα πάνω από το Δράμπαλη Αθ.,  τελευταίος όμως μπλοκάρει εύκολα.

Διαιτητής: Σιαμανής Αντώνης.

Α’ Βοηθός: Χατζηνάκος Γιώργος.

Β’ Βοηθός: Τάσιου Γιάννης, της ΕΠΣ Δράμας.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Αντωνιάδης, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Κερασίδης (66’ – 18. Φερφέρης), 7. Τσακμακίδης Άρ. (82’ – 12. Σαμαράς), 8. Ρούσσος, 9. Καρακάσης (73’ – 17. Πετρόπουλος), 10. Τσακμακίδης Κ. & 11. Γουνατίδης (λ.τρ. 56’ – 13. Κωφίδης).

ΒΩΛΑΚΑΣ (Λευτέρης Ροδίτης): 1. Δράμπαλης Αθ., 2. Σταμπουλής Αθ. (60’ – 12. Ράδος), 3. Σίγγος Ι., 4. Μποσκοψίου Π., 5. Μίρκου Δ., 6. Δράμπαλης Κ., 7. Παναγιώτου, 8. Τσαμπάζης (71’ – 17. Δράμπαλης Κ.), 9. Μαρίγκος, 10. Μίρκου Ι. & 11. Μαρκόπουλος.

• Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής:
  1. Καλαμώνας-Καλή Βρύση 3:5 (18’ Ιωαννίδης-46’ Αγάποβ-89’ Μίλο / 10’,40’&49’ Λάμπρου-20’ Ψυλλίδης-25’ Παλτζίδης)
  2. Προσοτσάνη-Βώλακας 3:0 (1’&81’ Τσακμακίδης Κ.-43’ Καρακάσης)
  3. Κύργια-Νέα Αμισός 1:1 (20’ Στεργιανός / 44’ Μασκαλίδης)
  4. Δοξάτο-Πανδραμαϊκός 0:3 (32’ Μπερούκας-43’ Υψηλός-68’ Κεχαγιάς)
  5. Ξηροπόταμος-Σιταγροί 1:1 (11’ Αλεξίου / 40’ Τρελλόπουλος)
  6. Φωτολίβος-Χωριστή 0:1 (60’ Δημητριάδης)
  7. Πετρούσα-Αμπελόκηποι 3:0 (46’ Γεωργιάδης-63’&83’ Δροσίδης)

ΡΕΠΟ: Δουμπέσας.

Πηγή: papalazarou-draminaspor.blogspot.gr

• Επόμενη αγωνιστική (13η) το Σάββατο 15-12-2018 και ώρα 3μ.μ.
ΡΕΠΟ: ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ.

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 09 Δεκέμβριος 2018 10:13)

ΚΑΛΗ ΒΡΥΣΗ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 0:1

Το δικό της διαχρονικό Αστέρι(ου)
Με τα πιο πρόσφατα 8 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις να τα σημειώνουν επιθετικογενείς παίκτες σ’ ένα κάκιστο από πλευράς θεάματος ειδικά στο α’ μέρος ματς, η Προσοτσάνη βρήκε τον τρόπο και πάλι να περάσει από τη δύσκολη έδρα της Καλή Βρύσης, με τον κεντρικό αμυντικό της Χρήστο Αστερίου (0:1 στο 56’) να σκοράρει με το δυνατό σημείο των «ροχιμπλάνκος» χρόνια τώρα: τις στατικές φάσεις.
Οι 200 και πλέον φίλαθλοι των δύο ομάδων στο γειτονικό ντέρμπι και με το θερμόμετρο σταδιακά να πλησιάζει προς το «0» όσο κυλούσε η ώρα, αποκλείεται να θυμούνται κάτι από το 1ο 45άλεπτο, πλην της αυστηρής αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Νίκου Κοκλίδη λίγο πριν το ημίχρονο. Κακές επιλογές ένθεν κι ένθεν, «γιόμες» στο πουθενά, πολλές διακοπές και νεύρα στην ημερήσια διάταξη, συνέθεσαν το σκηνικό αυτού του διαστήματος με το 0:0 ν’ αποτυπώνει πλήρως το τι…δεν έκαναν πράξη γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι.
Στο β’ μέρος αν και με 10 παίκτες η ομάδα του Γιώργου Λάλα, έδειχνε να παίζει αυτή με αριθμητικό πλεονέκτημα και το γκολ ήρθε ως επιστέγασμα της υπεροχής της και κυρίως του στρωτού ποδόσφαιρου που έπαιξε. Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Ζιώγα δεν μπόρεσαν να μπουν στο «πετσί» του ντέρμπι παρά μόνο στο τελευταίο 10λεπτο, αλλά ήδη ήταν αργά για την έμπειρη Προσοτσάνη, η οποία και διαχειρίστηκε με άνεση το εύθραυστο πλην όμως απόλυτα δίκαιο προβάδισμά της μέχρι και το 5ο λεπτό του έξτρα χρόνου.
Μάλιστα, αν οι φιλοξενούμενοι είχαν πιο καθαρό μυαλό στο ανοιχτό γήπεδο που έδωσαν οι της ΑΕΚ για να φτάσουν ατάκτως στην ισοφάριση, θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» με κάποιο 2ο γκολ την υπόθεση «νίκη».
31’. Αλλαγή παιχνιδιού από αριστερά στην άμυνα προς τα δεξιά στην επίθεση του Δημ. Αθανασιάδη, στοπάρισμα και σουτ του Γουνατίδη πάνω από τα δοκάρια.
42’. Δεύτερη κίτρινη=κόκκινη ο Κοκλίδης.
48’. Κάθετη του Κ. Τσακμακίδη στον κενό χώρο ο Γουνατίδης μπαίνει από πλάγια στην περιοχή, όμως προ του Τσακίρη πλασάρει εκτός.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 56’. Φάουλ δίπλα στη γραμμή του πλαγίου άουτ το οποίο αναλαμβάνει ο Κερασίδης με το αριστερό, βάζει δύσκολα στην άμυνα των γηπεδούχων, όχι όμως και στον Αστερίου που ξεφεύγει του μαρκαρίσματος του Λάμπρου και με καρφωτή κεφαλιά νικάει μία και μοναδική φορά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
76’. Μακρινό συρτό σουτ του Λάμπρου εύκολα μπλοκάρει ο Αβραάμ.
83’. Κάθετη του νεοεισελθόντα Καρακάση, βγάζει στο μισό γήπεδο με την μπάλα στα πόδια τον Κ. Τσακμακίδη, που φτάνοντας απέναντι στον Τσακίρη πλασάρει για να σώσει με το σώμα ο τερματοφύλακας της Καλή Βρύσης.
84’. Γουνατίδης και Καρακάσης συνδυάζονται στην κόντρα επίθεση της Προσοτσάνης, μένει όρθιος μέσα στην περιοχή ο 2ος που βλέπει και πάλι αφύλακτο τον Κ. Τσακμακίδη αλλά πλασάρει μόλις άουτ.
88’. Ο Βουγόγιας βλέπει την κίνηση του Ψυλλίδη και του κάνει τη βαθιά πάσα, βεβιασμένο σουτ του 25άχρονου άσσου πάνω από τα δοκάρια.
94’. Σουτ-φάουλ του Βουγόγια εκατοστά προ της περιοχής μέσα στο ημικύκλιο, η μπάλα ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο.
95’. Δυνατό βολέ του Αβραάμ, η άμυνα της ΑΕΚ ξεχνάει τον Αρ. Τσακμακίδη, όμως πλασάρει προ του Τσακίρη μόλις άουτ.
Διαιτητής: Ραβίκαλης Πέτρος.
Α’ Βοηθός: Γκόντε Άρης.
Β’ Βοηθός: Μαυρομελίδης Αντώνης, της ΕΠΣ Δράμας.
ΚΑΛΗ ΒΡΥΣΗ (Γιώργος Ζιώγας): 1. Τσακίρης, 2. Βουγόγιας, 3. Παλληκάρης, 4. Δάφτσιος Χρ., 5. Παλτζίδης, 6. Γραμμάτης (85’ – 13. Ρίζος), 7. Αβράμης, 8. Κάλλιας, 9. Λάμπρου, 10. Ψυλλίδης & 11. Δάφτσιος Ν. (79’ – 12. Δάφτσιος Αθ.).
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Αθανασιάδης Χαρ., 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Κερασίδης (80’ – 16. Καρακάσης), 7. Πετρόπουλος (70’ – 13. Κωφίδης), 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης, 10. Τσακμακίδης Κ. (89’ – 18. Αντωνιάδης) & 11. Γουνατίδης (88’ – 17. Αρ. Τσακμακίδης).
ΡΕΠΟ: Ξηροπόταμος
Επόμενη αγωνιστική (12η) το Σάββατο 08-12-2018 και ώρα 3μ.μ.
7. Πετρούσα-Αμπελόκηποι

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 02 Δεκέμβριος 2018 18:38)

ΔΟΥΜΠΕΣΑΣ-ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 2:3

Τρίποντο στοΤσακ!

Με τον άνθρωπο της τελευταίας κυριολεκτικά στιγμής Κώστα Τσακμακίδη να σκοράρει στο 88’ η Προσοτσάνη επικράτησε με σκορ 3:2 του Δουμπέσα μέσα στο Δημοτικό Γήπεδο Δράμας παρουσία περίπου 100 φιλάθλων πιάνοντας έστω και με ματς περισσότερο στη 2η θέση τους Αμπελόκηπους.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους «ροχιμπλάνκος» οι οποίοι μόλις στο 3’ άνοιξαν το σκορ με το Θεόφιλο Γουνατίδη και κάπου εκεί οι περισσότεροι πίστεψαν ότι το τρίποντο θα ερχόταν άκοπα, όμως στην κυριολεξία τα τρομερά μωρά του Λεωνίδα Βογιατζόγλου όχι μόνο έφτασαν στην ισοφάριση (1:1 στο 25’ ο Ανέστης Γρηγορίου), αλλά μέσα στο ημίχρονο πήραν και προβάδισμα (2:1 στο 40’ ο Παύλος Τσιμισκίδης), άσχετα αν το κράτησαν μόλις για λίγα δευτερόλεπτα (2:2 στο 41’ ο Θεόφιλος Γουνατίδης). Μάλιστα οι νεαροί παίκτες του Δουμπέσα σ’ αυτό το χρονικό διάστημα έβαλαν πολλές δύσκολες καταστάσεις στα καρέ του Γιάννη Σαμουλαδά και το ότι πήγαν με το ισόπαλο 2:2 στα αποδυτήρια ευθύνεται κυρίως η απειρία.

Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Λάλα, ο όποιος ειρήσθω εν παρόδω συμπλήρωσε χθες 400 ματς στον πάγκο της κορυφαίας ερασιτεχνικής ομάδας στη Δράμα, υπό το φάσμα του στραβοπατήματος μπήκαν αρκούντως σοβαροί και με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, μετέφεραν πλέον το παιχνίδι στο μισό γήπεδο προς τα καρέ του εξαιρετικού τερματοφύλακα Γιώργου Θεοδοσιάδη. Ότι πήγαινε μέσα ο 16άχρονος γκολκίπερ άπλωνε τα τεράστια χέρια του αποσοβώντας το γκολ και κρατούσε μόνος του το βαθμό της ισοπαλίας. Μία φορά η 1η βοηθός λανθασμένα υπέδειξε σε θέση οφσάιντ το Δημήτρη Ρούσσο (σ.σ. έρχεται από πίσω ως κρυφός φορ και σκοράρει σε παράλληλη σέντρα του Δημήτρη Αθανασιάδη στο 86’), αλλά ο πιστός…στρατιώτης Κώστας Τσακμακίδης μπαίνοντας ως αλλαγή στο 55’ πρόλαβε όπως έκανε και στο μεσοβδόμαδο ματς κυπέλλου με το Καλαμπάκι, να βρει δίχτυα πάλι με το κεφάλι χαρίζοντας αυτή τη φορά τη νίκη στην ομάδα του.

2’. Ένα-δύο μέσα στην περιοχή Καρακάση και Κοκλίδη, γυρίζει το σώμα του ο 2ος και πλασάρει αδύναμα στην αγκαλιά του Θεοδοσιάδη.

ΓΚΟΛ 0:1 στο 3’. Η μπάλα άλλαξε πολλά πόδια εκτός περιοχής Δουμπέσα με το Ρούσσο να περνάει την κάθετη μέσα σ’ αυτήν για το Γουνατίδη, ο οποίος κοντρολάρει με το δεξί και σκάβει με το αριστερό για να τη στείλει στο «παραθυράκι» του ανήμπορου ν’ αντιδράσει τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

5’. Κλέψιμο στα όρια της περιοχής και πλάγια δεξιά του Μαραγκουδάκη, που εντούτοις δοκιμάζει το πόδι του χωρίς να βρει στόχο.

11’. Κόρνερ από δεξιά του Κερασίδη μένει ανενόχλητος σε θέση βολής ο Κοκλίδης κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή άουτ.

12’. Σε θέση τετ α τετ βγάζει ο Κορώνης το Τσιμισκίδη, που απέναντι στο Σαμουλαδά πλασάρει μόλις άουτ.

ΓΚΟΛ 1:1 στο 25’. Κόρνερ από αριστερά με το Χριστοφορίδη, η άμυνα αδυνατεί να διώξει κι ο προωθημένος Γρηγορίου γυρίζει το σώμα και με συρτό πλασέ ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους.

31’. Σουτ του Καρακάση εκτός περιοχής, η μπάλα βρίσκει σε πόδι αμυνόμενου αλλάζει πορεία, αλλά ο Θεοδοσιάδης παρακολουθώντας την πορείας τη μπλοκάρει σταθερά.

32’. Ίσως κι εκτεθειμένος ο Μαραγκουδάκης γυρίζει παράλληλα προς το ύψος του πέναλτι κι ενώ ο Σαμουλαδά έτρεξε για να του κλείσει το οπτικό πεδίο, προ του Τσιμισκίδη ο Αστερίου βάζει την προβολή και παραχωρεί το κόρνερ.

35’. 40άρα του Παπαμιχαήλ με αποδέκτη το σκόρερ της Προσοτσάνης, σουτ εν κινήσει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

ΓΚΟΛ 2:1 στο 40’. Φάση καρμπόν μ’ αυτή του 32ου λεπτού, αυτή τη φορά από κανονική θέση ο Μαραγκουδάκης σερβίρει κι ο Τσιμισκίδης με εξαιρετικό τελείωμα με μία επαφή από τα όρια της περιοχής σκοράρει.

ΓΚΟΛ 2:2 στο 41’. Άμεση απάντηση των φιλοξενούμενων, όταν μέσα στην περιοχή το πείσμα του Κερασίδη να διεκδικήσει μια μπαλιά στον αέρα από το Γρόχτσιο, γίνεται ασσίστ για το Γουνατίδη που προλαβαίνει την έξοδο του Θεοδοσιάδη και με πλασέ επαναφέρει το ματς στα ίσια.

42’. Τετ α τετ ο Μαραγκουδάκης έπειτα από την κάθετη του Χριστοφορίδη, σωτήρια ο Σαμουλαδάς πέφτει στα πόδια του και αποσοβεί το γκολ.

49’. Ο Καρακάσης παίρνει ωραία την μπάλα με το στήθος και στην κίνηση σουτάρει χαμηλά στη γωνία του Θεοδοσιάδη που απλώνει το αριστερό του χέρι για να σώσει την ομάδα του.

57’. Φάουλ του Ρούσσου κεφαλιά εκτός ισορροπίας του Τσακμακίδη εύκολα μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

64’. Μένοντας όρθιος από τα μαρκαρίσματα στο κέντρο ο Κερασίδης κι έχοντας δει εκτός θέσης το Θεοδοσιάδη επιχειρεί το σουτ από 45 σχεδόν μέτρα με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

65’. Φάουλ του Κερασίδη η μπάλα μέσα στην περιοχή εκεί όπου ο Τσακμακίδης στοπάρει και σουτάρει για να διώξει ο τερματοφύλακας πάνω στον Αστερίου που σκοράρει για να υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

66’. Κόρνερ του Κορώνη η άμυνα διώχνει μαζεύει το ριμπάουντ στο ημικύκλιο ο Τσιμισκίδης, σουτ συρτό μέσα από πολλά σώματα αποκρούει ο Σαμουλαδάς.

67’. Πάσα του Καρακάση έξυπνα ο Τσακμακίδης αφήνει την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια στην κίνηση δυνατό διαγώνιο σουτ του Πετρόπουλου με υπερένταση σε κόρνερ ο Θεοδοσιάδης.

77’. Κόντρα στη ροή του ματς παρ’ ολίγο ο Δουμπέσας να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν από την παράλληλη σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής του Μαραγκουδάκη ο Τσιμισκίδης πλασάρει κι ο Σαμουλαδάς με τα πόδια κι ενώ έκανε κίνηση προς την αντίθετη κατεύθυνση κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πάνω μέρος των διχτύων κόρνερ.

83’. Κόρνερ του Τσακμακίδη κεφαλιά του προωθημένου Αστερίου αποκρούει σωτήρια ο Θεοδοσιάδης, εκτός περιοχής η μπάλα συρτό σουτ του Κωφίδη σε πόδι αμυνόμενου λίγο έξω νέο κόρνερ.

84’. Από την άλλη πλευρά το κόρνερ με το Ρούσσο να φέρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Αθανασιάδης μένει αφύλακτος αλλά το σουτ περνάει ελάχιστα δίπλα στο αριστερό δοκάρι.

86’. Η φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών προς την 1η βοηθό, όταν ο Τσακμακίδης περιμένει την κίνηση του Αθανασιάδη στην πλάτη του, γύρισμα του τελευταίου στη μικρή περιοχή εκεί όπου ως κρυφός φορ ο Ρούσσος μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα, καθυστερημένη υπόδειξη σε θέση οφσάιντ στο σκόρερ.

ΓΚΟΛ 2:3 στο 88’. Η πίεση της Προσοτσάνης καρποφορεί δύο λεπτά πριν το φινάλε, όταν ο κορυφαίος των νικητών Ρούσσος με τη 2η ασσίστ στο ματς κι έπειτα από το κόρνερ σημαδεύει το κεφάλι του Τσακμακίδη και η μπάλα με δύναμη καταλήγει στο κέντρο της εστίας του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Θεοδοσιάδη.

Διαιτητής: Χορόζογλου Βασίλης.

Α’ Βοηθός: Χαραλαμπίδου Άννα.

Β’ Βοηθός: Αθανασίου Στέργιος, της ΕΠΣ Δράμας.

ΔΟΥΜΠΕΣΑΣ (Λεωνίδας Βογιατζόγλου): 1. Θεοδοσιάδης, 2. Βούλτσιος, 3. Ιορδανίδης (46’ – 18. Σπυριδωνίδης), 4. Γρόχτσιος, 5. Γρηγορίου, 6. Καπουσούζης (46’ – 13. Τσενεκίδης), 7. Μαραγκουδάκης, 8. Παπαδόπουλος (87’ – 17. Καλούδης), 9. Τσιμισκίδης, 10. Χριστοφορίδης & 11. Κορώνης (71’ – 12. Μάτσας-Μυλωνάς).

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Σαμουλαδάς, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Αντωνιάδης, 4. Αθανασιάδης Δημ., 5. Αστερίου, 6. Καρακάσης (69’ – 12. Σαμαράς), 7. Πετρόπουλος, 8. Ρούσσος, 9. Κοκλίδης (55’ – 17. Τσακμακίδης Κ.), 10. Κερασίδης (79’ – 13. Κωφίδης) & 11. Γουνατίδης.

ΡΕΠΟ: Πετρούσα.

• Επόμενη αγωνιστική (11η) το Σάββατο 01-12-2018 και ώρα 3μ.μ.
ΡΕΠΟ: Ξηροπόταμος.

Τελευταία Ενημέρωση (Κυριακή, 25 Νοέμβριος 2018 11:36)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ-ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ 2:2

«Χ»ρήσιμη ισοπαλία (;)
Χωρίς νικητή έληξε το μεγάλο ντέρμπι του 3ου ομίλου μεταξύ Προσοτσάνης και Καλαμπακίου παρουσία 150 φιλάθλων, σ’ ένα άκρως φθινοπωρινό σκηνικό με ισχυρή βροχή κυρίως στο α’ μέρος στο «Γεώργιος Μακρής», όπου το τελικό 2:2 που ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική της Γ’ φάσης του κυπέλλου φαντάζει απόλυτα δίκαιο.
Το ζευγάρι του πιο πρόσφατου τελικού με νικητή το Καλαμπάκι αλλά και του Super Cup της ΕΠΣ Δράμας με νικήτρια την Προσοτσάνη τέθηκε εκ νέου αντιμέτωπο στον εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο του «Γεώργιος Μακρής» και οι φιλοξενούμενοι του Φώτη Χατζηκυριάκου με απόλυτη ευστοχία στις δύο φορές που μπήκαν στην περιοχή του Αβραάμ πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης (0:1 στο 25’ Τζιβανάκης και 0:2 στο 43’ ο Θεοδοσιάδης), υπολόγιζαν όμως χωρίς την παλιοσειρά Κερασίδη (1:2 με πέναλτι στο 54’) και το…νεοσύλλεκτο Τσακμακίδη Κ. (2:2 στο 64’).
Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Λάλα δεν τα παράτησαν στην επανάληψη, πίεσαν ψηλά τους αντιπάλους τους, αναγκάζοντάς τους πολλές φορές στο αβίαστο λάθος κι όταν πια κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, είχαν την ηρεμία και το καθαρό μυαλό να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να κρατήσουν τους «κιτρινόμαυρους» μακριά από τα καρέ τους, με τον έναν αυτό βαθμό να τους στέλνει σ’ ένα μήνα από τώρα (σ.σ. 22-12-2018) στον 1ο τελικό πρόκρισης ουσιαστικά κόντρα στον Ορφέα στη Χωριστή.
Μια ισοπαλία που έτσι όπως ήρθε μοιάζει για νίκη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δε ξέχασαν τον παλαίμαχο άσσο Δημήτρη Αμεριάδη (από το 1979 έως το 1994), δάσκαλο εν ζωή του Β’ Δημοτικού σχολείου Προσοτσάνης, φορώντας μαύρα περιβραχιόνια, ενώ κρατήθηκε ευλαβικά ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του ματς για τον αδόκητο χαμό του μόλις στα 54 του χρόνια.
10’. 1ο κόρνερ στο ματς από αριστερά για τους γηπεδούχους, το εκτελεί ο Ρούσσος εκεί όπου κινείται ο Αστερίου που πιάνει την καρφωτή κεφαλιά όμως η μπάλα φεύγει δίπλα στο δεξί δοκάρι.
ΓΚΟΛ 0:1 στο 25’. Φάουλ του Μαυροβασίλη στον κεντρικό άξονα, ο Αβραάμ δεν καταφέρνει να μπλοκάρει την μπάλα που παίρνει δύναμη από το γλιστερό τερέν και στην επαναφορά ο Τζιβανάκης προλαβαίνει τον Παπαμιχαήλ και με προβολή ανοίγει το σκορ.
38’. Μακρινό φάουλ του Ρούσσου, ο Κερασίδης στοπάρει εκτός περιοχής κι επιχειρεί το σκαφτό σουτ λίγο πάνω από τα δοκάρια.
ΓΚΟΛ 0:2 στο 43’. Εξαιρετική μετάβαση από την άμυνα προς την επίθεση για την ΑΕΚ, η διαγώνια πάσα του Βασιλειάδη βρίσκει πλάγια αριστερά το Θεοδοσιάδη, ο οποίος με ιδανικό πλασέ ψηλά στο «παραθυράκι» του Αβραάμ διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων.
47’. Σουτ φάουλ του Τσερκέζου ο Αβραάμ κι έχοντας περάσει η μπάλα από πολλά σώματα μέσα στην περιοχή παραχωρεί δύσκολα το κόρνερ.
48’. Ο ίδιος εκτελεί το κόρνερ στην πορεία της μπάλας ο Μαυροβασίλης σκαστή κεφαλιά πάλι σε ετοιμότητα ο Αβραάμ αποσοβεί το γκολ κι ο Παπαμιχαήλ απομακρύνει οριστικά μακριά από την περιοχή.
ΓΚΟΛ 1:2 στο 54’. Δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Μήτρε υποπίπτει σε πέναλτι (σ.σ. βρήκε την μπάλα και με τα δύο χέρια) κι ο Κερασίδης ξεγελώντας τον Παγκάκη ξαναβάζει τους γηπεδούχους στη διεκδίκηση του βαθμού.
54’. Αμέσως μετά τη μείωση στο σκορ λίγο έλειψε και πάλι ο Κερασίδης να χριστεί σκόρερ, κλέβοντας την μπάλα από το αβίαστο λάθος του Κυσσίδη, όμως το δυνατό του πλασέ από το ημικύκλιο πέρασε ξυστά άουτ.
59’. Ο Τζιβανάκης καταφέρνει από δύσκολη θέση να γυρίσει την μπάλα στο ύψος του 1ου δοκαριού εκεί όπου ο Θεοδοσιάδης από υπερβολική σιγουριά δεν κάνει το απλό να τη σπρώξει στα δίχτυα κι αυτή φεύγει παράλληλα άουτ.
63’. Προώθηση του Μήτρε στην περιοχή, από τις κόντρες ο Τζιβανάκης στέκεται όρθιος και στρώνει για τον επερχόμενο Κασαπίδη, κακή τοποθέτηση σώματος κι εξίσου κακό τελείωμα ψηλά άουτ.
ΓΚΟΛ 2:2 στο 64’. Στην κόντρα επίθεση η Προσοτσάνη με το Γουνατίδη από δεξιά επιχειρεί τη σέντρα ακριβείας και τον Τσακμακίδη Κ. που είχε περάσει αλλαγή λίγο νωρίτερα με άπιαστη κεφαλιά ισοφαρίζει το ντέρμπι.
71’. Κοντινή σέντρα του Μαυροβασίλη ο Στάικος γυρίζει το κεφάλι υπό την πίεση του Αστερίου, πιάνει την κεφαλιά όμως ο Αβραάμ χαμηλά στη γωνία του παραχωρεί το κόρνερ.
75’. Πάσα του κορυφαίου της Προσοτσάνης Πετρόπουλου εκτός περιοχής και δυνατό σουτ του Κερασίδη ο Παγκάκης χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του με τους γηπεδούχους να κερδίζουν κόρνερ το οποίο και πέρασε ανεκμετάλλευτο.
87’. Κόρνερ του Κωνσταντινίδη από αριστερά χωρίς ισορροπία γυριστό σουτ του Μαυροβασίλη έπειτα από την κεφαλιά πάσα του Στάικου η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
Διαιτητής: Πουλικίδης Κώστας.
Β’ Βοηθός: Τσακίρης Κώστας, της ΕΠΣ Δράμας.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Γιώργος Λάλας): 1. Αβραάμ, 2. Παπαμιχαήλ, 3. Αθανασιάδης Χαρ., 4. Αθανασιάδης Δημ. (80’ – 13. Αντωνιάδης), 5. Αστερίου, 6. Καρακάσης (52’ – 17. Τσακμακίδης Κ.), 7. Πετρόπουλος, 8. Ρούσσος (85’ – 14. Τσακμακίδης Αρ.), 9. Κοκλίδης, 10. Κερασίδης & 11. Γουνατίδης (89’ – 12. Σαμαράς)
ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ (Φώτης Χατζηκυριάκου):: 1. Παγκάκης, 2. Πέτρο, 3. Μήτρε (66’ – 18. Ντόβας), 4. Κυσσίδης, 5. Τσερκέζος, 6. Κασαπίδης, 7. Τζιβανάκης (77’ – 14. Κωνσταντινίδης), 8. Βασιλειάδης, 9. Θεοδοσιάδης (66’ – 13. Στάικος), 10. Μαυροβασίλης & 11. Παυλίδης.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής ανά όμιλο έχουν ως εξής, όλα έγιναν το Σάββατο 17-11-2018: